Afirmacje – czym są i jak korzystać z nich na co dzień?

Afirmacje – czym są i jak korzystać z nich na co dzień?

Jesteś przemęczona, a stres nie pozwala Ci na relaks? Prędkość codziennego życia szybko daje się we znaki i przeszkadza w docenianiu tego, co najważniejsze. Afirmacje mogą być tym, czego potrzebujesz! Podpowiadamy, jak zmienić sposób myślenia na bardziej pozytywny.

Afirmacje – czym są?

Pozytywne afirmacje to nic innego, jak frazy i zdania o dobrym wydźwięku, które powtarzamy dla samych siebie. Mają przede wszystkim służyć określeniu naszych celów czy marzeń. Im częściej i z większym przekonaniem będziesz takie zdania je wypowiadać (lub w słowniku afirmacji: „manifestować”), tym większa szansa, że Twoje prośby „będą wysłuchane”. Afirmacje pomagają również w ograniczeniu negatywnych myśli, które często sabotują nasze życie. Zanim zaczniesz świadomie trenować z afirmacjami, zastanów się nad negatywnymi zachowaniami i emocjami do zmiany. Następnie powtarzaj takie afirmacje, które są ich odwrotnością. Tylko tyle i aż tyle! Dlaczego by nie zacząć od razu?

Na początku możesz być sceptycznie nastawiona do tej metody. W jaki sposób różni się to od magicznej sztuczki albo dziecinnych zabaw? Czy powtarzanie tych samych komunikatów jest w stanie zmienić życie? Tak, ale jeśli zrobisz to w odpowiedni sposób. Rozpamiętywane słowa i komunikaty mają realny wpływ na naszą codzienność. Pomyśl o tym, kiedy ostatnio wpadłaś w spiralę negatywnych myśli. Kiedy zaczynamy w siebie wątpić, nasze poczucie wartości, pewność siebie i nastrój również bardzo się obniżają. Jedna zła myśl napędza kolejną. W ten sposób bardzo łatwo wmówić sobie, że nie jesteś wystarczająco dobra. To bzdura! Faktem jest jednak to, że sposób mówienia i myślenia przekłada się na samopoczucie. Co zrobić, żeby skupić się na poprawie jakości dnia?

Afirmacje – czym są i jak korzystać z nich na co dzień?

Nic nie wpływa tak dobrze na psychikę, jak pozytywne myślenie. Afirmacje mogą stać się potężnym narzędziem we wprowadzaniu zmian w życiu zawodowym i osobistym. Nie chodzi tu tylko o to, żeby w krótkiej chwili pomyśleć o kilku dobrych i miłych rzeczach. Dobranie afirmacji na każdy dzień oraz do konkretnych potrzeb może sprawić, że trwale pozbędziesz się negatywnych myśli i uwierzysz w to, że jesteś w stanie zmieniać siebie i świat.

Takie proste ćwiczenia nie tylko poprawią Twoje samopoczucie, ale również będą bardzo przydatne w trudniejszych momentach. Afirmacje pomogą Ci w podniesieniu samooceny oraz w zracjonalizowaniu złych emocji. Pozytywne komunikaty powtarzane w sekwencjach mogą przerwać błędne koło natrętnych, negatywnych myśli. Zwłaszcza, kiedy sama zdasz sobie sprawę z tych obszarów, które wymagają pracy i pomocy afirmacji.

Przykładowe afirmacje – rodzaje

Wokół tematu narosło już wiele mitów. Czy afirmacje dla mężczyzn różnią się czymś od tych dla kobiet? Jak często należy powtarzać takie sesje pozytywnego myślenia oraz w jakich dziedzinach życia najlepiej je stosować?

Przykładowych afirmacji jest tyle, co naszych problemów i pragnień, niezależnie od płci, wieku czy doświadczenia. Jeśli Twoim celem jest rozwój zawodowy, na pewno zainteresują Cię afirmacje bogactwa lub afirmacje pewności siebie. Udowodniono nawet, że poświęcenie kilku minut przed ważnym spotkaniem w pracy może wpłynąć na jego kształt. Wystarczy, że zanim wejdziesz do biura czy sali konferencyjnej skupisz się na myśleniu o swoim doświadczeniu w branży, wysokich kwalifikacjach lub o ostatnim udanym projekcie. W ten sposób odepchniesz od siebie stres, wyrzucisz do kosza negatywne scenariusze i zwiększysz szansę na sukces w negocjacjach.

Z pracą łączą się również afirmacje pieniędzy. Polegają one nie tyle na chęci posiadania bogactwa, co pomagają w określeniu swojej relacji z pieniędzmi. Często słyszymy, że nasi znajomi nie przepadają za swoją pracą. Pieniądze stają się wtedy zapłatą za czynność, której nie znosimy. Nasza podświadomość jest czuła na takie komunikaty. To, w jaki sposób myślimy o pieniądzach, przekłada się często na naszą realną sytuację finansową. Afirmacje dotyczące bogactwa nie polegają wcale na życzeniach nagłej fortuny. Polegają za to na praktykowaniu pozytywnego myślenia, otwartości i życzliwości. W ten sposób jesteśmy w stanie zastąpić stare przekonania o tym, że pieniądze kojarzą się z wydatkami, rachunkami i niepewnością.

Osobnym przykładem są afirmacje wdzięczności. Dlaczego warto wprowadzić je do swojego życia? Codzienne podsumowanie chwil, które sprawiły nam radość w ciągu dnia to fantastyczne ćwiczenie. Na listę spraw, za które jesteśmy wdzięczne, nie muszą trafiać wielkie wydarzenia. Usłyszałaś komplement? Znalazłaś kwadrans na wypicie dobrej kawy? A może przeczytałaś ciekawy artykuł w gazecie albo internecie? Każda z tych małych rzeczy jest już powodem do wdzięczności! Taki trening pomoże Ci w docenianiu małych rzeczy, które często umykają naszej uwadze. A to właśnie takie chwile są przepisem na udany dzień!

Afirmacje – czym są i jak korzystać z nich na co dzień?

Afirmacje na sen i redukcję stresu

Afirmacje przed snem to świetny przepis na relaksującą wieczorną rutynę. Wystarczy, że kojące myśli połączysz ze spokojnym, rytmicznym oddechem. Ograniczenie bodźców takich jak światło czy hałas już samo w sobie może zadziałać odprężająco. Skup się na uważnym wdychaniu i wydychaniu powietrza, pozwól sobie na swobodny przepływ myśli. Kiedy poczujesz, że jesteś gotowa, możesz przejść do afirmacji na sen. Przywołaj intencje na kolejny dzień, pomyśl o tym, co udało Ci się dziś osiągnąć. Podziękuj sobie za wykonaną pracę i pozwól sobie na rozluźnienie.

Na początku drogi z afirmacjami możesz postawić również na odsłuchiwanie nagrań z lektorem lub słuchanie prowadzonych treningów oraz odprężającej muzyki. Ćwiczenia tego typu to świetny pomysł na redukcję stresu. Afirmacje przypominają wtedy praktykę medytacyjną. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o medytacji, filozofii świadomego życia oraz sposobach na radzenie sobie ze stresem, przeczytaj nasze pozostałe artykuły na ten temat:

W poprawieniu jakości snu równie ważne jest to, co zrobisz, zanim położysz się do łóżka. Pamiętaj o tym, że już na ponad godzinę przed zaśnięciem powinnaś odłożyć telefon oraz laptopa. Niebieskie światło emitowane przez tego typu urządzenia jest bardzo mylące dla naszego organizmu. Przecież w nocy nie powinno docierać już do nas światło w tych częstotliwościach. Rozregulowaniu ulega nasz cykl dobowy, a stąd blisko do bezsenności.

Afirmacje – czym są i jak korzystać z nich na co dzień?

Na co przeznaczyć cenny wieczorny czas? Relaksująca kąpiel lub odprężający prysznic to świetny pomysł na dodatkową dawkę rozluźnienia przed snem. Zapachy, którymi się otaczamy mogą wpływać na nasz nastrój. Dlaczego więc nie połączyć domowego SPA z seansem aromaterapii? Zamień kąpiel w odżywczy rytuał pielęgnacyjny. Pomogą Ci w tym kremowe żele pod prysznic i kosmetyki do mycia ciała o kojących nutach zapachowych.

Co zrobić, żeby aromat ulubionych produktów został z Tobą jak najdłużej? Na trwałość zapachów duży wpływ mają konsystencje kosmetyków. Jeśli sięgniesz po olejki w balsamie, żele pod prysznic z olejkiem lub treściwe balsamy do ciała, możesz być pewna, że przyjemna woń będzie Ci towarzyszyć przez długie godziny.

Afirmacje – czym są i jak korzystać z nich na co dzień?

Afirmacje na dobry dzień – 6 sposobów

Afirmacje – czym są i jak korzystać z nich na co dzień?

Głęboki i zdrowy sen to jeden z pierwszych kroków do tego, żeby w pełni cieszyć się życiem. Kolejnym mogą być systematyczne afirmacje na dobry dzień! Co zrobić, żeby zacząć przygodę z takim treningiem pozytywnego myślenia?

  1. Zrób listę. Pomyśl o obszarach w Twoim życiu, które chcesz zmienić. Chcesz być bardziej cierpliwa? Zależy Ci na pogłębieniu relacji z przyjaciółmi lub rodziną? A może potrzebujesz dodatkowej dawki motywacji? Zapisz na kartce wszystko to, nad czym chcesz popracować. Upewnij się, że Twoje cele pokrywają się z wartościami, którymi się kierujesz.
  2. Zamień negatywy na pozytywy. Jeśli borykasz się z niską samooceną, wypisz natarczywe myśli, które przeszkadzają Ci w życiu codziennym. Boisz się, że nie dotrzymasz terminu? Sądzisz, że nie podołasz zadaniu? Odetnij się od negatywnych komunikatów. Następnie napisz na drugiej kartce taką afirmację, która będzie zupełnie odwrotna do zapisanych myśli czy przekonań. Skup się powtarzaniu tylko pozytywnych fraz!
  3. Dobre afirmacje to te w czasie teraźniejszym. Pisz i powtarzaj na głos tylko zdania w czasie teraźniejszym. Ten prosty zabieg pomoże Ci uwierzyć w to, że Twoja afirmacja właśnie się wydarza. Na przykład komunikat „jestem świetnie przygotowana i gotowa do profesjonalnej prezentacji” będzie doskonałą afirmacją na moment przed ważnym spotkaniem w pracy.
  4. Mów z przekonaniem. Afirmacje będą jeszcze bardziej skuteczne wtedy, kiedy nadasz im emocjonalnego wymiaru. Chcesz przecież, żeby Twoje plany się spełniły. Dlatego też każdą wybraną afirmację powtarzaj w taki sposób, jakby rzeczywiście była dla Ciebie ważnym zdaniem. Jeśli martwisz się rolą w nowym projekcie lub stoisz przed dużym wyzwaniem, możesz powiedzieć sobie, że „jestem podekscytowana nowymi możliwościami”. Pozwól sobie na przeżywanie tych emocji!
  5. Trenuj regularnie. Zacznij od sesji 3-5 minutowych przynajmniej dwa razy dziennie. Na dobry dzień i spokojny sen. Każde zdanie (każdą afirmację) powtórz co najmniej dziesięć razy. Zwróć uwagę na wypowiadane słowa: uwierz w każde z nich! Postaraj się nie unikać afirmacji. Spraw, że staną się częścią Twojej rutyny. Jeśli medytujesz, dodanie powtarzanych sentencji do praktyki medytacyjnej będzie świetnym pomysłem.
  6. Skorzystaj z przykładów afirmacji. Jeżeli napisanie własnej afirmacji sprawia Ci problem, nic straconego! Możesz skorzystać z gotowych fraz, które odpowiadają na Twoje potrzeby. Z czasem je zmodyfikujesz lub porzucisz na rzecz własnych pomysłów. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na afirmacje:

- „Mam w sobie mnóstwo kreatywności potrzebnej do tego zadania”.

- „Doceniam moją pracę. Moją pracę doceniają też współpracownicy i szef”.

- „Jestem świetna w tym, co robię”.

- „Jestem wdzięczna za pracę, którą mam”.

- „Jestem wdzięczna za obecność przyjaciół i rodziny w moim życiu”.

- „Praca w moim zespole sprawia mi przyjemność i mnie rozwija”.

- „Jestem szczera w życiu i w pracy”.

- „Moje otoczenie respektuje moje zdanie i moje wartości”.

- „Mogę to zrobić! Zrobię to!”.

- „Jestem wystarczająco dobra. Jestem wystarczająca”.

- „Jestem specjalistką w swojej dziedzinie”.

Afirmacje – czym są i jak korzystać z nich na co dzień?

Afirmacje urody

Afirmacjami możesz także zmienić sposób postrzegania własnego wyglądu, a także poprawić stan cery czy figury! W dzisiejszym świecie łatwo popaść w spiralę negatywnych myśli na swój temat – zwłaszcza próbując zestawić swój wygląd z obowiązującymi „standardami piękna”. Pamiętaj, żeby nigdy nie porównywać się do zdjęć modelek czy celebrytów, których widzisz w mediach – najczęściej są to efekty wielogodzinnych prac stylizacyjnych a także dużej edycji zdjęć.

Tak naprawdę znaczenie piękna i urody nie jest jednoznaczne. Każda z nas jest inna i to jest piękne. Unikalne rysy twarzy, kolor oczu odziedziczony po rodzicach czy dziadkach, piegi, pieprzyki, uśmiech który zaraża innych – nasza uroda tkwi znacznie głębiej niż Ci się wydaje. Afirmacje urody pomogą Ci zaakceptować i docenić Twoje ciało, a także pokochać je za to, co Ci zapewnia każdego dnia. Samoakceptacja to także pierwszy krok do zmiany sposobu postrzegania Cię przez innych. Kiedy sama traktujesz się z miłością i szacunkiem, inni pójdą za Twoim przykładem.

Jak więc korzystać z afirmacji urody? Najlepiej połączyć je ze standardową pielęgnacją twarzy i ciała!

 

Afirmacje na cerę

Podczas wieczornego rytuału oczyszczania, czy nakładania kremu do twarzy, spójrz na siebie w lustrze i powtarzaj proste afirmacje na cerę, nakierowane na to, jaki efekt chciałabyś osiągnąć, na przykład „Moja cera jest gładka i promienna”.

 

Afirmacje na włosy

Afirmacje na włosy również świetnie powtarzać przy zabiegach pielęgnacyjnych – na przykład podczas olejowania włosów, lub nakładania maseczki na włosy. Świetnymi afirmacjami na włosy są na przykład „Moje włosy są miękkie i lśniące”, „Moje włosy podkreślają moją urodę”.

 

Afirmacje na piękne ciało

Tego typu afirmację możesz prowadzić pod prysznicem lub podczas nakładania balsamu do ciała. Świetnie sprawdzi się tu afirmacja wdzięczności (dziękowanie ciału za to, jak bardzo Ci służy każdego dnia), lub proste a dosadne „Moje ciało jest piękne i silne”.

Afirmacje – czym są i jak korzystać z nich na co dzień?

Afirmacje - efekty

Efektów afirmacji zazwyczaj nie zobaczysz od pierwszego zastosowania. Mają one subtelny, ale długoterminowy wpływ na nasze życie. Na początku wypowiadane frazy mogą brzmieć obco lub nieprawdziwie, jednak im więcej wiary będziesz w nie pokładać, tym łatwiej przełożą się na świat rzeczywisty, a ty zobaczysz, że postrzegasz siebie w nowym świetle. To bardzo indywidualny proces dla każdej z nas i czasowo również może przebiegać zupełnie inaczej w zależności od osoby. Nie trać jednak wiary i mów do siebie czule i z miłością – Twoje ciało i samopoczucie Ci za to podziękuje!

Afirmacje – czym są i jak korzystać z nich na co dzień?