Koenzym Q10 i inne składniki przeciwzmarszczkowe – jak działają?

O jego niezwykłych przeciwstarzeniowych właściwościach po raz pierwszy usłyszeliśmy już wiele lat temu, a Koenzym Q10 wciąż jest jednym z wiodących składników pomagających zwalczać zmarszczki. Czym tak naprawdę jest koenzym Q10 i jak działa? Gdzie go znaleźć?

Koenzym Q10 – co to jest?

koenzym Q10

Koenzym Q10 nazywany jest inaczej ubichinonem. Jest to substancja, której większość z nas nie docenia. Czy wiesz, że Koenzym Q10 jest ważny nie tylko dla skóry, ale właściwie dla każdej komórki naszego organizmu? Zadania koenzymu Q10 to między innymi udział w wytwarzaniu energii, wspieranie oddychania komórkowego i ochrona przed wolnymi rodnikami. Wszystko to sprawia, że koenzymu Q10 najbardziej potrzebują te organy, które pochłaniają najwięcej energii. Zaliczamy do nich na przykład serce i mięśnie szkieletu, mózg.

Co to jest koenzym Q10 od strony chemicznej? To substancja podobna do witaminy i ściślej rzecz ujmując, może występować w dwóch postaciach: wspomnianego już ubichinonu i ubichinolu. Jako że w powszechnym obiegu (także w kosmetyce i w formie suplementów diety) częściej występuje ubichinon, nazwa tej formy zaczęła być w całości utożsamiana z koenzymem Q10. Niemniej obie formy mają charakter aktywny, czyli uczestniczą w wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie.

Jakie są właściwości koenzymu Q10? Przede wszystkim bierze on udział w produkcji tak zwanego czystego paliwa dla komórek, czyli ATP. To dlatego tak duża koncentracja koenzymu występuje właśnie w organach o wysokich wymaganiach energetycznych. Produkcja energii to główne zadanie ubichinonu. Jeśli chodzi zaś o ubichinol, to jako że jest to aktywna forma koenzymu (jego cząsteczka jest pomniejszona o atomy tlenu), pełni on funkcję przeciwutleniacza.

Koenzym Q10 – gdzie występuje?

Koenzymu Q10 możesz dostarczać sobie wraz z dietą, suplementami lub przez skórę, za pomocą kosmetyków. W przypadku pierwszej metody, na rynku obecne są preparaty oparte na obu formach koenzymu, trwa przy tym nieustanna dyskusja, które z nich są lepsze. Tak naprawdę trudno jest to określić jednoznacznie, bo koenzym Q10 z łatwością przekształca się z jednej formy do drugiej w zależności od bieżących potrzeb. We krwi ważny jest antyutleniający ubichinol, natomiast wewnątrz organów, uczestnicząc w procesie oddychania komórkowego, zmienia się w ubichinon.

Gdzie występuje koenzym Q10? W dużych ilościach znajdziemy go w mięsie i podrobach. Prym wiodą tu wysokiej jakości kurczak oraz wołowina, dużą zawartością mogą poszczycić się także ryby morskie (śledzie, makrele, sardynki, łosoś). A gdzie powinni go szukać wegetarianie i weganie? Ze źródeł odzwierzęcych warto wymienić jajka kurze, z roślinnych – szpinak, soję, nasiona lnu, brokuły, orzechy włoskie i pistacje.

Tak jak wspomnieliśmy, Koenzym Q10 można także dostarczać poprzez skórę za pomocą kosmetyków. Badania dowodzą, że Koenzym Q10 dostarczany w ten sposób ma nawet większą przyswajalność! W ofercie NIVEA znajdziesz kultową linię kremów i serum do twarzy z koenzymem Q10: NIVEA Q10 POWER, w której użyty został Koenzym Q10 identyczny z tym, który naturalnie występuje w ciele człowieka.

jedzenie
pielęgnacja

Koenzym Q10 – jaki wybrać?

Opinie o koenzymie Q10 pokazują, że jest to związek, którego opłaca się dostarczać organizmowi. Lekarze, wskazują, że uwzględnienie go w diecie oraz suplementacji ma szczególne uzasadnienie u osób bardziej narażonych na rozwój chorób układu krążenia, miażdżycy i cukrzycy. Powinny go uwzględniać osoby uprawiające sport, palące oraz ludzie starsi. Produkcja koenzymu Q10 spada już po 25. roku życia, jak można się więc domyślać, w podeszłym wieku naturalnie występującego w organizmie koenzymu jest już zdecydowanie za mało.

Który koenzym Q10 wybrać? Dla sprawnego działania serca, układu krążenia czy mięśni najważniejsze jest podawanie koenzymu wewnętrznie, a więc z dietą lub suplementami diety. Dla efektu przeciwzmarszczkowego równie istotne jest dostarczanie koenzymu od zewnątrz, czyli wraz z kosmetykami nakładanymi na skórę. Spośród różnorodnych kosmetyków przeciwzmarszczkowych warto wybierać właśnie te z koenzymem Q10, ponieważ jest to jeden z lepiej „współpracujących” z kosmetykami składników. Jest stosunkowo łatwy do wprowadzenia do formuły kremu i nie zmienia przy tym swojej postaci czy właściwości.

Kosmetyki z koenzymem Q10 warto włączyć do codziennej pielęgnacji już w młodym wieku, nawet przed trzydziestką, bo związek ten jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez każdą skórę. Świetnie sprawdza się zarówno jako profilaktyka, jak i środek do walki z istniejącymi już zmianami. Jaki więc koenzym Q10 wybrać? Dla najbardziej wszechstronnego działania najlepsze będzie wielokierunkowe działanie poprzez dostarczanie go sobie wraz z dietą, kosmetykami, ewentualnie ze wsparciem w postaci suplementu.

Koenzym Q10 – na co pomaga?

W dużym skrócie powiedzieliśmy już sobie, na co koenzym Q10 ma największy wpływ w Twoim organizmie. Skupmy się teraz bardziej na działaniu koenzymu Q10 na skórę.

Związek działa przede wszystkim jako antyoksydant. Jego zredukowana forma – ubichinol – bardzo aktywnie wyłapuje wolne rodniki w organizmie i je neutralizuje. Z związku z tym jest w stanie likwidować zmarszczki i zapobiegać powstawaniu nowych.

Jako że koenzym Q10 bierze udział w przemianach wewnątrz komórek, usprawnia ich pracę, w tym eliminację toksyn. Stabilizuje ponadto błony komórkowe. Sprawnie działające komórki są też w stanie lepiej się regenerować, więc skóra nasycona koenzymem wolniej się starzeje. Kosmetyki z tym składnikiem istotnie poprawiają elastyczność i jędrność skóry.

krem przeciwzmarszczkowy

Krem przeciwzmarszczkowy z koenzymem Q10

Kremy przeciwzmarszczkowe z koenzymem Q10 są już dobrze znane na kosmetycznym rynku. Stanowią także ważną pozycję w ofercie kosmetyków do pielęgnacji twarzy NIVEA. Wśród nich znajdziesz dwie linie: Q10 POWER oraz Q10 Energy. Jaki koenzym Q10 znajdziesz w kremach NIVEA? Jest to jego naturalna forma, identyczna z koenzymem istniejącym w Twojej skórze.

Najlepszy krem przeciwzmarszczkowy z koenzymem Q10 może zawierać jednocześnie witaminy C i E, potrafi bowiem wzmacniać ich antyoksydacyjne działanie. Idealnie, jeśli krem zawiera także filtry przeciwsłoneczne – gwarantują one nie tylko ochronę samej skóry przed niszczącym działaniem słońca, ale też zabezpieczają koenzym oraz witaminę C. Filtry na poziomie SPF 15 lub 30 znajdziesz w Przeciwzmarszczkowym kremie NIVEA Q10 POWER oraz Przeciwzmarszczkowym + ujędrniającym kremie na dzień NIVEA Q10. Witaminę C znajdziesz natomiast w kremach z serii Q10 Energy.

Ile powinno być koenzymu Q10, by krem rzeczywiście działał? Najlepiej jest patrzeć na skład kosmetyku. Im bliżej początku listy składników znajduje się koenzym, tym jest go więcej. Największe ilości znajdziesz oczywiście w serum przeciwzmarszczkowym. Na szczególną uwagę zasługuje tu serum NIVEA Q10 POWER Skoncentrowane Perły Młodości, które zawiera najwyższą ilość koenzymu spośród wszystkich kosmetyków z linii NIVEA Q10 Power. Dlaczego akurat serum? Po więcej informacji na temat tego kosmetyku odsyłamy Cię do artykułu Jak stosować serum do twarzy? oraz Olejki do twarzy – co musisz o nich wiedzieć?

Przeciwzmarszczkowy krem NIVEA Q10
NIVEA Q10 Power maska przeciwzmarszczkowa

Koenzym Q10 – przeciwwskazania

Jak już wspomnieliśmy, koenzym Q10 jest nietoksyczną, bardzo bezpieczną substancją. Można ją stosować zarówno w terapii istniejących schorzeń, jak i w ramach profilaktyki. Warto jedynie wspomnieć, że koenzym Q10 ma zdolność obniżania ciśnienia (stąd jego pozytywny wpływ na cierpiących z powodu chorób układu krążenia), dlatego ostrożnością w jego stosowaniu powinny wykazywać się osoby mające z natury niskie ciśnienie. Przed włączeniem suplementacji koenzymem należy zaczerpnąć porady lekarza.

A czy istnieją przeciwwskazania dla koenzymu Q10 w kosmetykach do twarzy? W takiej firmie ubichinon również jest bardzo dobrze tolerowany. Zwłaszcza, że koenzym Q10 w kremach NIVEA ma postać identyczną z koenzymem naturalnie obecnym w ludzkim organizmie. To na tyle uniwersalny odmładzający składnik, że wykorzystuje się go szeroko nie tylko w kremach do twarzy. Koenzym jest dodawany także do maseczek przeciwzmarszczkowych i energetyzujących masek do twarzy (NIVEA Q10 Power maska przeciwzmarszczkowa, NIVEA Q10 Power maska melt-in na noc oraz NIVEA Q10 PlusC 10-minutowa maska w płachcie), balsamów do ciała (np. Ujędrniający balsam do ciała NIVEA Q10 z efektem brązującym, Ujędrniający balsam do ciała Q10 + witamina C) czy kremów do rąk (Przeciwzmarszczkowy krem do rąk 3w1 Anti-age Care).


Koenzym Q10 – jak długo stosować?

Jeśli mówimy o działaniu koenzymu na skórę – tu właściwie nie ma sztywnych ram, stosowanie koenzymu Q10 można traktować jako stałe działanie profilaktyczne. Jeśli chodzi zaś o zapobieganie różnym schorzeniom organizmu, optymalne efekty daje stosowanie 100 mg koenzymu Q10 dziennie. Badania pokazują nawet, że podwojenie tej ilości nie daje istotnego zwiększenia pozytywnych efektów, dlatego bez wyraźnego wskazania ze strony lekarza nie warto przekraczać dawki 100 mg na dzień.

Jak długo stosować koenzym Q10 w kosmetykach do twarzy (i ciała)? Jak naprawdę można to robić przez cały czas. Jeśli masz już ulubione kremy przeciwzmarszczkowe na noc i na dzień z koenzymem Q10 i widzisz, że dobrze działają na Twoją cerę – nie ma powodów, by wymieniać je na inne. Z biegiem czasu możesz jedynie wymieniać kremy na te przeznaczone dla danego wieku (np. z kremów przeciwzmarszczkowych 35+ na kremy przeciwzmarszczkowe 50+), ale wciąż trzymać się głównego składnika, jakim jest koenzym Q10.


Dobry krem przeciwzmarszczkowy – co jeszcze zawiera?

Wraz z wiekiem potrzeby skóry się zmieniają. Choćby dlatego, że procesy starzenia postępują, a skóra ma coraz większe problemy z wystarczająco sprawnym funkcjonowaniem. To dlatego warto dostosowywać kremy przeciwzmarszczkowe do swojego wieku. Poza koenzymem Q10 znajdziesz w nich wiele innych działających aktywnie przeciwko efektom starzenia się skóry. A zatem, co jest dobre na zmarszczki?

Krem na zmarszczki z koenzymem Q10 często łączony jest z kreatyną. To kolejna po koenzymie substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie (buduje skórę), którą możesz dostarczać sobie wraz z kosmetykami. Podobnie jak koenzym Q10, kreatyna ma zdolność do poprawy energetycznego metabolizmu skóry, poza tym stymuluje syntezę kolagenu i jest przeciwutleniaczem. Ważną pozycję wśród składników przeciwzmarszczkowych zajmuje też kwas hialuronowy – silnie nawilżająca substancja, również… występująca naturalnie w naszym ciele. Kwas hialuronowy odpowiada za utrzymywanie nawilżenia skóry, aby była napiętą i jędrna. W postaci usieciowionej potrafi utrzymać się w skórze naprawdę długo, dlatego dostarczany z zewnątrz ma zdolność wypełniania zmarszczek, a nawet modelowania konturów twarzy. Podobnie modelujące działanie mają fitoestrogeny – roślinne substancje zbliżone właściwościami do kobiecych estrogenów, które wspierają zachowanie owalu twarzy nawet w okresie menopauzy.

Dobry krem przeciwzmarszczkowy nie obiecuje, że dostarczy Ci kolagenu i elastyny, których z wiekiem syntetyzujesz coraz mniej. Nie jest to bowiem możliwe w tak prosty sposób. Krem na zmarszczki może jedynie pobudzać skórę do nasilenia procesu ich syntezy. W jaki sposób? Za pośrednictwem różnorodnych boosterów kolagenu i elastyny. Zaliczają się do nich m.in. peptydy, retinol i fitoretinol. 


Jak pozbyć się zmarszczek w każdym wieku?

pielęgnacja skóry 25-30 lat

Co na zmarszczki podziała najlepiej na poszczególnych etapach Twojego życia? Nie ma przeszkód, byś profilaktykę przeciwzmarszczkową rozpoczęła właśnie od kremów do twarzy z koenzymem Q10. Wraz z wiekiem zamieniaj je kolejno na kremy przeciwzmarszczkowe 40+, 50+ i 60+. Im starsza jesteś, tym wyższą fotoochronę powinnaś stosować, dlatego też przeciwzmarszczkowe kremy na dzień powinny zawierać filtry przeciwsłoneczne co najmniej na poziomie SPF 30. A jak pozbyć się zmarszczek po pięćdziesiątce? Spójrzmy np. na przeznaczony dla tego wieku krem na noc. Znajdziemy w nim m.in. cenne olejki roślinne (np. awokado), wzmacniający wapń i łagodzący pantenol.

Krem przeciwzmarszczkowy 30+

Krem przeciwzmarszczkowy 30+ oprócz substancji nawilżających powinien już zawierać składniki odżywiające skórę, np. w postaci naturalnych olejków. W kremie do twarzy 30+ znajdziesz też witaminy E i C. Krem na zmarszczki mimiczne może już zawierać boostery kolagenu i elastyny…

pielęgnacja skóry 30-40 lat
NIVEA Przeciwzmarszczkowy + modelujący krem na dzień 65+

Co na zmarszczki po 50. roku życia?

Po 50. roku życia powszechnym problemem stają się zmarszczki grawitacyjne, czyli głębokie bruzdy wzdłuż nosa i ust, lwia zmarszczka, zmarszczki marionetki. Powstają dlatego, że mało elastyczna, uboga w kolagen, elastynę i kwas hialuronowy skóra łatwo poddaje się sile grawitacji. Jak możesz się domyślać, w kremach przeciwzmarszczkowych 50+ powinny się znaleźć substancje silnie stymulujące produkcję kolagenu i elastyny oraz wypełniający skórę od wewnątrz kwas hialuronowy.

Być może zainteresuje Cię także: Jakie kosmetyki dla 50-latki?


Co na zmarszczki pod oczami, a co wokół ust?

Poszczególne okolice twarzy wymagają nieco innego traktowania. Największe różnice dotyczą okolicy oczu – tu należy wręcz stosować osobny krem. Co na zmarszczki pod oczami? Obok koenzymu Q10 w tej strefie sprawdzają się witamina A, która oprócz działania przeciwzmarszczkowego ma także właściwości niwelujące suchość delikatnej skóry wokół oczu oraz wyciągi roślinne, takie jak świetlik i rumianek (rozjaśniają i łagodzą podrażnienia).

Co na zmarszczki na czole? Tego rodzaju poziome linie to zmarszczki mimiczne, które z wiekiem tylko się pogłębiają. W tej strefie dobrze sprawdzają się substancje relaksujące skórę, a ściśle rzecz ujmując, mięśnie mimiczne. Zalicza się do nich m.in. kofeina. W spłycaniu tego rodzaju zmarszczek niezwykle ważny jest sposób aplikacji kremu. Powinno się to odbywać poprzez delikatny masaż, najlepiej z wykorzystaniem specjalnego wałka jadeitowego. Najważniejsza w tym względzie jest systematyczność! Chcesz dowiedzieć się więcej o masażu twarzy? Przeczytaj Jak wykonać masaż twarzy? Podpowiedzi i przydatne kosmetyki [wstawić link do opublikowanego artykułu].

Co na zmarszczki wokół ust? W tym obszarze zmarszczki najczęściej pojawiają się na skutek procesów starzenia. Pionowe bruzdy, zmarszczki marionetki i palacza to problem kobiet po pięćdziesiątce. Takie zmarszczki trzeba dosłownie wypełnić od środka – wyprodukowanymi naturalnie przez skórę kolagenem i elastyną (proces pobudzają boostery kolagenu i elastyny w kremach) oraz kwas hialuronowy.

Szereg zalet, jakie daje koenzym Q10, przedstawia go jako jeden z najlepszych składników przeciwzmarszczkowych, jakie możemy znaleźć w kremach do twarzy. Energetyzuje i pobudza komórki do pracy, dzięki czemu skóra dłużej opiera się działaniu upływającego czasu. Tworzy doskonały duet z witaminą C, a w połączeniu z filtrami przeciwsłonecznymi stanowi najlepszą ochronę przed zmarszczkami!

zmarszczki wokół ust

Porady dla Ciebie