Jak wyżej wspomniano, skutki długotrwałego stresu to objawy somatyczne. Wśród nich wymienia się chroniczne bóle wywołane przez długotrwałe napięcie mięśni. To skutek uboczny działania kortyzolu i adrenaliny produkowanych przez organizm w chwili zagrożenia. Wówczas są nieocenione, ale w długoterminowej perspektywie szkodzą. Ciągły stres utwardza oraz napina mięśnie. Możesz zauważyć, że podczas zwyczajnych czynności zaciskasz pięści, unosisz ramiona i chowasz między nimi głowę jakby w oczekiwaniu na nagły atak. W efekcie długotrwały stres wywołuje bóle splotu barkowego i pleców. Skutki długotrwałego stresu to również bóle stawów. Bywa on także przyczyną zespołu jelita drażliwego i problemów trawiennych. Czasami wymienionym objawom towarzyszy utrzymujący się ucisk w gardle.
Ponadto ciągłe uczucie stresu wywołuje bóle głowy, w tym tętniące bóle w skroniach. Nie zawsze są one bardzo silne, lecz czasami powtarzają się nawet kilka razy dziennie, skutecznie utrudniając normalne funkcjonowanie. Tym bardziej, że bez podjęcia leczenia mogą utrzymywać się nawet kilka lat! Co więcej, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że ciągłe napięcie odbije się na Twoim wzroku. Jak stres wpływa na oczy? Mogą one reagować suchością lub łzawieniem.
Z każdą z opisanych dolegliwości ludzie radzą sobie doraźnie, np. za pomocą tabletek przeciwbólowych, nasennych, kropli do oczu czy innych leków, lecz w ten sposób nie znika źródło problemu. Nie da się też ukryć, że przewlekły stres prowadzi do licznych schorzeń. Poniżej bliżej przyglądamy się zagadnieniu, którym jest długotrwały stres a choroby.