jakich zatem kosmetyków używać po depilacji?

Jak przygotować skórę do depilacji? To musisz wiedzieć!

Jak każdej z nas, na pewno zdarzało Ci się robić pospieszną depilację „na sucho” – samą maszynką, bez wody i pianki, na 5 minut przed wyjściem z domu. Taki zabieg z reguły nie kończy się dobrze! Do depilacji zawsze należy się właściwie przygotować, najlepiej z uwzględnieniem stosowanej metody. Jak to zrobić?

Rodzaje depilacji – wybierz najlepszą dla siebie!

W podstawowy sposób depilację dzielimy na trzy etapy: przygotowania, przeprowadzenia zabiegu i ukojenia skóry po jej zakończeniu. Tym razem skupimy się na pierwszym z nich, czyli przygotowaniu skóry na zabieg. Od niego zależy zarówno komfort depilacji, jak i jej skuteczność oraz stan skóry w kolejnych dniach!

Kąpiel, peeling, a może etap zapuszczania włosków? Nic z tych rzeczy – jako pierwszy etap przygotowania do depilacji traktujemy wybór rodzaju depilacji. W końcu, różne metody depilacji wymagają innego przygotowania skóry! To, że istnieje tak wiele sposobów na pozbycie się niechcianych włosków, to nie kwestia wyboru między bardziej a mniej modną metodą. Ten szeroki wybór daje nam możliwość idealnego dostosowania depilacji do potrzeb i możliwości swojej skóry. Przykładowo, osoby z wrażliwą, naczynkową skórą nie powinny sięgać po depilator elektryczny, bezpieczniejsza jest dla nich depilacja mechaniczna maszynką do golenia. Depilacja chemiczna jest z kolei metodą dobrą dla osób ze skłonnością do silnych podrażnień po depilacji maszynką oraz z niskim progiem bólu. To dla nich wybawienie od zacięć, krostek i bólu, który wiąże się np. z depilacją plastrami.

depilacja mechaniczna
depilacja chemiczna

Depilacja maszynką

Przed depilacją maszynką konieczne jest wykonanie starannego peelingu miejsc poddawanych zabiegowi. Najlepiej, by zrobić to na 2-3 dni przez depilacją, ostatecznie wieczorem poprzedniego dnia. Nie należy robić peelingu bezpośrednio przed goleniem, bo maszynka również ma działanie ścierające naskórek. Taki podwójny efekt peelingujący mógłby odbić się na skórze w postaci podrażnienia!

Po co robi się peeling przed depilacją? Peeling usuwa nadmiar martwego naskórka. Pomaga tym samym uwolnić się wrastającym włoskom, a także podnosi włoski, dzięki czemu łatwiej jest je ściąć maszynką aż przy samej skórze.

Depilacja kremem

Depilacja kremem to zabieg z wykorzystaniem chemicznej mieszanki rozpuszczającej włoski. Podstawą kremu są substancje o alkalicznym odczynie, które rozpuszczają keratynę, białko budulcowe włosów. Tak osłabione włosy stają się podatne na ścieranie wraz z warstwą nałożonego na skórę kremu.
Depilacja kremem w założeniu jest bezpieczna, bo kremy są testowane dermatologicznie. Niemniej są to silnie działające substancje, które u niektórych osób mogą powodować reakcje alergiczne lub mniejsze bądź większe podrażnienia. Najważniejszym elementem przygotowania do depilacji kremem jest więc wykonanie testu skórnego, a więc nałożenie próbki kremu na niewielki fragment skóry i zaobserwowanie, czy nie reagujesz na niego w niepożądany sposób.
Kolejny ważny krok? Zanim zrobisz depilację, weź kąpiel. Ciepła woda zmiękczy włoski, dzięki czemu będzie je jeszcze łatwiej rozpuścić za pomocą kremu. Prysznic nie podziała tak samo dobrze. Wyraźnie ciepła kąpiel powinna trwać kwadrans. Dopuszczalnym dodatkiem do takiej kąpieli przed depilacją są płyny do kąpieli, niewskazane natomiast olejki. Tłusta warstwa, jaką pozostawia olejek, spowodowałaby ślizganie się włosków, utrudniając depilację.

depilacja maszynką
depilacja krem

Depilacja plastrami

Najważniejszym działaniem w przygotowaniu skóry do depilacji plastrami jest bardzo dokładne oczyszczenie skóry. Skóry z pozostałościami sebum, zanieczyszczeń lub jakichkolwiek kosmetyków wosk nie będzie trzymał się wystarczająco dobrze. Kiedy więc bierzesz kąpiel przed zabiegiem, nie używaj żadnych dodatków do wody, nie myj też ciała żelami pod prysznic z olejkiem. Sięgnij po standardowy bądź kremowy żel pod prysznic.
Jakie są inne zalecenia przed depilacja woskiem? Jako że jest to depilacja dość mocno drażniąca dla skóry, przed i po zabiegu powinnaś unikać opalania. Jeśli akurat jest lato, przed wyjściem na słońce zawsze smaruj się balsamem z filtrem UV.
Pamiętaj też, by regularnie nawilżać skórę. Nie jest to zalecenie do wdrożenia dopiero przed depilacją. To działanie długoterminowe, o którym powinnaś pamiętać właściwie każdego dnia. Nawilżając skórę, wzmacniasz jej naturalną barierę hydro-lipidową. Wówczas naskórek nie ulega tak łatwo podrażnieniom. Balsamy nawilżające stosuj więc po każdej kąpieli, z wyjątkiem tej bezpośrednio poprzedzającej depilację.

Depilacja w domu – porady ogólne

Większość wyżej wymienionych porad można śmiało połączyć w jeden uniwersalny poradnik odnośnie depilacji w domu – bez względu na wybraną metodę. O jakie jeszcze uniwersalne zasady możemy go poszerzyć? Przed depilacją domową dobrze obejrzyj swoją skórę. Czy nie ma na niej drobnych ran, krostek lub innego rodzaju podrażnień? Jeśli są, rozważ przełożenie zabiegu na inny czas. Uszkodzenia naskórka i jego podrażnienia są przeciwwskazaniem do wykonywania właściwie każdego rodzaju depilacji. Chodzi nie tylko o ból i pieczenie, które będzie Ci towarzyszyło podczas zabiegu, ale też o Twoje bezpieczeństwo. Pomyśl np. o składzie kremów do depilacji. Ich silnie działające, chemiczne składniki nie pod żadnym pozorem nie powinny przedostawać się do wnętrza organizmu!

Przed depilacją powinnaś też zadbać… o właściwą długość włosków. Wszystko zależy od metody, którą chcesz się golić. Zwykłą maszynką zgolisz nawet bardzo krótkie włoski, jednak jeśli stosujesz wosk lub depilator, włosy nie powinny być ani za krótkie (trudno je będzie uchwycić), ani za długie (depilacja będzie bardziej bolesna). Optymalna długość to ok. 5 milimetrów. Jeśli włosy są już dłuższe, przytnij je delikatnie nożyczkami. Zwłaszcza, jeśli depilujesz bardzo wrażliwe miejsca porastające przez grube i mocne włosy – pachy bądź bikini.

Peeling przed depilacją czy po niej?

Jak już ustaliliśmy w części poświęconej przygotowaniu do depilacji maszynką do golenia, peeling należy wykonywać przed zabiegiem usuwania włosków, i to najlepiej z zachowaniem 2-3-dniowego odstępu. Peeling przed depilacją służy uniesieniu włosków i przekłada się na wyższą skuteczność zabiegu. Dlaczego więc wciąż pytamy, czy należy wykonywać peeling przed depilacją czy po niej? Bo peeling służy nam nie tylko do przygotowania skóry na zabieg usuwania włosków. Wiele kobiet pyta, kiedy po depilacji mogą ponownie wykonać peeling skóry, np. przed wizytą w solarium albo w ramach swojego regularnego, domowego mini SPA.

Tak naprawdę nie trzeba długo czekać. Jeśli masz normalną skórę bez specyficznych problemów i nadwrażliwości, peeling wykonany po dobie od depilacji nie powinien już działać na skórę drażniąco. Zanim jednak sięgniesz po swój złuszczający preparat, zastanów się nad zasadnością przeprowadzania tego zabiegu właśnie teraz. Przypominamy – depilacja też działa jak peeling, wiec dobę po niej Twoja skóra nie potrzebuje jeszcze kolejnego złuszczania. Peeling może okazać się przydatny, jeśli masz bardzo przesuszoną, łuszcząc się skórę i jeśli przed depilacją zdarzyło Ci się zapomnieć o peelingu.

depilacja kremem

Jak zmiękczyć skórę przed depilacją?

Rozgrzana i miękka skóra przed depilacją to o wiele mniej bólu podczas zabiegu. Jak zmiękczyć skórę przed depilacją? Ciepła kąpiel przed depilacją otwiera pory, z których wyrastają włoski, dzięki czemu potrzeba o wiele mniej siły do ich skutecznego usunięcia.

Być może słyszałaś kiedyś o metodzie znieczulania skóry kostkami lodu. Takie działanie ma na celu czasowo zmniejszyć wrażliwość skóry na ból. Musisz wiedzieć, że kostki lodu dają nie do końca taki efekt, jaki zakładasz. Skóra potraktowana lodem ulega ściągnięciu, pory zwężają się, a włoski stają się trudniejsze do wyrwania. Paradoksalnie więc podczas zabiegu możesz odczuwać większy ból, bo włoski nie będą chciały poddawać się za jednym pociągnięciem plastra z woskiem lud depilatora.

depilacja plastrami

Depilacja depilatorem – przed czy po kąpieli?

Sprawa jest całkiem prosta. Skoro kąpiel pomaga zmiękczyć zarówno skórę, jak i włoski, po depilator powinnaś sięgać po kąpieli. To ważne także z tego względu, że przed depilacją trzeba koniecznie oczyścić skórę. Z jednej strony musisz pozbyć się tego, co utrudnia chwytanie włosków (resztki dezodorantu pod pachami, kosmetyków do ciała, potu i sebum z łydek), z drugiej – zanieczyszczeń i bakterii, które na skutek depilacji mogłyby doprowadzić do wyprysków i drobnych infekcji skórnych.

Przeczytaj także: Podrażnienia pod depilacji: jak pielęgnować skórę? oraz Jak dbać o skórę pod pachami?.

Depilacja twarzy – jak się przygotować?

Depilacja twarzy to szczególny rodzaj depilacji. Wymaga dużej ostrożności i delikatnych metod. Błędów oraz podrażnień na twarzy nie ukryjesz przecież tak, jak tych na nogach czy pod pachami!

Jeśli chodzi o twarz, to depilacji poddajemy brwi lub wąsik. Depilacja brwi jest jak zabieg stylizacyjny blisko związany z makijażem, natomiast depilacja wąsika to już zbieg czysto estetyczny. Najczęściej poddają się mu brunetki, których włosy są grube i dobrze widoczne.

W ramach przygotowania do depilacji twarzy dobrze zastanów się nad metodą zabiegu. Czy aby na pewno możesz pozwolić sobie na depilację woskiem na gorąco? Jeśli masz cerę wrażliwą, naczynkową lub trądzikową, powinnaś unikać tych sposobów. Zdecydowanie lepsze będzie użycie pęsety (pod warunkiem, że włosów do usunięcia nie ma wiele i pojedyncze wyrywanie nie okaże się zbyt uciążliwe). Jeśli depilacja przez wyrywanie nie zda u Ciebie egzaminu, wypróbuj golenia włosków. Służy do tego specjalny nożyk do brwi. Małe rozmiary i precyzja ostrza pozwalają usunąć owłosienie przy samej skórze oraz mieć kontrolę nad kształtem brwi. Jeśli chodzi o wąsik – tu polecamy krem do depilacji twarzy. Oczywiście przed jego zastosowaniem powinnaś wykonać próbę uczuleniową. Nie rób tego na skórze twarzy, bo jeśli reakcja faktycznie wystąpi, może objąć nie tylko posmarowany kremem fragment skóry, ale nawet całą twarz! Dobrym miejscem na wykonanie próby jest wewnętrzna strona nadgarstka. Jeśli krem ma Cię uczulić, to stanie się to w ciągu 24 godzin od nałożenia.

Jak się przygotować do depilacji twarzy? Oczywiście musisz zrobić dokładny demakijaż i umyć twarz. Zadbaj o to, by na skórze nie pozostały także pozostałości kosmetyków do mycia. Najlepiej oczyść skórę wodą i żelem do mycia twarzy. Skóra przed depilacją musi być dokładnie osuszona. Na 2-3 dni przed zrób też peeling twarzy.

peeling przed depilacja

Czym odtłuścić skórę przed depilacją?

W kontekście powyższego może pojawić się pytanie: czym odtłuścić skórę przed depilacją, skoro ma ona być całkowicie wolna od zanieczyszczeń? Bez obaw, wystarczy staranna kąpiel dobrze oczyszczającym żelem, a najlepiej także mydłem w kostce. Mydło z całą pewnością nie zostawi na skórze tłustego filmu, a dodatkowo uczyni skórę nieco tępą w dotyku. Nie będzie to odpowiedni efekt dla depilacji maszynką do golenia, ale już do depilacji plastrami i depilatorem – jak najbardziej!

zalecenia przed depilacja woskiem

Depilacja nóg – przygotowanie skóry

Najlepsze, co możesz zrobić w ramach przygotowania skóry nóg do depilacji, to peeling. Na nogach – zwłaszcza na tylnej i wewnętrznej stronie ud – z łatwością tworzą się zaskórniki i krostki, także na skutek wrastania drobnych włosków pod skórę. Gruboziarnisty peeling pozwoli Ci pozbyć się wszystkich tych zmian, dzięki czemu usuniesz więcej włosków i efekt gładkości będzie trwał dłużej. Peeling jest ważny także ze względu na miejsca nadmiernego gromadzenia się martwego naskórka – kolana i kostki. Gruba warstwa zrogowaciałego naskórka jest podczas depilacji jak bariera nie do przejścia. Taki naskórek nie daje się wystarczająco zmiękczyć podczas kąpieli, więc wyrywanie z niego włosków plastrami i depilatorem będzie bardzo uciążliwe i bolesne. Jak walczyć ze zrogowaceniami? Przez dwa tygodnie stosuj na te miejsca krem zmiękczający, a jeśli problem jest szczególnie nasilony, smaruj się kremem złuszczającym, np. z mocznikiem.

Jeśli na depilację nóg zdecydujesz się podczas kąpieli (standardem są już bowiem depilatory do stosowania na mokro), zadbaj o właściwe oświetlenie wanny czy kabiny prysznicowej i zrezygnuj z natłuszczających skórę olejów i płynów do kąpieli. Jeśli używasz balsamu pod prysznic, użyj go dopiero po zakończeniu depilacji.

Depilacja intymna – szczególnie wrażliwa strefa

Kolejna po twarzy wrażliwa strefa. Depilacja bikini w domu jest dość trudna, bo trudno jest w tych miejscach wykonać wygładzający peeling, ze względu na utrudniony dostęp łatwo też o zacięcia przy goleniu maszynką. O jakich zasadach depilacji intymnej powinnaś jeszcze wiedzieć, a o których dotąd nie wspomnieliśmy?

W okolicach bikini łatwo tworzą się krostki – na skutek poprzednich depilacji oraz otarć wywoływanych przez bieliznę. Nigdy nie depiluj skóry usianej tego typu wypryskami! Byłby najlepiej, gdybyś przed przystąpieniem do depilacji obejrzała swoją skórę w lusterku. Sprawdź, czy nie masz w pachwinach pieprzyków i innych odstających narośli, które mogłabyś przypadkiem uszkodzić ostrzem maszynki. Jeśli zlokalizujesz takie zmiany, zaklej je małymi plasterkami.

Jeśli będziesz wykonywać depilację głęboką, koniecznie podmyj się przed samym zabiegiem. Jeśli natomiast decydujesz się na depilację okolic intymnych woskiem lub plastrami, dodatkowo zdezynfekuj skórę. Włosy w okolicach bikini są mocne i twarde, natomiast skóra delikatna. Podczas wyrywania włosów może dojść do delikatnego krwawienia z mieszków włosowych. Wszelkie bakterie, które przenikną do ranek, wywołają swędzącą, a nawet bolesną wysypkę.

Kosmetyki pielęgnacyjne – przed czy po depilacji?

Jak możesz już wywnioskować, skóra przed depilacją powinna być maksymalnie oczyszczona i wolna od jakichkolwiek kosmetyków (z wyjątkiem tych do depilacji rzecz jasna). Nie ulegaj pokusie smarowania skóry balsamem o właściwościach zmiękczających czy balsamem nawilżającym. Moment przed samą depilacją nie jest dobrym czasem na nadrabianie zaległości pielęgnacyjnych i uzupełnianie brakującego nawilżenia. Jeśli chodzi o zmiękczanie skóry, przed depilacją rób to wyłącznie poprzez kąpiel.

W porządku, jakich zatem kosmetyków używać po depilacji? Oto nasze rekomendacje:

Czy przygotowaniu skóry na depilację naprawdę należy się aż tak wiele uwagi z Twojej strony? Może Ci się wydawać, że czas ten lepiej jest poświęcić na staranniejszą depilację. W rzeczywistości przygotowania przed zabiegiem mają ogromny wpływ na efekt końcowy i komfort przeprowadzania zabiegu. Spróbuj sama i poczuj różnicę – dosłownie – na własnej skórze!

jak zmiękczyć skórę przed depilacją

Porady dla Ciebie