NIVEA CONNECT

Smutek – dlaczego warto go przytulić?

Smutek to emocjonalny ból, który pojawia się w sytuacji straty, bezradności czy rozpaczy. Często sprawia, że wolimy być sami, a łzy stają się formą oczyszczenia, pomagając złagodzić jego skutki. Kiedy odczuwasz smutek, może to oznaczać, że straciłeś coś dla siebie ważnego. Ta emocja przypomina nam o rzeczach, które w codziennym pędzie umykają naszej uwadze.

Czy wszyscy bywamy smutni

Oczywiście. Ale nie wszyscy chcemy się do tego przyznać. Niektórzy próbują go zagłuszyć lub zmienić w śmiech. Inni wstydzą się go, bo słyszeli kiedyś:

  • Chłopaki nie płaczą!
  • Trzeba być twardym, a nie mięczakiem!
  • Nie maż się!

Stłumiony smutek sieje w nas spustoszenie. Blokuje inne emocje, odcina nas od odczuwania radości i nadziei.


Czym jest smutek?

Według Alexandra Lowena, psychiatry i twórcy terapii pracy z ciałem:

“Smutek to emocja wiążąca się ze wspomnieniami minionej przyjemności i bólem po jej utracie. W zależności od natężenia może zmienić się w żal, a następnie w rozpacz.”

 Czasami smutek pojawia się jako suma wielu małych smuteczków. To energia, która ciągnie nas w dół. Jedyne, co może nas podnieść, to przeżycie tej emocji, a jeszcze wcześniej - jej akceptacja. Smutek jest jak wielka kula śniegu, która zagradza nam drogę do innych emocji. Ale za nią czekają nadzieja i radość. Tylko nasze ciepłe łzy mogą roztopić tę kulę. 


Przyjrzyj się swojemu smutkowi

Dokończ zdanie: Smutno mi, gdy...
Zastanów się, co sprawia, że jesteś smutny oraz co możesz zrobić z tą emocją?

Najważniejsze to ją zauważyć i nie wypierać! Gdy smutek się pojawi, powiedz sobie “Jestem smutny”. Przywitaj się ze smutkiem, oswój go. A potem uwolnij – tak, jak wypuszcza się powietrze z balonu. Możesz też porozmawiać z kimś bliskim, popłakać, zaśpiewać piosenkę o smutku lub go narysować. A jeśli zechcesz, możesz zrobić swoją smuteczkową maskotkę, której powierzysz smutk