Na nauce analizowania własnych emocji mogą skorzystać również najmłodsi. Dorastanie w świecie nowych technologii i coraz większej ilości obowiązków może przytłoczyć każdą pociechę. Właśnie dlatego trening uważności dla młodzieży i dzieci jest świetnym pomysłem! Jeżeli zauważyłaś, że Twojemu dziecku coraz trudniej skupić się na nauce, poćwiczcie razem. W ten sposób nie tylko zapanujecie nad własnymi emocjami, ale również zrozumiecie nawzajem swoje reakcje.
Jak wygląda trening uważności dla dzieci? Właściwie nie różni się od tego dla dorosłych i może przybierać naprawdę różne formy. Jedną z popularniejszych opcji dla początkujących jest praktyka medytacyjna. Na początku odłóżcie telefony, wyłączcie telewizor, czajnik i inne sprzęty, które mogą wydawać dźwięki. Bardzo ważne jest ograniczenie rozpraszających bodźców do minimum. Możesz jednak puścić playlistę z muzyką relaksacyjną, która pomoże Wam się rozluźnić i odsunie myśli od analizowania codziennych spraw. Na samym starcie przygody z takim treningiem dobrze jest zacząć od słuchania nagrań medytacji prowadzonej. Wykwalifikowany instruktor udzieli Wam wskazówek dotyczących kolejnych ćwiczeń oraz technik oddychania. Taka sesja trwa około godziny – potraktujcie tę chwilę jako czas na budowanie relacji opartej na zaufaniu. Nie tylko masz okazję poznać problemy i emocje swojego dziecka, ale również dajesz mu znać, że starasz się je zrozumieć.
Szybko przekonacie się, że świadome wdechy i wydechy wykonywane w określonym rytmie pomagają w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Jeśli czujesz, że zbliża się fala niepokoju, usiądź, zamknij oczy i oddychaj! Taki trening uważności dla nastolatków sprawi, że łatwiej poradzą sobie z natłokiem często sprzecznych uczuć, które pojawiają się w okresie dojrzewania.