Trening uważności – co może dać dorosłym i dzieciom?

Trening uważności – co może dać dorosłym i dzieciom?

Negatywne emocje atakują nas dziś ze wszystkich stron. Doświadczamy ich w pracy, w szkole, ale też w internecie. Jak sobie z nimi radzić? Trening uważności może pomóc w walce ze stresem, hejtem i uczuciem niepokoju, które dotyczą nie tylko dorosłych, ale też najmłodszych.

Trening uważności – co to znaczy?

Czym tak naprawdę jest uważność? Kariera tego pojęcia zaczęła się na zachodzie. To odpowiednik angielskiego słowa „mindfulness”. Jak je rozumieć? W uważnym życiu chodzie przede wszystkim o bycie tu i teraz. Skupiamy się na doświadczaniu wykonywanych czynności w sposób uważny i jak najbardziej świadomy. Próbujemy odciąć się od świata zewnętrznego, koncentrując uwagę tylko i wyłącznie na tym, co w danej chwili robimy. Brzmi to aż zbyt prosto, ale jak jest w rzeczywistości? Wykonywanie wielu zadań za raz, deadline’y i stres to szara codzienność. Właśnie z tego powodu bardzo ważne jest ćwiczenie uważności: skupienie się na tym, co ważne.

Bardzo często termin „uważność” czy „mindfulnes” jest stosowany wymiennie z „intencjonalnym życiem”. Nic w tym dziwnego! Trenowanie skupienia się na konkretnej chwili to bardzo przydatna umiejętność. Dzięki niej możemy przyjąć kolejne wydarzenia takimi, jakimi są. Uważne obserwowanie odczuwanych przez nas emocji może pomóc nam w ich zrozumieniu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku poczucia niepokoju czy lęku. Przyjrzenie się tym uczuciom „na chłodno”, z otwartością i wyrozumiałością, może pomóc w ich przezwyciężeniu. Jeżeli interesuje Cię temat świadomego życia, medytacji i filozofii, przeczytaj także artykuły Slow life – 8 sposobów na to, jak zwolnić w swoim życiu oraz Afirmacje – czym są i jak korzystać z nich na co dzień?.

Trening uważności – co może dać dorosłym i dzieciom?

Trening uważności dla dzieci – ćwiczenia

Na nauce analizowania własnych emocji mogą skorzystać również najmłodsi. Dorastanie w świecie nowych technologii i coraz większej ilości obowiązków może przytłoczyć każdą pociechę. Właśnie dlatego trening uważności dla młodzieży i dzieci jest świetnym pomysłem! Jeżeli zauważyłaś, że Twojemu dziecku coraz trudniej skupić się na nauce, poćwiczcie razem. W ten sposób nie tylko zapanujecie nad własnymi emocjami, ale również zrozumiecie nawzajem swoje reakcje.

Jak wygląda trening uważności dla dzieci? Właściwie nie różni się od tego dla dorosłych i może przybierać naprawdę różne formy. Jedną z popularniejszych opcji dla początkujących jest praktyka medytacyjna. Na początku odłóżcie telefony, wyłączcie telewizor, czajnik i inne sprzęty, które mogą wydawać dźwięki. Bardzo ważne jest ograniczenie rozpraszających bodźców do minimum. Możesz jednak puścić playlistę z muzyką relaksacyjną, która pomoże Wam się rozluźnić i odsunie myśli od analizowania codziennych spraw. Na samym starcie przygody z takim treningiem dobrze jest zacząć od słuchania nagrań medytacji prowadzonej. Wykwalifikowany instruktor udzieli Wam wskazówek dotyczących kolejnych ćwiczeń oraz technik oddychania. Taka sesja trwa około godziny – potraktujcie tę chwilę jako czas na budowanie relacji opartej na zaufaniu. Nie tylko masz okazję poznać problemy i emocje swojego dziecka, ale również dajesz mu znać, że starasz się je zrozumieć. 

Szybko przekonacie się, że świadome wdechy i wydechy wykonywane w określonym rytmie pomagają w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Jeśli czujesz, że zbliża się fala niepokoju, usiądź, zamknij oczy i oddychaj! Taki trening uważności dla nastolatków sprawi, że łatwiej poradzą sobie z natłokiem często sprzecznych uczuć, które pojawiają się w okresie dojrzewania.

Trening uważności – co może dać dorosłym i dzieciom?

Jak ćwiczyć uważność krok po kroku?

Ćwiczenie uważności może przynieść tylko pozytywne efekty. Nawet jeżeli trudno znaleźć Ci w tygodniu moment na praktykę medytacyjną, nie musisz rezygnować z uważności. Trening pokonywania codziennych trudności możesz wykonywać właściwie w każdej chwili. Musisz tylko wyrobić w sobie nawyk.

Pomyśl o czynnościach, które wykonujesz codziennie. Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki czarnej kawy? Lubisz przygotowywanie śniadania? Te proste momenty są idealną okazją do zrobienia treningu uważności. Mindfulness to przede wszystkim świadome przeżywanie i intencjonalne bycie. Zamień przygotowywanie herbaty w relaksujący rytuał. Skup się tylko i wyłącznie na zaparzaniu ulubionej mieszanki ziół. Zapomnij o jednoczesnym myciu zębów, czytaniu maili czy szykowaniu się do pracy. Poświęć kilka minut jedynie na świadome bycie tu i teraz. Obserwuj, w jaki sposób torebka herbaty lub susz nasączają się wodą. Zwróć uwagę na zmieniające się kolory i zapach. Usiądź i napij się naparu, który z życzliwością i skupieniem przygotowałaś. Zauważysz, że Twoje myśli nie uciekały we wszystkie strony. Nie straciłaś też czasu na mimowolne wymyślanie negatywnych scenariuszach. Byłaś tylko tu i teraz.

Trening uważności – co może dać dorosłym i dzieciom?

Kiedy zobaczysz, że ćwiczenia na uważność wcale nie zaburzają Twojego kalendarza, możesz wykonywać je nawet kilka razy dziennie, zawsze w inny sposób. Gotujesz obiad? Skup się na teksturach, kolorach i smakach. Nie traktuj posiłku tylko jako konieczność, ale jako praktykę medytacyjną, która pomoże Ci się skupić i zdystansować wobec własnych emocji.

Trening uważności – co może dać dorosłym i dzieciom?

Ćwiczenia na uważność możesz połączyć również z domowym SPA. Jeżeli zależy Ci na wieczornym rozluźnieniu i zrelaksowaniu przed snem, zacznij od świadomego rytuału pielęgnacyjnego. Niemal automatyczne nakładanie kremu na noc czy odżywczego mleczka do ciała zamień w uważną praktykę. Sięgnij po kosmetyki, które nie tylko nawilżą Twoją skórę, ale również wprawią Cię w dobry nastrój swoich zapachem. Potraktuj wieczorną pielęgnację jak aromaterapię połączoną z masażem. Skup się na wrażeniach płynących z ciała. Zaobserwuj, w jaki sposób kremowe żele pod prysznic i olejki w balsamie otulają Twoją skórę. Bez pośpiechu wykonaj masaż, myśląc o tym, co w danej chwili czujesz. Dobierz takie nuty zapachowe kosmetyków, które odprężą Cię przed zaśnięciem. Gdy położysz się do łóżka, możesz kontynuować uważną praktykę. Odtwórz nagrania z medytacją prowadzoną lub posłuchaj kojącej muzyki.

 

Już wiesz, jak trenować uważność – życzymy powodzenia i samych odkrywczych momentów!

Trening uważności – co może dać dorosłym i dzieciom?