NIVEA CONNECT

Zaprzyjaźnij się z emocjami

Zaprzyjaźnij się z Emocjami. Co to dla Ciebie znaczy? Jakie emocje wywołuje?

Wiemy już, że wszystkie emocje są ważne i potrzebne. Gdy się pojawiają i je zauważamy, stają się źródłem informacji o NAS samych – o naszych wartościach, granicach i potrzebach.
Nie ma złych emocji. Są te, które lubimy przeżywać: radość, euforia, ekscytacja czy duma. Są też takie, których nie lubimy. Nieprzyjemnie.
Niektórzy dzielą je na dobre i złe. Złe tak naprawdę są TRUDNE (np. strach, przerażenie, złość, wściekłość, irytacja, gniew, smutek, odraza, zaskoczenie, zazdrość, wstyd), ale pomagają nam przetrwać i wspierają nas swoją informacją. Mówią czego nam brakuje i co straciliśmy, a było dla nas ważne. Co nie jest dla nas dobre i na co nie chcemy się zgodzić? Co nas rani? Czego nie mamy, a ktoś inny ma? Co możemy zrobić, aby poczuć się lepiej?
Akceptacja emocji wpływa na sposób radzenia sobie z nimi, dlatego tak istotne są rozmowy o tym, jakich emocji doświadcza dziecko, bez natychmiastowej chęci ich zmieniania.

Zamiast: “Już nie płacz...”
Powiedz: “Wiem, że to bardzo Cię smuci...”

Zamiast: “Uspokój się! Przestań się tak złościć!”
Powiedz: “Rozumiem, że czujesz złość z powodu...”

Zamiast: “Czego tu się bać! Jesteś już dużym chłopcem!”
Powiedz: “Wydaje mi się, że się obawiasz... To nie jest łatwe...”

Bardzo istotne jest jednak to, aby pamiętać o swoich emocjach i informacji, jaka z nich płynie. Wtedy nasz komunikat do dziecka uwzględni nasze potrzeby i granice.

“Rozumiem, że czujesz złość z powodu… Nie zgadzam się na to, żebyś…”

Dlaczego tak ważna jest akceptacja emocji?

Wypieranie emocji nie sprawia, że one znikają. Najczęściej kumulują się i dają o sobie znać w najmniej oczekiwanym momencie. Tłumienie emocji prowadzi do powstawania napięć w ciele, które mogą nam szkodzić.
Akceptacja emocji, ich nazywanie i przeżywanie w zdrowy sposób to klucz do emocjonalnej równowagi.