Czym jest rogowacenie okołomieszkowe skóry? To najpopularniejsza odmiana rogowacenia: boryka się z nią więcej osób, niż myślisz! I to niezależnie od wieku.
Szukając informacji o rogowaceniu tego typu mogłaś spotkać się również z określeniem „truskawkowa skóra”. Wszystko ze względu na charakterystyczny wygląd cery i skóry dotkniętej tą przypadłością. Na powierzchni ciała pojawiają się czerwone plamy, a nawet maleńkie guzki, które wyglądają jak pryszcze (skóra swoją fakturą przypomina truskawkę).
Te zmiany to w rzeczywistości martwe komórki skóry oraz gromadząca się kreatyna, które zatykają ujścia mieszków włosowych. W ten sposób tworzy się niegroźny stan zapalny w postaci widocznego zaczerwienienia, podrażnienia lub rogowacenia.
Kreatyna (czyli białko budujące włoski na ciele) zostaje zatrzymana w porach, blokując drogę rosnącym włoskom. W rezultacie powstaje mały guzek w miejscu, w którym powinien znajdować się włos.
Kto jest narażony na rogowacenia tego typu? Dokładna przyczyna gromadzenia się keratyny nie jest znana, choć przypadłość ta może wiązać się z innymi chorobami skóry (na przykład atopowym zapaleniem skóry). Wiadomo, że ten stan pogarsza się w miesiącach zimowych. Właśnie wtedy zwiększa się tendencja naszej skóry do przesuszeń. Zimny wiatr, suche powietrze i sezon grzewczy nie działają na naszą korzyść.