artykuly-o-pielegnacji

Maseczki do twarzy – dlaczego warto na nie postawić?

Wybierz maskę, której potrzebuje Twoja skóra! Dla wielu z nas codzienna pielęgnacja skóry to przede wszystkim krem - jednak warto od czasu do czasu zafundować swojej twarzy zastrzyk dodatkowej porcji odżywczych składników. W takich sytuacjach sięgnijmy po maseczki do twarzy!

Co daje maseczka na twarz?


Kiedyś kojarzyły się głównie z zabiegami wykonywanymi u kosmetyczki czy w zakładach medycyny estetycznej. Dzisiaj maseczki do twarzy znajdziemy w każdej drogerii. Skąd ta popularność? Dobra maseczka do twarzy odznacza się przede wszystkim sporą koncentracją składników aktywnych. Maseczki działają na zasadzie okluzji – pod warstwą produktu skóra nie paruje, nie traci wilgoci, a wydzielane przez nią ciepło wspiera wchłanianie składników odżywczych i aktywnych. Dlatego efekt stosowania maski na twarz zauważymy już po pierwszym użyciu. Oczywiście, jak w przypadku każdego kosmetyku do pielęgnacji skóry twarzy, najlepsze efekty uzyskuje się po dłuższym stosowaniu maseczek.

Warto także pamiętać, że maseczka do twarzy może być nie tylko kolejnym kosmetykiem, ale także sposobem na chwilę relaksu. Rytuał nakładania, czekania, aż składniki aktywne obecne w maseczce wchłoną się, a następnie ściągania maseczki, to świetny sposób na wygospodarowanie czasu tylko dla siebie. Najlepsza maseczka do twarzy działa nie tylko zbawiennie na naszą skórę, ale potrafi także skutecznie odprężyć i poprawić nastrój.

Jak często stosować maseczki do twarzy?

To jedno z częstszych pytań pojawiających się w kontekście maseczek. To, jak często używać maseczki do twarzy, zależy przede wszystkim od ich przeznaczenia – maseczki nawilżające, odżywiające czy odświeżające możemy zazwyczaj stosować nawet codziennie. Ale jak często stosować maseczki do twarzy oczyszczające czy złuszczające? Te posiadają silniejszą formułę, dlatego nie powinnyśmy sięgać po nie codziennie, a ok. 3 razy w tygodniu. Przede wszystkim dlatego, że ingerują one w ochronną barierę skóry. Pamiętajmy jednak, że to, jak często używać danej maseczki do twarzy, może być uzależnione także od innych czynników, jak np. rodzaj składnika aktywnego kosmetyku. Dlatego zawsze zapoznawajmy się z instrukcją stosowania kosmetyku dołączoną przez producenta.

Jak używać maseczki do twarzy?

 

Chciałoby się powiedzieć – zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ale prawda jest taka, że warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach nakładania maseczki. Przede wszystkim najwygodniejszym czasem nałożenia maseczki jest wieczór – rozluźniona przed snem cera lepiej wchłania składniki aktywne. Po drugie maseczkę do twarzy nałożyć powinno się na oczyszczoną cerę. Można także zastosować parową kąpiel, dzięki czemu otworzą się pory skóry twarzy. Na tak przygotowaną skórę bezpiecznie nałożymy kosmetyk. Pamiętajmy, aby omijać wrażliwe miejsca, jak okolice oczu i ust. Jeśli nadal nie jesteśmy pewne, jak używać maseczki do twarzy, sprawdźmy jakie informacje widnieją na opakowaniu kosmetyku.

 
najlepsza maseczka do twarzy

Rodzaje maseczek do twarzy

Maseczki na twarz, tak jak i inne kosmetyki do twarzy, mogą mieć różne właściwości i mogą odpowiadać na różne potrzeby skóry. Najpopularniejsze maseczki do twarzy to przede wszystkim:

  • maseczka nawilżająca do twarzy,
  • maseczka odżywcza do twarzy,
  • maseczka oczyszczająca do twarzy,
  • maseczka złuszczająca do twarzy,
  • maseczka liftingująca do twarzy,
  • maseczka tonizująca do twarzy.

Dostępne są także maseczki rozgrzewające, pobudzające skórę do działania, jak i maseczki o działaniu relaksującym i uspokajającym. Maski do twarzy można także dzielić na te stosowane na dzień i na noc, czy ze względu na sposób ściągania (np. maseczki peel-off). Do tego nie zapominajmy o maseczkach przeznaczonych dla różnych typów cery (maseczka do cery tłustej, mieszanej, suchej, wrażliwej), czy o dzieleniu maseczek pod względem wykorzystanych w nich składników aktywnych (np. naturalna maseczka do twarzy na bazie wyciągu z zielonej herbaty albo oczyszczająca maseczka z węglem aktywnym).

Maseczka nawilżająca do twarzy


Maski intensywnie nawilżające do twarzy to chyba najpopularniejszy typ kosmetyku tego typu. Przede wszystkim dlatego, że odpowiednie nawilżanie skóry twarzy jest kluczowe dla zachowania jej młodego i zdrowego wyglądu. Najlepsza maseczka nawilżająca do twarzy to taka, która jest stosowana codziennie. Trudno jest zaszkodzić cerze poprzez zbytnie nawilżenie. Właściwie jedynym przeciwskazaniem codziennego stosowania nawilżającej maseczki do twarzy może być problem z zatkanymi porami. Jeśli wiemy, że nasza cera ma tendencję do tego typu zachowań, zachowajmy umiar w stosowaniu tego typu produktów.

Czy taka maseczka odżywcza do twarzy jest dobrą alternatywą dla kremów? Jak najbardziej – dobra maseczka nawilżająca do twarzy z wysokim stężeniem retinolu oraz innymi składnikami aktywnymi pozwoli nam zaobserwować rezultaty już po pierwszym użyciu. Pamiętajmy jednak, że nawet maseczka głęboko nawilżająca do twarzy stosowana zbyt rzadko nie pozwoli nam na osiągnięcie długofalowych efektów. Niemniej kosmetyki nawilżające przeznaczone są do częstego, a zazwyczaj nawet codziennego użytku.

Przykładem bezpiecznego i skutecznego kosmetyku tego typu jest maseczka NIVEA® Bye Bye Dry Skin. Produkt ten zawiera ekstrakt z miodu i naturalny olejek migdałowy. Jest to idealne źródło odżywienia i nawilżenia sprawdzające się w codziennej pielęgnacji. Poręczne opakowanie pozwala zabrać kosmetyk w każdą podróż, dzięki czemu nasza twarz zawsze będzie promienna i zdrowa. Produktu wystarczy na aż dwie aplikacje!

maseczki NIVEA
maseczki NIVEA

Maseczka oczyszczająca do twarzy

Maseczki oczyszczające do twarzy to świetny sposób na pozbycie się starego naskórka i głębokie oczyszczenie cery. Oczyszczanie skóry twarzy powinno być równie ważne co jej nawilżanie, jednakże nie powinnyśmy stosować ich codziennie. Przede wszystkim dlatego, że są dość inwazyjne – maseczka złuszczająca do twarzy usuwając naskórek, narusza naturalną barierę ochronną skóry. Aby więc nie doprowadzić do podrażnień, powinnyśmy stosować taką maseczkę 1-2 razy w tygodniu. Im nasza cera jest wrażliwsza, tym rzadziej po nią sięgamy. Co nie znaczy, że powinnyśmy jej się obawiać! Pamiętajmy także, że nawet najlepsza maseczka oczyszczająca do twarzy wpływa na zwiększenie produkcji sebum w skórze, co skutkuje świecącą cerą. Stosowana zbyt często, może zaszkodzić – dlatego zawsze stosujmy się do zasad umieszczonych na opakowaniu.

Jeśli jednak szukamy maseczki peel-off, która jest nieco delikatniejsza i nadaje się do aplikacji na całą powierzchnię twarzy (oczywiście z ominięciem okolic oczu i ust), to sięgnijmy po matującą maskę w tubie Urban Skin Detox Peel-Off. Ekstrakt z czarnego ryżu i zielonej herbaty gwarantuje dokładne oczyszczenie skóry z nadmiaru sebum, a co za tym idzie, jej zmatowienie. Natomiast dla osób, które lubią kosmetyki łączące w sobie wiele funkcji, NIVEA przygotowało kosmetyk 3w1: żel, peeling i maskę w jednym – Urban Skin Detox Claywash. Idealnie sprawdza się do każdego typu skóry. Czarny ryż, ekstrakt z bio-zielonej herbaty i glinka kaolin redukują ilość bakterii, zmniejszając widoczność porów, matują i wygładzają cerę.

Czarna maseczka na twarz

Niezwykłą popularnością cieszą się ostatnio czarne maseczki do twarzy. Głównym składnikiem czarnej maski jest węgiel aktywny. Maseczka z węgla aktywnego charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi i pozwala na głębokie oczyszczanie, również w partiach skory właściwej. Świetnie usuwa nadmiar łoju i sebum i zalecana jest osobom o wyższym zanieczyszczeniu skóry. Jednakże ze względu na tak intensywne oczyszczanie, nie jest polecana osobom o cerze wrażliwej. Czarna maska do twarzy nie powinna być także stosowana u osób z widocznymi zmianami trądzikowymi i otwartymi ranami na skórze twarzy, ponieważ może doprowadzić do zerwania naskórka. Nawet osoby bez przeciwwskazań nie powinny stosować tego typu maseczek peel-off częściej niż raz w tygodniu (a czasem nawet rzadziej).

Maska z węglem aktywnym stosowana jest głównie jako maseczka na wągry. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, przed nałożeniem czarnej maski na wągry warto zaserwować swojej twarzy kąpiel parową, która pomoże otworzyć pory skóry. Czarna maseczka na wągry powinna zostać nałożona na delikatnie wilgotną twarz. Pamiętajmy jednak, aby nie nakładać na cały jej obszar –  zalecana jest przede wszystkim dla strefy T, a więc czoła, nosa i brody. Efektem charakterystycznym maseczki z węgla jest sposób jej ściągania – maseczka tężeje na twarzy, tworząc „folię”, którą trzeba następnie w delikatny sposób ściągnąć. Stąd określenie maseczka peel-off.

Dla osób, które lubią maski do twarzy w płachcie NIVEA przygotowała 10-minutową czarną maseczkę NIVEA® Urban Skin Detox wykonaną z biodegradowalnego, czarnego włókna dębowego, wzbogaconą zieloną herbatą i węglem. Zapewnia głębokie oczyszczanie, zmatowienie i odświeżenie cery.
czarna maseczka do twarzy
maseczka do twarzy

Maseczka przeciwzmarszczkowa

Zmarszczki to zmora wielu kobiet. Liczne i głębokie zmarszczki są niezaprzeczalnym dowodem starzenia się skóry. Już po dwudziestym roku życia nasza skóra zaczyna produkować coraz mniej kolagenu, kwasu hialuronowego i włókien sprężystych. Jako że to one odpowiedzialne są za jędrną cerę, wraz ze spadkiem ich zawartości pojawiać zaczynają się zmarszczki. Maseczka przeciwzmarszczkowa jest jedną z metod spowalniania tego typu zmian. W czym tkwi siła maseczki na zmarszczki? Przede wszystkim maseczki na zmarszczki oferują duże stężenie czynników aktywnych. Pozostawienie maseczki na twarzy przez 10-20 minut pozwala na ich dogłębne wchłonięcie.

Istnieją oczywiście obszary twarzy, które wymagają pod tym względem naszej specjalnej troski. Są to okolice oczu i ust, a więc miejsca, w których tworzy się najwięcej zmarszczek mimicznych. Maseczka przeciwzmarszczkowa pod oczy powinna być więc z jednej strony na tyle delikatna, by nie podrażniać delikatnej okolic oczu, a z drugiej na tyle silnie skoncentrowana, aby radzić sobie nawet z głębszymi zmarszczkami.

Kiedy zacząć stosować maseczki przeciwzmarszczkowe? Sytuacja wygląda nieco podobnie jak z kremami przeciwzmarszczkowymi – warto sięgać po takie produkty jeszcze zanim na naszej twarzy pojawią się jakiekolwiek zmarszczki, aby opóźnić ich powstawanie. Ważna jest także regularność. Nawet najlepsza maseczka przeciwzmarszczkowa stosowana zbyt rzadko nie przyniesie takich efektów, jak wtedy, gdy nakładana jest regularnie.

Po maseczki na zmarszczki warto sięgnąć zwłaszcza po 50. To wtedy nasza skóra starzeje się w najbardziej widoczny sposób. Menopauza prowadzi do obniżenia poziomu estrogenu, a to z kolei wpływa na gospodarkę składników odpowiedzialnych za ujędrnienie skóry. Stosowanie maseczki na twarz po 50-tce pozwoli zdecydowanie spowolnić i złagodzić ten proces.

Właśnie tego typu kosmetykiem do skóry dojrzałej jest maseczka przeciwzmarszczkowa NIVEA Q10 Power. Obecność w składzie koenzymu Q10 i kreatyny pozwala na walkę nawet z głębszymi zmarszczkami, także tymi mimicznymi. Dodatkowo kosmetyk nawilża skórę, dzięki czemu ta jest zdecydowanie jędrniejsza.

 


Domowa maseczka do twarzy

Aby wzmocnić efekt, można skorzystać z maseczki do twarzy domowej roboty. W sieci znajdziemy wiele pomysłów i przepisów na domowe maseczki do twarzy, np. na maseczkę do twarzy z olejem kokosowym, maseczkę do twarzy z miodem, maseczkę z awokado czy maseczkę z ogórka. Jakie składniki są najpopularniejsze wśród domowych maseczek i w jaki sposób mogą nam pomóc?

Niezwykle popularna jest maseczka z jajkiem. Przede wszystkim dlatego, że można ją przygotować w łatwy sposób – jest to po prostu roztrzepane żółtko kurzego jajka. Co daje maseczka z jajka na twarz? Żółtko bogate jest w liczne witaminy jak A, B, D i E oraz fosfor i potas. Świetnie działa na cerę z trądzikiem. Inną popularną propozycją jest maseczka z siemienia lnianego do twarzy. Siemię lniane w połączeniu z gorącą wodą pozwoli otrzymać odżywczą mieszankę z ogromną ilością witaminy E, która działa regenerująco.

Możemy przygotować wiele typów maseczek domowych. Rozgniecione awokado albo banan to świetna domowa maseczka nawilżająca do twarzy. Efekt nawilżenia osiągniemy także poprzez połączenie miodu i twarogu. Jeśli szukamy przepisu na domową maseczkę przeciwzmarszczkową, to sięgnijmy po żelatynę, która zawiera w sobie spore ilości kolagenu. Żelatynę wystarczy rozpuścić w ciepłej wodzie w proporcji 1:1. Tak uzyskany żel nakładamy na twarz i zmywamy po ok. 20 minutach. Domowe maseczki na zmarszczki otrzymamy także z połączenia żółtka z jajka, oliwy i żelu aloesowego albo czosnku, miodu i białej glinki.

Jakie są zalety maseczki do twarzy domowej? Przede wszystkim mamy pełną kontrolę nad składem – w maseczce znajduje się jedynie to, co same do niej dodałyśmy. Po drugie do ich wykonania wykorzystuje się składniki, które zazwyczaj mamy w domu, jak jajko, miód czy inne składniki spożywcze. Pamiętajmy jednak, że trudno, aby maseczki domowej roboty gwarantowały wyniki na tym samym poziomie, co kosmetyki przygotowane przez profesjonalistów w laboratoriach. Dlatego warto je stosować przede wszystkim jako przyjemne uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry twarzy.

pielęgnacja twarzy

Maseczki w codziennej pielęgnacji

Podsumujmy najważniejsze informacje. Maseczki to idealne źródło witamin i składników aktywnych dla naszej cery. Mogą stanowić uzupełnienie codziennej pielęgnacji w połączeniu z kremem albo być dla niego pewną alternatywą. Tajemnica skuteczności tego typu kosmetyków tkwi przede wszystkim w silnie skoncentrowanej formule.
dobra maseczka do twarzy

Do najważniejszych rodzajów maseczek należą te, które mają za zadanie nawilżać i odżywiać twarz. Tego typu produkty możemy stosować nawet codziennie, jako że nie są inwazyjne dla naszej cery. Inną grupą maseczek są te o właściwościach przeciwzmarszczkowych. Po nie również sięgajmy z wysoką częstotliwością. Inaczej ma się sprawa z produktami oczyszczającymi i złuszczającymi. Naruszają one bowiem ochronną barierę skóry. Dlatego takich maseczek używajmy maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Osoby z cerą wrażliwą powinny robić to jeszcze rzadziej. Jeśli mamy cerę trądzikową albo znajdują się na niej drobne ranki i mikrourazy, lepiej zrezygnujmy z silnie oddziałujących maseczek, jak np. produkty peel-off.

Maseczki dobierajmy więc przede wszystkim ze względu na:
  • ich właściwości (nawilżające, oczyszczające, przeciwzmarszczkowe),
  • typ cery (normalna, mieszana, tłusta, sucha, wrażliwa, trądzikowa),
  • składnik aktywny (weźmy pod uwagę, czy nie jesteśmy uczulone na któryś ze składników).

Szukając produktu najlepszego dla siebie, zwracajmy także uwagę na producenta maseczki. Sprawdzona i znana marka to gwarancja wysokich standardów opracowywania i produkowania kosmetyków.  Jeśli chcemy mieć pewność co do bezpieczeństwa i skuteczności, sięgajmy po kosmetyki przebadane dermatologicznie.