Obrzęki na twarzy – jakie są ich przyczyny?
O czym świadczy opuchlizna twarzy i jaki może być jej powód? Z innych przyczyn powstają nieoczekiwane obrzęki całej twarzy czy np. okolic oczu, a o czym innym świadczą obrzęki pojawiające się regularnie – sprawdź, jak sobie z nimi radzić.
Opuchnięta twarz – przyczyny
Postaci obrzęków twarzy jest mnóstwo. Mogą one obejmować całą twarz lub wyłącznie określony obszar, mogą wynikać z zaniedbań pielęgnacyjnych, stylu życia, ale mogą być też objawem pewnych schorzeń. Omawianie przyczyn obrzęku na twarzy zacznijmy od czynników hormonalnych – dobrze znanych kobiecie sprawców wielu dolegliwości.
W trakcie cyklu miesięcznego w organizmie kobiety dochodzi do wielu hormonalnych przemian. Wraz z upływem kolejnych dni od zakończenia miesiączki, stężenie estrogenów stopniowo wzrasta. Po owulacji dodatkowo wydzielany zostaje progesteron. Oba te hormony w dużym stężeniu powodują zatrzymywanie się w organizmie wody, co obserwuje się i odczuwa właśnie w postaci opuchlizny. Nie każdej kobiecie przytrafiają się takie dolegliwości, nie u każdej opuchlizna pojawia się w tych samych miejscach. Oprócz twarzy, może też objąć dłonie, stopy czy ogólnie całe ciało. Tego typu opuchnięcia pod wpływem hormonów płciowych nie są niczym groźnym, niemniej są nieprzyjemnym objawem, który odbiera dobry nastrój i pewność siebie.
Przy okazji tematu hormonów warto również wspomnieć, że przyczyną opuchniętej twarzy bądź innych części ciała może być także przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zmiany w gospodarce hormonalnej, jaką takie tabletki powodują, mogą nasilać zatrzymywanie się wody w organizmie. Kiedy pomocna okazuje się zmiana leku, czasem objawy ustępują samoczynnie po pewnym czasie, którego organizm potrzebuje na przyzwyczajenie się do zmienionych dawek hormonów.
Opuchnięta twarz rano
Opuchnięte oczy rano
Jeszcze częściej niż opuchlizna na twarzy, występuje opuchlizna pod okiem. Jest to tak właściwie opuchlizna całej okolicy oczu, zarówno przestrzeni pod oczami, jak i górnych powiek. Dzieje się tak dlatego, że okolica oczu jest najdelikatniejszym obszarem na twarzy, poza tym skóra jest tu wyjątkowo cienka. Jeśli masz opuchnięte oczy rano, to jest to objaw spowolnionego krążenia i zastoju limfy. Kiedy śpisz, krążenie zwalnia. Efekt nasila pozycja leżąca podczas snu. Jeśli Twoje naczynka krwionośne w okolicy oczu nie są wystarczająco szczelne, to wówczas woda przesiąka z limfy i krwi przez ścianki naczyń i trafia do przestrzeni międzykomórkowych, powodując obrzęk.
Może być też tak, że słabsze krążenie wynika z nagromadzonych w Twoim organizmie toksyn. Jeśli niewłaściwie się odżywiasz i mieszkasz w zanieczyszczonym środowisku, procesy oddychania skóry ulegają znacznemu osłabieniu. Słabsze krążenie to słabsze ukrwienie różnych narządów. Ten stan rzeczy jest dla organizmu sygnałem, że należy rozrzedzić krew, by mogła efektywniej krążyć po organizmie. Rozrzedzona krew, gdy napłynie do drobnych naczyń krwionośnych w skórze twarzy, może niezbyt efektywnie z ich odpływać (zwłaszcza nocą). To kolejny problem, z którym musi poradzić sobie organizm. Robi to poprzez rozszczelnienie naczyń krwionośnych i przesączenie nadmiaru wody do sąsiednich tkanek. Dzięki temu krew ponownie się zagęszcza, ale Ty obserwujesz obrzęki. Nie tylko pod oczami – ten skomplikowany proces przyczynowo-skutkowy może dotyczyć każdej części ciała, także ogólnie całej twarzy.
Opuchnięta twarz – zastoje limfy
Puchnięcie twarzy w czasie ciąży
Obrzęki twarzy w ciąży to niestety bardzo częsty problem. Wprawdzie nie zdarzają się aż tak często, jak obrzęki stóp i dłoni, ale są równie dokuczliwe. Opuchnięcia w ciąży pojawiają się głównie wieczorem i nasilają się wraz z postępem ciąży. Dlaczego tak się dzieje?
Jak pozbyć się opuchlizny na twarzy?
Masaż na spuchniętą twarz
Masaż na obrzęki na twarzy to naprawdę skuteczny sposób walki z zastojami limfy i zatrzymywaniem się wody. Pojedynczy masaż daje efekty widoczne gołym okiem (skóra się rozjaśnia), ale nie jest to efekt trwały, tzn. kolejnego dnia możesz znów obudzić się z opuchniętymi oczami czy całą twarzą. Jeśli jednak będziesz wykonywać masaż twarzy konsekwentnie każdego dnia, możesz znacznie ograniczyć tendencję do występowania obrzęków na twarzy.
W jaki sposób masować twarz? Możesz to robić na kilka sposobów. Wykorzystaj po prostu opuszki palców albo sięgnij po specjalny wałek (np. z jadeitu). Delikatniejsze partie twarzy, takie jak okolice oczu, należy jedynie opukiwać opuszkami, natomiast policzki czy czoło można masować delikatnymi, okrężnymi ruchami. Ważne jest, by postępować zgodnie z kierunkiem przepływu limfy, czy od wewnątrz twarzy ku zewnętrznym jej granicom. Masaż zaczynaj już od szyi i pamiętaj, by skórę masować także od dołu ku górze, dzięki czemu masaż będzie miał także właściwości antystarzeniowe (pomoże zachować naturalny kontur Twojej twarzy). Do masaży twarzy dobrze jest też używać kosmetyków do pielęgnacji twarzy, takich jak serum.