Węgiel nie gromadzi się jedynie w lasach na całym świecie, ale także w zdrowych glebach, które pobierają wodę i stają się fundamentem pod rozwój roślinności oraz siedliskiem dla niezliczonej liczby gatunków zwierząt. Ta naturalna równowaga jest jednak zakłócana, gdy ziemia jest stale i w sposób nieograniczony wykorzystywana do wypasu zwierząt. I tu właśnie zaczyna się nasz projekt klimatyczny obejmujący 2 miliony hektarów ziemi w północnej Kenii. Poprzez wprowadzenie bardziej zrównoważonych i rotacyjnych praktyk w zakresie wypasu zwierząt gleba ma czas, aby się zregenerować i pozostać w dobrej kondycji. Ta stosunkowo niewielka zmiana niesie ze sobą znaczące korzyści w zakresie ochrony klimatu i zachowania dobrostanu lokalnych społeczności: dzięki temu, że w glebie jest gromadzona większa ilość węgla, może ona także gromadzić więcej wody w czasie okresów suszy, co z kolei sprawia, że lokalne społeczności mogą lepiej przeciwdziałać efektom zmian klimatycznych i suszy.
Z punktu widzenia różnorodności biologicznej poprawa kondycji użytków zielonych i lepsze praktyki w zakresie wypasu mają pozytywny wpływ na zdrowie bydła i ekosystemów oraz stan siedlisk, w których żyją lokalne dzikie zwierzęta, w tym cztery gatunki endemiczne zagrożone wyginięciem: wschodni nosorożec czarny, zebra pręgowana, żyrafa siatkowana i oryks pręgoboki.
W zakresie dobrobytu lokalnych społeczności projekt pozwoli na zróżnicowanie źródeł dochodów społeczności, utworzenie nowych miejsc pracy i zakup potrzebnych towarów. Będzie miał także korzystny wpływ na rezerwaty, w których będzie wdrażany, poprzez zapewnienie wsparcia w realizacji konkretnych potrzeb, między innymi w zakresie dostępu do czystej wody i edukacji, budowy infrastruktury takiej jak internaty dla uczniów czy kwatery dla nauczycieli, a także nowej infrastruktury wodnej oraz budowy i utrzymania obiektów ochrony zdrowia.