„Do 2050 roku, w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb” – sprawozdanie Ellen MacArthur Foundation z 2016 r.
Perspektywa ta, zilustrowana sugestywnym zdjęciami zanieczyszczonych dróg wodnych i oceanów, zmusza nas do niepokojącej refleksji, jaką rzeczywistość zostawiamy za sobą dla przyszłych pokoleń. Gwałtowny wzrost produkcji tworzyw sztucznych nie tylko zanieczyszcza środowisko, lecz także nasila postępujące zmiany klimatyczne. A jednocześnie, plastik wciąż jest używany z kilku względów: jest bardzo lekki, trwały i bezpieczny do stosowania w wielu gałęziach przemysłu. Ludzkość stoi zatem przed pytaniem, jak rozwiązać globalny problem wszechobecnego plastiku.
W NIVEA obraliśmy sobie za cel odpowiedzialne wykorzystanie plastiku w opakowaniach naszych produktów, kierując się zasadami gospodarki cyrkularnej. Nasze podejście do plastiku jest proste: ograniczamy jego ilość wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, w jak największym stopniu poddajemy go recyklingowi, w miarę możliwości zastępujemy go innymi materiałami, a dodatkowo – umożliwiamy ponowne wykorzystanie naszych opakowań. Pragnąć podkreślić nasze zaangażowanie, stawiamy sobie ambitne cele:
Do 2025 roku planujemy zmniejszyć udział pierwotnego plastiku wytwarzanego z surowców kopalnych w naszych opakowaniach o 50% (w stosunku do roku 2019).
Cel ten realizujemy poprzez redukcję wagi opakowań, wykorzystanie materiału pochodzącego z recyklingu oraz zastąpienie tworzyw na bazie paliw kopalnych ich alternatywami pochodzenia roślinnego.
Do 2025 roku, 30% materiałów zawartych w naszych plastikowych opakowaniach będzie pochodziło z recyklingu.
Wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu ma kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych oraz zanieczyszczeniu środowiska tworzywami sztucznymi. Dając materiałom opakowaniowym drugie życie, zapobiegamy dalszemu wydobywaniu zasobów kopalnych na potrzeby produkcji plastiku oraz zanieczyszczeniu środowiska, generując popyt na materiały wtórne.
Zapewniamy, że do 2025 roku 100% naszych plastikowych opakowań będzie przystosowana do ponownego napełniania, ponownego użycia lub recyklingu.
Nasza odpowiedzialność nie kończy się oczywiście na sklepowej półce. Przeciwnie, nasze opakowania staramy się wytwarzać w taki sposób, aby można je było poddać recyklingowi, ponownie napełnić lub wykorzystać. Otrzymują one dzięki temu drugie życie, a nawet – wiele kolejnych.
Wszelkie nasze wysiłki na rzecz bardziej zrównoważonych opakowań z tworzyw sztucznych nie tylko pomagają zapobiegać zanieczyszczeniu środowiska, lecz także ograniczają emisję CO2, co wspomaga walkę ze zmianami klimatycznymi.