Jak NIVEA chroni Twoją skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.
Ogólnie, słońce jest dobre dla naszego dobrego samopoczucia. Promienie słoneczne wspomagają produkcję serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, więc można powiedzieć, że słońce czyni nas szczęśliwszymi. W pełnym słońcu promieniejemy, a nasz organizm wytwarza witaminę D w skórze, co jest szczególnie ważne dla stabilności kości i ogólnie dla naszego zdrowia. Jednak tak zwane promienie UVA i UVB zawarte w promieniowaniu słonecznym mogą mieć również negatywny wpływ na naszą skórę. Promienie UVB wnikają w górną warstwę skóry i mogą powodować bolesne oparzenia słoneczne. Ze względu na wysoki poziom energii, promienie UVB mogą bezpośrednio uszkadzać DNA, co w najgorszym przypadku może prowadzić do raka skóry. Promienie UVA wnikają głębiej w skórę. Chociaż zazwyczaj nie jesteśmy ich świadomi, ponieważ nie są bolesne, tworzą one wolne rodniki, które są w stanie uszkodzić komórki oraz DNA, co może prowadzić do raka skóry. Zbyt intensywne wystawienie na działanie promieni UVA może wywoływać alergie i powodować starzenie się skóry: około 80% zmarszczek jest spowodowanych promieniami UVA!
Dlatego ze słońca musimy korzystać w sposób odpowiedzialny i zawsze stosując właściwą ochronę przeciwsłoneczną. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na zapewnienie skutecznej ochrony przed promieniowaniem, jest stosowanie produktów z filtrem przeciwsłonecznym. Dzięki innowacyjności naszych działów badań i rozwoju NIVEA stała się pionierem jeśli chodzi o opracowywanie produktów do ochrony przeciwsłonecznej (pierwszy oficjalny krem przeciwsłoneczny NIVEA został wprowadzony na rynek w 1936 r.) Do dziś jesteśmy w tym zakresie marką numer 1 na świecie *
Nasze produkty przeciwsłoneczne NIVEA zawierają filtry UV, które są niezbędne do tego, by chronić skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Ogólnie rzecz ujmując, istnieją dwa typy filtrów UV: organiczne (zwane również chemicznymi), które pochłaniają promienie UV i przekształcają energię w ciepło i mineralne filtry UV (zwane inaczej fizycznymi). Ochrona przeciwsłoneczna zawierająca organiczne filtry UV może być łatwa w aplikacji i cechować się przezroczystą formułą. Z kolei ochrona przeciwsłoneczna z filtrami fizycznymi UV zawiera drobne cząstki, które podczas nakładania kremu ochronnego tworzą rodzaj tarczy. Tarcza ta odbija promienie UV, chroniąc skórę przed uszkodzeniem. Jednak produkty zawierające tylko mineralne filtry UV są trudniejsze do rozprowadzenia na skórze niż produkty zawierające tylko organiczne filtry UV lub kombinację organicznych i mineralnych filtrów UV. Kosmetyki do ochrony przeciwsłonecznej zawierające tylko mineralne filtry UV mają tendencję do pozostawiania delikatnej białawej warstwy, której grubość zależy od faktora ochronnego.
Aby zapewnić niezawodną ochronę przed słońcem i przyjemne wrażenia podczas jej aplikowania, NIVEA oferuje produkty do ochrony przeciwsłonecznej z organicznymi filtrami UV lub kombinacją mineralnych i organicznych filtrów UV.
* Źródło: Euromonitor International Limited; NIVEA w kategorii Sun Care, w tym Ochrona przeciwsłoneczna, kosmetyki po opalaniu, samoopalacze; rynek detaliczny, 2018 r.
Ochrona przeciwsłoneczna a rafy koralowe
NIVEA zobowiązuje się do zmniejszenia negatywnego wpływu i troski o środowisko, w tym na rafy koralowe, należące do jednych z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów morskich. Około jedna czwarta wszystkich gatunków oceanów jest zależna od raf. Powszechnie wiadomo, że przetrwanie raf koralowych na całym świecie jest zagrożone, na co wpływ mają różne czynniki. Owe czynniki są złożone i mają szeroki zakres. Dwie podstawowe przyczyny to anomalie temperatury i ekstremalne warunki pogodowe związane ze zmianami klimatu na świecie. Nie bez znaczenia są też czynniki lokalne, takie jak zanieczyszczenie lądowe spowodowane rozwojem obszarów przybrzeżnych i rolnictwem, niezrównoważone praktyki połowowe oraz rosnąca liczba inwazyjnych gatunków niszczących koralowce.
Według najnowszych badań, przeprowadzonych na koralowcach w warunkach laboratoryjnych, podejrzewa się, że konkretne filtry UV - głównie oksybenzon (benzofenon-3) i oktinoksat (etyloheksylometoksycynamonian) przyspieszają blaknięcie koralowców.
Nigdy nie stosowaliśmy oksybenzonu w naszych europejskich produktach do ochrony przeciwsłonecznej NIVEA, ponieważ filtr ten nie spełnia wysokich standardów ustanowionych dla naszych produktów z tej kategorii. Octinoxate został wyeliminowany z wszystkich europejskich produktów do ochrony przeciwsłonecznej NIVEA już w 2016 r.
NIVEA używa wyłącznie UV, które przez odpowiednie organy regulacyjne zostały uznane za bezpieczne dla konsumentów i środowiska. Nasze portfolio składników oceniamy pod kątem możliwego wpływu jaki mogą wywrzeć na środowisko. Nowe składniki muszą spełniać nasze surowe normy i nie zostałyby przez nas zastosowane, gdyby aktualna wiedza naukowa i późniejsze oceny ryzyka środowiskowego w odniesieniu do naszych produktów pokazały, że są one szkodliwe dla środowiska.
Badania nad filtrami UV i ich wpływem na środowisko są jednak wciąż we wczesnym stadium, i jak dotąd, były prowadzone głównie w laboratoriach. W związku z tym nie ma jeszcze jednoznacznych wniosków naukowych dotyczących zakresu, w jakim filtry UV wpływają na rafy koralowe i szersze środowisko morskie w warunkach rzeczywistych.
Chcemy być na bieżąco i bazować na najnowszych odkryciach, by skutecznie napędzać jeszcze bardziej zrównoważone innowacje.
Chcemy udoskonalać nasze produkty z ochroną przeciwsłoneczną, by były przyjazne środowisku dlatego intensywnie współpracujemy w tym zakresie z naukowcami, ekspertami ds. zrównoważonego rozwoju i naszymi dostawcami.