Ćwiczenia rozciągające w 12 pytaniach i odpowiedziach!
Stretching to forma aktywności dla każdego. Nie jest wyciskającym siódme poty treningiem, ma jednak inną niezwykłą moc – wspiera działanie innych rodzajów ćwiczeń i sprawia, że są one bezpieczne oraz skuteczne! Co warto wiedzieć o ćwiczeniach rozciągających? Jak rozciągać poszczególne części ciała?
Stretching – co to takiego?
Podstawowe ćwiczenia rozciągające. Jakie są rodzaje stretchingu?
Podstawowe ćwiczenia rozciągające dzielimy na dynamiczne i statyczne (izometryczne). Choć jedne i drugie zaliczamy do stretchingu, to są to bardzo różne rodzaje ćwiczeń, które służą innym celom. To rozróżnienie jest bardzo ważne, a mylenie ze sobą ćwiczeń dynamicznych ze statycznymi jest bardzo szkodliwe, może nawet skutkować… kontuzją! Jak to możliwe?
Co dają ćwiczenia rozciągające?
Jak się rozciągać?
Wiesz już, jak rozciągać się przed treningiem, a jak po jego zakończeniu. A jak się rozciągać w ciągu dnia, np. podczas pracy albo na zakończenie wyczerpującego dnia? Musisz wiedzieć, że stretching to nie trening odchudzający i aby był skuteczny, nie musisz wykonywać go według ściśle określonego formatu. Aby odczuwać korzyści ze stretchingu, wystarczy nawet kilka ćwiczeń powtarzanych np. co rano oraz co dwie godziny w trakcie pracy. Poświęć każdorazowo po kilka minut na rozciągnięcie pleców, klatki piersiowej i barków, bioder i nóg, a w ciągu całego dnia nie zajmie Ci to więcej niż pół godziny. Czy zdawałaś sobie sprawę, że można robić efektywne treningi w tak krótkim czasie?
Kiedy potrzebujesz rozciągania mięśni?
Wiesz już, że ćwiczenia rozciągające po treningu i przed nim to nie wszystko. Warto rozciągać się też po wielu innych aktywnościach, np. po całodziennych górskich wędrówkach czy pieszym zwiedzaniu zabytków na wakacjach. Jeśli wieczorem wykonasz porządne rozciąganie mięśni nóg, unikniesz zakwasów i bólu w kolejnych dniach! Tak samo rzecz ma się w przypadku wycieczek rowerowych czy sportów towarzyskich. Zastanów się – czy wykonujesz ćwiczenia stretchingu po zakończonym meczu squasha albo siatkówki ze znajomymi? Te aktywności to również trening dla Twojego organizmu, a jak już wiesz, rozciąganie po treningu jest niezbędne.
A co w sytuacji, gdy zakwasy już Cię dopadną? Czy rozciąganie na zakwasy ma sens? Delikatny stretching na pewno nie zaszkodzi, ale też wyraźnie Ci nie pomoże. Zakwasy to ból wynikający z mikrouszkodzeń mięśni, do których doszło podczas aktywności fizycznej. Pozbędziesz się go w momencie, w którym Twoje mięśnie się zregenerują.
Rozciąganie pleców – dlaczego to takie ważne?
Są takie partie ciała, które powinna rozciągać każda z nas, bez względu na tryb życia i podejmowane aktywności. Chodzi głównie o rozciąganie pleców i ćwiczenia rozciągające kręgosłup. Od zdrowia i dobrej formy pleców oraz kręgosłupa zależy bowiem zdrowie także innych struktur w naszym ciele (przeciążony odcinek piersiowy kręgosłupa może powodować trudności z oddychaniem, a problemy z odcinkiem szyjnym przekładają się na bóle głowy).
Jakie są najważniejsze ćwiczenia rozciągające dla początkujących?
Chcesz na co dzień więcej się rozciągać, ale nie masz za wiele wolnego czasu i nie wiesz, którym partiom mięśniowym najbardziej opłaca się poświęcać czas? Spieszymy z pomocą – oto ćwiczenia rozciągające dla początkujących, którym na pewno należy się Twoja uwaga!
Jak wykonywać ćwiczenia rozciągające nóg?
Rozciąganie nóg to ćwiczenia na pośladki i uda, a także rozciąganie łydek. Ćwiczeniom rozciągającym nogi warto poświęcać uwagę zwłaszcza wtedy, gdy na co dzień wykonujesz dynamiczne treningi spalające tkankę tłuszczową. Z reguły mocno obciąża się w nich nogi i poświęca minimum czasu na rozciąganie. Ćwiczenia na rozciąganie nóg to np.:
- Skłony w staniu i siadzie z prostymi nogami (na rozciąganie mięśnia dwugłowego uda oraz pozostałych mięśni tyłu nóg),
- Przyciąganie pięty do pośladka w staniu (najlepsze na rozciąganie mięśnia czworogłowego uda),
- Wykrok z kolanem i łydką opartymi na podłożu (takie wykroki to ćwiczenia rozciągające uda z przedniej strony oraz biodra),
- Marsz w miejscu w pozycji jogi pies z głową w dół oraz wyciąganie się do góry w staniu na palcach (ćwiczenia rozciągające łydki).
Czy potrzebujesz ćwiczeń rozciągających brzuch?
O brzuchu mówi się najczęściej w kontekście wzmacniania i rzeźbienia, nie stretchingu. Czy zatem potrzebujesz rozciągania mięśni brzucha? Oczywiście, bez tego nie osiągniesz zamierzonych efektów! Ćwiczenia rozciągające brzuch pozwolą zregenerować się mięśniom i nadadzą im właściwy kształt.
Jak rozciągać brzuch? Jednym z najprostszych (i bardzo przyjemnym) jest pozycja kobry. Połóż się na brzuchu, dłonie oprzyj na podłodze na wysokości brzucha. Dźwignij tułów do góry, prostując całkowicie ramiona i unosząc nieco biodra nad ziemię. Brodę kieruj w stronę sufitu. Twoje ciało powinno teraz przypominać łuk, a mięśnie brzucha powinny się przyjemnie rozciągać.
Na co pomaga rozciąganie klatki piersiowej?
Rozciąganie barków – jak robić to na co dzień?
Na koniec rozciąganie barków, które powinnaś wykonywać, jeśli chcesz zdjąć z nich nieco ciężaru codzienności. Barki nadmiernie spinają zarówno praca fizyczna, jak i siedzenie przy biurku, a także niewłaściwa pozycja podczas snu. Rozciąganie barków w prosty sposób wykonasz w pozycji klęku. Przyjmij pozycję dziecka znaną z jogi, a następnie unieś wysoko pupę (łydki pozostają płasko na ziemi). Przenieś ramiona jak najdalej do przodu i poczuj, jak rozciąga się cała Twoja obręcz barkowa!
Przeczytaj także nasz artykuł o treningu ramion: Domowe ćwiczenia na ramiona.
Jak czuć się dobrze podczas ćwiczeń? Przydatne kosmetyki
Na stretching warto spojrzeć w nieco szerszym ujęciu, niż tylko jako na ćwiczenia fizyczne. Jako że jest to spokojna forma aktywności fizycznej, można ją wykorzystać także do treningu psychiki – zwłaszcza, jeśli w ramach stretchingu trenujesz wyciszające jogę lub pilates. Równocześnie z rozciąganiem możesz ćwiczyć prawidłowy oddech oraz pozytywne myślenie.