konturowanie twarzy

Konturowanie twarzy – 12 porad dla perfekcyjnego efektu!

Za małe usta, zbyt okrągłe policzki albo za wysokie czoło? Te i inne elementy wyglądu, z których nie jesteś zadowolona, możesz korygować dzięki technice cieniowania twarzy. Przejdź z nami przez mini kurs konturowania twarzy dla początkujących i wynieś swój makijaż na nowy poziom doskonałości!

Co daje konturowanie?

Wydaje Ci się, że Twoja twarz po nałożeniu makijażu jest jakby płaska i bez wyrazu? Że makijaż jak gdyby żył własnym życiem i nie stapiał się harmonijnie z Twoją cerą? Jeśli nie stosujesz konturowania, to właśnie jego brak może być odpowiedzialny za wspomniany efekt. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia modelek w stylu „konturowanie twarzy przed i po”, by uzmysłowić sobie, jak wielką różnicę robi dodanie do makijażu konturowania.

Co daje konturowanie? Bardzo szerokie możliwości w zakresie korygowania kształtu i proporcji twarzy – optycznie rzecz jasna. Widziałaś kiedyś pracę profesjonalnych makijażystek, które potrafią dokonać robiących wrażenie metamorfoz? Być może w związku z tym zastanawiałaś się, jak wyszczuplić twarz makijażem, jak zmniejszyć nos albo uwydatnić usta. Odpowiedzią jest właśnie konturowanie! Jego moc jest ogromna. Np. konturowanie nosa może pomóc nie tylko go optycznie zwęzić, ale też skrócić, gdy jest za długi czy poszerzyć, gdy jest za wąski! Konturowanie brody z kolei można wykorzystać do złagodzenia rysów twarzy (np. gdy masz wyraźnie trójkątną twarz) czy do… ukrycia drugiego podbródka.

Konturowanie jest jednak przydatne bez względu na to, czy Twój kontur twarzy jest zadowalający, czy wolałabyś w nim coś zmienić. Konturowanie pozwala przywrócić twarzy naturalną miękkość wyglądu i trójwymiarowość, którą odbierają jej warstwy kryjącego podkładu, korektora i pudru.

konturowanie twarzy

Demakijaż twarzy – pamiętaj o nim!

płyn micelarny

Podczas konturowania twarzy można popełnić mnóstwo błędów. Niewłaściwy dobór kolorów, sposób aplikacji, zbyt grube warstwy, które nie dają się naturalnie rozetrzeć. Przyjęło się, że łatwiejsze jest konturowanie na sucho, jednak tą metodą dużo łatwiej jest osiągnąć efekt plam. Przy konturowaniu na mokro trudniej o taki efekt, jednak jest to metoda, która wymaga dużo więcej czasu i wprawy. Tak naprawdę każdy typ konturowania wymaga pewnego doświadczenia, a każdy nowy kosmetyk do jego wykonania – dobrego zapoznania się z nim oraz nauki jego obsługi. Nie zrażaj się więc błędami, trenuj coraz trudniejsze techniki w wolnych chwilach, rób demakijaż twarzy i próbuj ponownie. Do zmywania makijażu stosuj profesjonalną serię kosmetyków do demakijażu: NIVEA MicellAIR® Skin Breathe. W przypadku mocnego makijażu, zwłaszcza z wykorzystaniem produktów do konturowania na mokro, bardzo ważne jest stosowanie skutecznych kosmetyków do oczyszczania twarzy, najlepiej takich, które poradzą sobie z wodoodpornym makijażem.

Przeczytaj także: Makijaż oka – błędy, których powinnaś się wystrzegać.

Czym zmywać makijaż? Oto polecane produkty z linii NIVEA MicellAIR® Skin Breathe:

Jeśli preferujesz konsystencję mleczka do demakijażu, nic nie stoi na przeszkodzie, byś sięgnęła także po taki kosmetyk. Idealnie sprawdzi się tu produkt, który łączy zalety mleczka i płynu micelarnego – Micelarne mleczko i tonik z wodą różaną NIVEA MicellAIR® Skin Breathe.

Z oczyszczaniem skóry twarzy nie należy się spieszyć. Warto być dokładną – grubej warstwy mocnych kosmetyków do makijażu nie da się usunąć skutecznie jednym płatkiem kosmetycznym nasączonym jedynie odrobiną płynu micelarnego. Zawsze przecieraj twarz wielokrotnie, wykorzystując przynajmniej kilka płatków. Gdy ostatni użyty jest już czysty, to znak, że Twoja cera też jest całkowicie oczyszczona.

Konturowanie twarzy to zdecydowanie warta nauki technika w makijażu. Dzięki niemu Twój make-up będzie wyglądał o wiele lepiej i bardziej profesjonalnie. Zyskasz zdrowy, opalony koloryt cery, a także skorygujesz konur twarzy, by czuć się jeszcze bardziej pewną siebie!


Kosmetyki do konturowania twarzy

Czym w praktyce są kosmetyki do konturowania twarzy? Ich reprezentacja jest całkiem pokaźna, a wybór konkretnych w dużej mierze zależy od obranej metody konturowania. Kosmetyki do konturowania twarzy to m.in. bronzer, róż i rozświetlacz, a także… podkład i korektor. Jeśli są Ci to znane kosmetyki, to z pewnością już dostrzegasz, że dzielą się one na mokre oraz suche (sypkie lub prasowane). Te z pierwszej kategorii stosuje się na etapie nakładania podkładu, te z drugiej – na samym końcu, już po wykończeniu makijażu twarzy pudrem. To, jakie kosmetyki do konturowania twarzy ostatecznie wybierzesz, zależy od tego, czy będziesz konturować twarz na mokro czy na sucho. Więcej o tych metodach przeczytasz w dalszej części artykułu.

 

Bronzer – w sztyfcie lub kamieniu

 

Czym konturować twarz? Jeśli wybierzesz metodę na sucho (a jest ona dużo popularniejsza, bo teoretycznie łatwiejsza i szybsza do wykonania), to bronzer w kamieniu będzie dla Ciebie podstawowym kosmetykiem. Konturowanie twarzy bronzerem polega na przyciemnieniu wybranych partii twarzy – w skrócie rzecz ujmując tych, które chcesz zamaskować. Nie na samym ukrywaniu jednak polega zadanie bronzera. Nakłada się go także w celu uwydatnienia pewnych części twarzy i osiągnięcia efektu lekkiej opalenizny. W tym celu obowiązkowo nakłada się go pod kośćmi policzkowymi. Poza tym często aplikowany jest przy linii włosów oraz na żuchwie.

Bronzer występuje w postaci wspomnianego prasowanego pudru, perełek brązujących, w kredce bądź płynie. Konturowanie twarzy kredką czy bronzerem płynnym zalicza się do konturowania na mokro. Nie możemy jednak mówić o konturowaniu bez odniesienia do dwóch pozostałych, uzupełniających konturowanie kosmetykach – różu i rozświetlacza.

Paleta do konturowania – najwygodniejsze rozwiązanie

Bronzer prasowany bądź w formie kremowej znajdziesz w zestawie do konturowania twarzy. Obok niego występuje jeszcze róż oraz rozświetlacz – dwa uzupełniające konturowanie kosmetyki. Róż oczywiście ma za zadanie podkreślić kości policzkowe i przywrócić skórze zdrowy, rumiany koloryt. Nakłada się go bezpośrednio nad bronzerem, a następnie blenduje granice między kolorami, by płynnie w siebie przechodziły. Jeśli chodzi zaś o konturowanie twarzy rozświetlaczem – jest to ostatni po bronzerze i różu krok. Używa się go najoszczędniej, zwłaszcza, jeśli masz cerę tłustą i mieszaną. Niemniej, ma on bardzo ważne zadanie – nadaje twarzy efekt świeżości i uwypukla potraktowane nim części twarzy. Najczęściej aplikowany jest na samym szczycie kości policzkowych, na grzbiecie nosa i na łuku kupidyna.

Z trzech kosmetyków składa się przede wszystkim paletka do konturowania na sucho. W palecie do konturowania na mokro możesz znaleźć więcej odcieni – przede wszystkim bronzera. Paleta do konturowania twarzy to bardzo wygodne rozwiązanie, bo zawarte w niej produkty są z reguły odpowiednio dobrane pod kątem kolorystycznym, tak, by pasowały do siebie odcieniami, nasyceniem koloru czy tonem. Kiedy staniesz się już zaawansowaną znawczynią tematu, swoją paletę do konturowania twarzy opartą na trzech pojedynczych produktach będziesz mogła zamienić na… trzy zestawy składające się osobno z bronzerów, różów i rozświetlaczy. Bo różne okazje wymagają różnych rodzajów makijażu!

Zanim zaczniesz się malować, przeczytaj, jak przygotować skórę pod makijaż.

paleta do konturowania

Gdzie nakładać bronzer? Ogólne zasady

W celu nadania twarzy delikatnie opalonego wyglądu, bronzer należy aplikować dużym, puchatym pędzlem i wykonywać ruchy omiatające – wzdłuż linii włosów, przeciągając kosmetyk wzdłuż uszu i żuchwy, zahaczając nieco brodę, a także omiatając szyję i dekolt. Na koniec, gdy produktu jest już na pędzlu bardzo mało, można nim omieść również środek czoła, policzki i nos. Następnie należy zmienić pędzel na mniejszy, bardziej zbity i ścięty ukośnie. Ten uniwersalny pędzel przyda się także do aplikacji różu i rozświetlacza. Gdzie nakładać bronzer za jego pomocą? Przede wszystkim poniżej kości policzkowej – w tym miejscu wykonuje się już zdecydowanie wyraźniejsze konturowanie. Przetrzyj nim także skronie i kości policzkowe.

Rozświetlacz – gdzie nakładać?

jak konturować

Rozświetlenia wymagają najbardziej wypukłe części twarzy. Są to szczyty kości policzkowych, łuki brwiowe, przestrzeń bezpośrednio nad ustami, środek czoła, broda i grzbiet nosa wraz z jego czubkiem. W praktyce nie jest jednak tak, że rozświetlacz aplikuje się po prostu w wymienione miejsca. Zatem: gdzie nakładać rozświetlacz?

Wiele zależy od typu Twojej cery. Jeśli masz tendencję do przetłuszczania, uważaj z rozświetlaniem środka czoła, czubka nosa i brody. To sebum pełni w tych miejscach rolę rozświetlacza! Nie musisz aplikować go na nos także wtedy, gdy jest on odpowiednio szczupły, dodaj go za to w kącikach oczu, jeśli Twojemu spojrzeniu przyda się więcej świeżości.

Rozświetlacz należy nakładać krótszą krawędzią skośnie ściętego pędzla.


Róż do policzków – jak nakładać?

Róż do policzków nakłada się w kolejnym po bronzerze kroku. Najważniejszym miejscem jego aplikacji są kości policzkowe. To jednak niezbyt precyzyjne określenie…

Jak nakładać róż do policzków, by znajdował się on dokładnie tam, gdzie to najbardziej pożądane? Przyłóż palec wskazujący dokładnie pod okiem, pod kątem przebiegu kości policzkowej. Róż powinien być nałożony na obszarze pod palcem. Następnie przyłóż dwa palce, wskazujący i środkowy, do skrzydełka nosa. Obszar na policzku za palcami to miejsce, na które należy nałożyć róż. Wyznaczaj sobie to miejsce przed nałożeniem różu, dopóki nie nabierzesz wprawy i nie zaczniesz robić tego intuicyjnie!

Do aplikacji różu służy ścięta, górna krawędź pędzla. Nakładaj róż z góry na dół, skośnymi, omiatającymi ruchami. Nie przyciskaj za mocno włosia do skóry, bo będziesz mieć plamy na policzkach o granicach praktycznie niemożliwych do roztarcia!

róż

Konturowanie twarzy zgodne z jej kształtem

Poznałaś już ogólne zasady konturowania twarzy. Czas przyjrzeć się dodatkowym wytycznym, które są inne dla każdego kształtu twarzy. Jak powinno wyglądać konturowanie twarzy krok po kroku w przypadku owalnego, kwadratowego czy trójkątnego kształtu?
konturowanie twarzy owalnej

Konturowanie twarzy owalnej

Konturowanie twarzy owalnej jest zdecydowanie najłatwiejsze, bo… nie wymaga żadnych korekt! Owal to idealnie proporcjonalny kształt, dlatego można się tu skupić wyłącznie na nadawaniu twarzy efektu opalenizny i trójwymiarowości. Przy konturowaniu innych kształtów dąży się do osiągnięcia właśnie owalnego kształtu. Jeśli wiec Twoja twarz jest owalna – masz dużo szczęścia!

W konturowaniu twarzy pociągłej najistotniejsze są policzki. Jak używać bronzera w tym przypadku? Nakładamy go tylko pod kośćmi, róż natomiast na samych kościach. Resztę twarzy można jedynie musnąć mgiełką broznera, by ją ocieplić. Rozświetlacz powinien się znaleźć w standardowych, wymienionych wcześniej miejscach.

 

Konturowanie twarzy kwadratowej

 

W konturowaniu twarzy kwadratowej można ukryć wszystkie ostre „kąty” twarzy, czyli przyciemnić bronzerem ostre załamania czoła przy linii włosów oraz kanciastą brodę. Jak nakładać bronzer w tych miejscach? Uważaj zwłaszcza na linię żuchwy. Gdy patrzysz w lusterko, nie widzisz tak dobrze tego obszaru. Tymczasem bronzer na żuchwie może w łatwy sposób dać efekt maski, bo nieroztarty będzie wyglądał jak ostra linia odcinająca kolorystycznie twarz od szyi. W tym miejscu bronzer należy rozcierać ruchem ściągającym w dół, by stopić go z kolorem szyi.

Konturowanie twarzy okrągłej

Konturowanie twarzy okrągłej skupia się na zwężeniu boków twarzy. Ważne jest także jej delikatne wydłużenie. Jak powinno wyglądać konturowanie twarzy okrągłej krok po kroku?

Najpierw płynnymi i długimi pociągnięciami pędzla zaaplikuj bronzer wzdłuż linii włosów (z pominięciem czubka głowy), skroni, uszu i żuchwy. Następnie zaakcentuj kości policzkowe, jednak prowadząc linie bardziej pionowo (kierując się ku kącikom ust).

 

Konturowanie twarzy trójkątnej

 

W konturowaniu twarzy trójkątnej największą uwagę należy poświęcić optycznemu zwężeniu zbyt szerokiego czoła. Tak, by czoło, policzki i żuchwa bardziej się ze sobą zrównały. Jeśli chodzi o policzki, to warto w tym miejscu nałożyć bronzer bardziej poziomo, dzięki czemu lekko poszerzymy dolną część twarzy i ją skrócimy. Jak nakładać rozświetlacz na twarz trójkątną? Jako że nie chcemy jej dodatkowo wyszczuplać w środkowej i dolnej części, rozświetlaczem traktujemy wewnętrzną część policzków pod oczami oraz środek brody.

Chcesz dowiedzieć się więcej o podstawach makijażu? Przeczytaj Przeczytaj Makijaż krok po kroku.

konturowanie twarzy trójkątnej

Jak konturować twarz? Techniki konturowania

pędzle

Przejdźmy teraz do tematu, który sygnalizowaliśmy już na początku artykułu – jak konturować twarz na mokro oraz na sucho. Jakie są zalety oraz pułapki obu metod i która z nich będzie dla Ciebie lepsza?

Konturowanie twarzy na sucho

 

O konturowaniu twarzy na sucho niejako już wiesz. Mówiliśmy o nim przy okazji omawiania obszarów, na które nakłada się bronzer, róż i rozświetlacz oraz konturowania różnych kształtów twarzy. Konturowanie na sucho wykonuje się na twarzy potraktowanej podkładem, korektorem i pudrem. Stanowi niejako wykończenie makijażu. Produkty nakłada się głównie pędzlami, przydają się tu bardzo różne wielkości, długość i gęstość włosia. Przy konturowaniu produktami sypkimi bardzo ważne jest wyczucie w nakładaniu produktu na pędzel. Zawsze przed przyłożeniem włosia do twarzy należy lekko strzepać z niego nadmiar produktu. Ruchy w konturowaniu na sucho są zawsze bardzo płynne, lekkie, zamaszyste. Pędzel powinien bardziej muskać skórę niż mocno ją malować. Warto także uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o rozcieranie kosmetyków. Jeśli poświęcisz na to chwilę, efekt będzie bardziej naturalny, a poszczególne kolory na twarzy będą się naturalnie przenikać.

Konturowanie twarzy na mokro

Konturowanie twarzy na mokro jest o wiele wyrazistszym rodzajem konturowania. Pozwala osiągnąć więcej, tzn. silniej zatuszować dysproporcje, jeszcze bardziej uwydatnić konkretne miejsca na twarzy. Lepiej sprawdza się w radzeniu sobie z takimi problemami, jak optyczne podwyższanie niskiego czoła, ale także przy konturowaniu cery trądzikowej albo suchej (takie typy cery lepiej „współpracują” z produktami mokrymi). Jako że jest to mocne konturowanie twarzy, do jego wykonania wykorzystuje się więcej mocno napigmentowanych kosmetyków. Umiejętnie wykonane może sprawdzić się także w makijażu dziennym, jednak najbardziej polecane jest do makijażu wieczorowego (który z założenia jest makijażem intensywniejszym i cięższym).

Do metod na mokro zaliczamy także konturowanie twarzy podkładem. W tej technice nie używa się osobnej paletki z kremowymi bronzerami, ale podkładów jaśniejszych i ciemniejszych niż Twój standardowo stosowany podkład do twarzy. Mogą to być nawet podkłady tej samej marki!

Co z różem i rozświetlaczem? Jeśli jesteś początkująca, to najlepiej, jeśli sięgniesz po produkty w sztyfcie. Wystarczy przeciągnąć nimi w odpowiednich miejscach twarzy, a następnie rozetrzeć gąbeczką do makijażu. Jeśli z czasem zaprzyjaźnisz się z mocnym konturowaniem ciemnymi, kremowymi bronzerami i intensywnie rozjaśniającymi rozświetlaczami, to produkty z tej drugiej grupy powinnaś nakładać na środek czoła, środek policzków i brody.

konturowanie na mokro

Porady dla Ciebie