Jak objawia się zapalenie mieszków włosowych na twarzy?

Jak objawia się zapalenie mieszków włosowych na twarzy?

Z zapaleniem mieszków włosowych na twarzy zmagają się głównie mężczyźni. To kłopotliwa dermatoza, która bywa przyczyną swędzenia oraz bólu. Szczególnie w postaci ropnej! Sprawdź, jak objawia się zapalenie okołomieszkowe i jak z nim walczyć.

Zapalenie mieszków włosowych na twarzy – co to oznacza?

Tak naprawdę zapalenie mieszków włosowych na twarzy to dość popularne schorzenie. Zalicza się je do grupy dermatoz, czyli chorób skóry. Na czym polega? W jego przebiegu na skórze pojawiają się widoczne wykwity, którym towarzyszy stan zapalny. Co wywołuje zapalenie mieszka włosowego na twarzy? Tutaj należy przedstawić dwie formy tego schorzenia. Pierwsza z nich to postać nieinfekcyjna. To pewna odmiana trądziku, która najczęściej pojawia się wskutek kontaktu skóry z konkretnym preparatem. Dotyczy to zwłaszcza osób stosujących maści z kortykosteroidami i kortykotropiną. Ponadto za nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych czasami odpowiada zapalenie popromienne.

Z kolei infekcyjną postać tej dermatozy wywołuje gronkowiec złocisty, czyli bakteria, która potrafi namnażać się w bardzo szybkim tempie. Może być to również paciorkowiec ropny. To bakterie często bytujące na skórze lub błonach śluzowych. Czasami do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z pałeczką ropy błękitnej, np. podczas kąpieli w zanieczyszczonej wodzie w basenach, jacuzzi czy w SPA. Zakażenie wywołuje też wirus opryszczki, bielniki i różnego rodzaju pasożyty czy dermatofity.

Istnieje również sporo czynników sprzyjających rozwojowi zapalenia mieszków włosowych na twarzy. Główne z nich to nadwaga, otyłość oraz nadpotliwość. Inne czynniki to cukrzyca, znaczące nadużywanie alkoholu czy narkotyków, niewydolność nerek oraz głębokie, a przy tym często powtarzające się uszkodzenia skóry. Nie bez znaczenia okazuje się również niezdrowa dieta oraz niewłaściwa pielęgnacja twarzy. Co więcej, niektóre osoby są bardziej narażone na zapalenie mieszków włosowych na twarzy. Obniżona odporność lub współistniejące, inne zapalenia skóry to dodatkowe czynniki ryzyka. Zmiany tego typu mogą pojawić się u osób w każdym wieku i każdej płci, jednak zdecydowanie najczęściej występują u dorosłych mężczyzn.

Jak objawia się zapalenie mieszków włosowych na twarzy?

Jak objawia się zapalenie mieszków włosowych twarzy?

Dość łatwo je rozpoznać. Wyróżnia je krosta o żółtawym zabarwieniu z czerwoną obwódką, która wskazuje na rozwój stanu zapalnego. Czasami przebija ją włos. Może być to pojedyncza zmiana, lecz często występują one w większym nagromadzeniu. W zaawansowanym stadium zmiany swędzą, a nawet bolą.

Zapalenie mieszków włosowych na twarzy u mężczyzn

Zapalenie okołomieszkowe na twarzy u mężczyzn to zwykle wynik częstego lub zbyt agresywnego golenia zarostu. Ciągle pocierana, a przez to podrażniona skóra może reagować zapaleniem. Dotyczy to zwłaszcza panów z gęstym, twardym zarostem, który nierzadko sprawia kłopoty podczas golenia. Zwykle zapalenie mieszków włosowych na brodzie ustępuje samoistnie po kilku dniach. Zdarza się jednak, że przybiera ono postać tzw. figówki gronkowcowej. To choroba typowo męska obejmująca owłosioną skórę twarzy. Koncentruje się na policzkach, brodzie oraz na skórze nad wargami. Rozwija się głównie w miejscach, w których mieszki włosowe położone są dość głęboko, czyli np. na brodzie. Ale czym właściwie różni się od standardowej wersji tej dermatozy? Otóż jest to ropne zapalenie mieszków włosowych na twarzy u mężczyzn. Na dodatek figówka to choroba przewlekła, która może trwać nawet do kilku lat. W jej przypadku mowa o licznych krostach i zmianach pokrywających twarz. Z czasem część zmian zasycha i tworzy strupy, jednak niektóre z nich zamieniają się w ropne guzy czy nacieki.

Ponadto ropne zapalenie mieszków włosowych na twarzy u mężczyzn przyczynia się do zniszczenia brodawek włosowych, które prowadzi do wypadania włosów. W tych miejscach często pozostają blizny. Trzeba jednak podkreślić, że w większości przypadków po pomyślnym zakończeniu leczenia włosy odrastają.

Zapalenie mieszków włosowych na twarzy – co to oznacza?

Zapalenie mieszków włosowych po goleniu twarzy

Wspomnieliśmy, że zapalenie mieszków włosowych po goleniu twarzy pojawia się najczęściej. Może się to wiązać z użyciem tępej maszynki do golenia lub takiej o zanieczyszczonym ostrzu. Zapalenie mieszka włosowego po goleniu wywołuje również zbyt mocne przyciskanie ostrza do skóry. Pamiętaj, że maszynka musi być idealnie czysta! Wszystko, co na niej pozostaje, natychmiast staje się idealnym siedliskiem dla wszelkich bakterii. Poniżej przedstawiamy sposoby walki z zapaleniem mieszków włosowych po goleniu i nie tylko.

Zapalenie mieszków włosowych na twarzy u mężczyzn

Zapalenie mieszków włosowych na twarzy – leczenie

Przede wszystkim – nie rozdrapuj zmian. Nigdy! Potęguje to stan zapalny, a przy tym prowadzi do rozprzestrzenienia się zapalenia, a tego przecież nie chcesz. Poza tym zapalenie mieszków włosowych na twarzy właściwie zawsze wymaga wizyty u dermatologa. Lekarz nie tylko wskaże Ci właściwą drogę leczenia, ale i wykluczy inne ewentualne schorzenia skóry. Dermatologiczne leczenie zapalenia mieszków włosowych na twarzy minimalizuje też ryzyko powstawania bolesnych czyraków.

Zapalenie mieszków na twarzy wymaga zastosowania miejscowej antybiotykoterapii. Z kolei w przypadku ropnej odmiany lekarz zapewne zaleci Ci używanie maści złuszczającej oraz pędzlowanie wykwitów roztworem fioletu goryczki. Czasami stosuje się również kompresy rozgrzewające, które pomagają w samodzielnym oczyszczeniu się rany. Poza tym czyraki wymagają częstej dezynfekcji. Wskazana jest także suplementacja witaminami B i C. W przypadku bardzo uporczywej odmiany choroby, konieczna bywa antybiotykoterapia ogólnoustrojowa, a nawet szczepionki bakteryjne. Ponadto niezależnie od odmiany zapalenia kluczowe znaczenie ma higiena osobista, ze szczególnym naciskiem na odpowiednią pielęgnację oraz golenie w przypadku mężczyzn.

Zapalenie mieszków włosowych na twarzy – leczenie

Zapalenie mieszków włosowych po goleniu leczenie i zapobieganie

Podstawa to używanie czystych i ostrych maszynek do golenia. W innym wypadku walka z zapaleniem okaże się bezowocna. Najlepiej zdezynfekować maszynkę przed i po każdym użyciu. Wystarczy Ci do tego woda utleniona. Zużyte, nieostre maszynki bezwzględnie wyrzucaj. Unikaj mocnego przyciskania ostrza do skóry i nigdy nie gól twarzy na sucho. Stosuj też odpowiednie kosmetyki do ciała dla mężczyzn zarówno do mycia, jak i golenia twarzy. W codziennej pielęgnacji przydadzą Ci się żele do mycia twarzy dla mężczyzn. Nasza propozycja to żel do twarzy NIVEA MEN Deep, który zawiera aktywny węgiel. Dzięki temu pozostawia skórę zdrową i zadbaną. To produkt, który głęboko oczyszcza skórę, a przy tym nadaje się do mycia zarostu. Dobrze sprawdzają się także mydła antybakteryjne, które uchronią Cię przed rozwojem bakterii.

Nie zapomnij również o starannie dobranych kosmetykach do golenia. Co proponujemy? Pianka do golenia Silver Protect to produkt, który znacznie ułatwia usuwanie zarostu. Ale na tym nie koniec! Zapewnia skórze odpowiednią ochronę przed ostrzem maszynki, minimalizując w ten sposób ryzyko zacięcia. Ponadto zawiera jony srebra o działaniu antybakteryjnym, dzięki czemu hamuje rozwój bakterii. To bardzo ważne w zmaganiach z zapaleniem mieszków włosowych. A po goleniu koniecznie sięgnij po łagodzące balsamy po goleniu. Ponownie proponujemy Ci kosmetyk z linii Silver Protect. Balsam po goleniu Silver Protect również zawiera jony srebra, a przy tym prowitaminę B oraz wyciąg z rumianku. To produkt, który skutecznie wspomaga odnowę skóry po podrażnieniach.

 

Gdy pojawi się u Ciebie zapalenie mieszków włosowych, z pewnością je rozpoznasz. Ale zawsze warto skonsultować je z dermatologiem, niezależnie od tego, czy zmagasz się z pojedynczymi, czy bardziej rozległymi zmianami. I dbaj o staranną pielęgnację skóry oraz maksymalną higienę, które pomogą Ci, ustrzec się przed powstawaniem nowych zmian oraz zaognieniem tych już istniejących.



Zapalenie mieszków włosowych po goleniu twarzy