Tak naprawdę zapalenie mieszków włosowych na twarzy to dość popularne schorzenie. Zalicza się je do grupy dermatoz, czyli chorób skóry. Na czym polega? W jego przebiegu na skórze pojawiają się widoczne wykwity, którym towarzyszy stan zapalny. Co wywołuje zapalenie mieszka włosowego na twarzy? Tutaj należy przedstawić dwie formy tego schorzenia. Pierwsza z nich to postać nieinfekcyjna. To pewna odmiana trądziku, która najczęściej pojawia się wskutek kontaktu skóry z konkretnym preparatem. Dotyczy to zwłaszcza osób stosujących maści z kortykosteroidami i kortykotropiną. Ponadto za nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych czasami odpowiada zapalenie popromienne.
Z kolei infekcyjną postać tej dermatozy wywołuje gronkowiec złocisty, czyli bakteria, która potrafi namnażać się w bardzo szybkim tempie. Może być to również paciorkowiec ropny. To bakterie często bytujące na skórze lub błonach śluzowych. Czasami do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z pałeczką ropy błękitnej, np. podczas kąpieli w zanieczyszczonej wodzie w basenach, jacuzzi czy w SPA. Zakażenie wywołuje też wirus opryszczki, bielniki i różnego rodzaju pasożyty czy dermatofity.
Istnieje również sporo czynników sprzyjających rozwojowi zapalenia mieszków włosowych na twarzy. Główne z nich to nadwaga, otyłość oraz nadpotliwość. Inne czynniki to cukrzyca, znaczące nadużywanie alkoholu czy narkotyków, niewydolność nerek oraz głębokie, a przy tym często powtarzające się uszkodzenia skóry. Nie bez znaczenia okazuje się również niezdrowa dieta oraz niewłaściwa pielęgnacja twarzy. Co więcej, niektóre osoby są bardziej narażone na zapalenie mieszków włosowych na twarzy. Obniżona odporność lub współistniejące, inne zapalenia skóry to dodatkowe czynniki ryzyka. Zmiany tego typu mogą pojawić się u osób w każdym wieku i każdej płci, jednak zdecydowanie najczęściej występują u dorosłych mężczyzn.