Jak zapuścić włosy

Jak zapuścić włosy?

Każda z nas chciałaby mieć piękne, bujne włosy niczym gwiazda show biznesu – jednak w praktyce zapuszczanie włosów już nie kształtuje się tak różowo! Często mamy wrażenie, że włosy rosną powoli i szybko się niszczą, więc musimy je często podcinać. Jak zatem skutecznie je zapuścić? Czy zapuszczanie włosów może być szybkie?

Jak szybko rosną włosy?

Proces wzrostu włosa jest bardziej skomplikowany, niż może się wydawać – i w perspektywie tego, ile ma etapów, możemy powiedzieć, że sam „widoczny wzrost” dzieje się bardzo szybko, bo średnio to około 1 cm na miesiąc! Jednak wiemy, że czas wzrostu postrzega się zupełnie inaczej, kiedy z każdym dniem wyczekujemy rezultatu. Niestety, natury nie przeskoczymy. To, w jakim tempie rosną włosy można delikatnie stymulować, jednak nie ma żadnego „cudownego remedium”, które sprawi, że włosy urosną 10 cm w tydzień – dla widocznych efektów trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Jak rosną włosy?

Przyjrzyjmy się najpierw temu, jak rosną włosy, czyli jak wygląda proces ich zapuszczania w praktyce. Włosy wyrastają z mieszków włosowych osadzonych w skórze głowy. Na dnie mieszka znajduje się brodawka z komórkami macierzystymi, która zaopatrywana jest w krew, tlen i składniki odżywcze niezbędne do wzrostu włosów. To właśnie w praca tych komórek determinuje tempo i przebieg wzrostu włosa, który dzieje się w cyklu składającym się z trzech faz: anagenowej, katagenowej i telogenowej:

  • Faza anagenu to faza aktywna. W jej trakcie komórki macierzyste intensywnie się dzielą, by wyprodukować i wydłużać włos. Trwa to od 2 do 7 lat. W danym momencie na ludzkiej głowie aż 90 procent włosów znajduje się w tej fazie.
  • Faza katagenu to faza zanikania. Następuje bezpośrednio po okresie wzrostu, czyli anagenu. Katagen trwa krótko, bo tylko od 2 do 3 tygodni. Macierz zanika, a łodyga włosa zostaje wypychana na zewnątrz skóry. W fazie katagenu znajduje się ok. 3 procent wszystkich włosów na głowie.
  • Faza telogenu to faza wypadania. W tej fazie włos jest już w całości martwy (czyli martwe są brodawka i komórki macierzyste) i wypada. Od momentu obumarcia do wypadnięcia może minąć od 1 do 3 miesięcy. Czasem wypadanie następuje na skutek zupełnego ścieńczenia cebulki, czasem poprzez wypchnięcie włosa przez nowo rosnący włos. To, jak szybko odrastają włosy w miejscu tych, które wypadły, uzależnione jest od różnych czynników – nie zawsze nowe włosy pojawiają się po takim samym czasie. W fazie telogenu znajduje się ok. 13 procent wszystkich włosów.
Jak szybko rosną włosy

Co to wszystko oznacza? Chociażby to, że zapuszczenie kilkumetrowych włosów jest bardzo, bardzo trudne. Większość włosów, zanim osiągnie taką długość, przejdzie z fazy aktywnej w fazę zanikania i z czasem wypadnie. Właścicielki bardzo długich włosów to najczęściej posiadaczki dobrych genów odpowiedzialnych za to, że faza anagenowa trwa u nich kilka lat.

Ile rosną włosy na miesiąc?

Często poczucie tego, jak długo rosną włosy, bywa zaburzane przez różne czynniki. Wielu kobietom się wydaje, że ich włosy rosną wolniej niż w rzeczywistości. Wszystko przez to, że niewłaściwie dbają o swoje włosy, przez co te łamią się i kruszą na końcówkach. Włosy rosną od nasady, na końcówkach natomiast się przerzedzają, dlatego można odnieść wrażenie, że stoją w miejscu.

Być może zainteresuje Cię także nasz artykuł: Postrzępione włosy? Zobacz, jak dbać o końcówki!

Ile rosną włosy na miesiąc? Tak, jak już wspomnieliśmy, jest to ok. 1 cm. Gdyby wszystkie Twoje włosy żyły np. 3 lata, to od momentu wyrośnięcia ze skóry do momentu wypadnięcia osiągnęłyby długość 36 cm. Licząc od czubka głowy, jest to długość mniej więcej do obojczyków. Gdyby natomiast Twoje włosy o długości do brody rosły w dokładnie tym samym tempie i każdy z nich miały żyć jeszcze 2 lata (licząc od teraz), to Twoje włosy wydłużyłyby się miej więcej o 25 cm, co dałoby długość do ok. połowy ramienia. To wszystko oczywiście bardzo proste obliczenia, które nie zakładają wielu zmiennych i wyjątków od reguły, mogą jednak dać Ci pewne wyobrażenie na temat tego, jak szybko rosną włosy na głowie i po jakim czasie będziesz mogła cieszyć się naprawdę długimi włosami.


Zapuszczanie włosów – etapy

Kiedy chcesz zapuścić włosy, nie wystarczy, że przestaniesz je obcinać. Teoretycznie możesz tak zrobić, ale na pewno zależy Ci na tym, żeby do czasu osiągnięcia pożądanej długości, włosy wyglądały ładnie i dawały się sensownie układać. Zatem: jak zapuszczać włosy krok po kroku?

Po pierwsze… regularnie umawiaj się do fryzjera na podcinanie końcówek! Brzmi paradoksalnie? Jeśli masz przed sobą długą drogę, tzn. zapuszczasz włosy z bardzo krótkich do sięgających np. łopatek, proces zajmie nawet kilka lat. Przez tak długi czas po prostu nie możesz nie podcinać końcówek! Włosy w tych miejscach są najstarsze, a więc także najbardziej zniszczone. Rozdwajające się końcówki trzeba podcinać, bo pozostawione same sobie będą rozdwajać się coraz wyżej. W ostatecznym rozrachunku, jeśli będziesz zbyt długo zwlekać z wizytą u fryzjera, będziesz musiała ściąć więcej włosów, niż gdybyś pojawiała się na podcinaniu regularnie co 6-8 tygodni.

Zapuszczanie włosów – etapy

Jak zapuścić włosy z krótkich kosmyków?

Zapuszczanie włosów z krótkich jest chyba najbardziej kłopotliwe, bo musisz przy nim przejść przez etap, na którym fryzura traci kształt nadany jej krótkiej wersji, a włosy są jeszcze zbyt krótkie, by związać je i zamaskować.

Jak zapuścić włosy z krótkich na boba? W zależności od tego, jaka jest Twoja wyjściowa długość, będziesz potrzebowała od kilku do nawet ponad 20 centymetrów przyrostu (jeśli chcesz mieć long boba). W tym czasie będziesz potrzebowała fryzjerskiej pomocy. I tu właśnie wracamy do tematu podcinania końcówek. Krótkie włosy prawie zawsze obcinane są różnorodnie, tzn. niektóre ich partie przycina się krócej, inne pozostawia się lekko dłuższe. Kiedy włosy odrastają, robi się ich więcej tam, gdzie wcześniej było lekko i proporcjonalnie. Podczas zapuszczania fryzjer powinien podcinać Ci końcówki mniej więcej zgodnie z wcześniejszym kształtem fryzury, kiedy natomiast włosy już znacznie odrosną (warstwa z czubka głowy zacznie sięgać uszu), fryzjer powinien dobrać dla Ciebie nowy kształt fryzury, dostosowany do bieżącej długości.

Fryzury przejściowe przy zapuszczaniu włosów

Jest kilka sposobów na to, jak przetrwać zapuszczanie włosów. Kiedy włosy już nieco odrosną, często stają się zbyt ciężkie i mają zbyt dużą objętość wokół twarzy. Wówczas niektórzy fryzjerzy stosują metodę ukrytego skracania. Chodzi o to, by w nienaruszonym stanie pozostawić najbardziej wierzchnie warstwy włosów, a cieniować i skracać te nad karkiem, które i tak są zasłonięte. Gdy włosy są już na tyle długie, że możesz je założyć za ucho, podcinaj tylko tył (już nie tylko od spodu). Na włosach grubych można też zastosować efilowanie (zwłaszcza po bokach) które zdejmuje ciężar z włosów, ale nie odbiera im długości. Więcej o tym zabiegu piszemy w naszym artykule: Degażowanie – sposób na długie lub kręcone włosy.

Fryzury przejściowe przy zapuszczaniu włosów

A jak się czesać na co dzień podczas zapuszczania włosów? Oto, jakie mamy dla Ciebie propozycje fryzur przejściowych damskich. Jeśli dążysz do długich włosów, to na etapie średniej długości podcinaj je na long boba. Nie musisz od razu iść w stronę blunt czy cool girl boba, które charakteryzują się znacznie bardziej wyrazistą linią cięcia, z której może być Ci potem trudniej wyjść. Wybierz gładkiego boba z krótszym tyłem przechodzącym płynnie w dłuższe pasma przy twarzy. Różnica poziomów nie musi być znaczna, by wyglądać bardzo dobrze, a w przyszłości nie mieć problemów z wyrównaniem długości pasm. Dobrym pomysłem na fryzury przejściowe są także wszelkie fale i lekkie loki. W zależności od tego, które pasma i jak mocno pokręcisz, fryzura zyska objętość i określony kształt w danych obszarach. Loki pomagają więc modelować włosy, które jeszcze zapuszczasz.

Zapuszczanie włosów – jak nadać kształt długim kosmykom?

W porządku, masz już długość, o którą Ci chodziło. W jaki sposób nadać takim włosom ostateczny szlif? Jak obciąć długie włosy żeby się ładnie układały?

Nie jest tak, że odpowiednie cięcie ma znaczenie tylko na krótkich i średnich włosach. Na długie też trzeba mieć pomysł, inaczej będą wisieć smętnie i szybko stracisz ochotę na noszenie ich rozpuszczonych.

To, jak podciąć długie włosy, zależy od ich struktury. Jeśli są grube i sztywne, na pewno lepiej będą się prezentować jako włosy wycieniowane. Jeśli są bez życia i gładko przylegają do głowy, spróbuj cięcia kaskadowego i warstwowego, które wyczaruje na Twojej głowie objętość. Jest też bardzo dziewczęce, zwłaszcza w połączeniu z grzywką-kurtyną.

Zapuszczanie włosów – jak nadać kształt długim kosmykom?

Jak zapuścić grzywkę?

Wiesz, jak zapuścić długie włosy, ale chciałabyś jeszcze pozbyć się grzywki, która Twoim zdaniem pasowała do krótkich włosów, ale już niekoniecznie do długich? To kolejne wyzwanie i proces, w trakcie którego prawdopodobnie kilka razy przyjdzie Ci do głowy, żeby zrezygnować i jednak kolejny raz podciąć grzywkę. Nic dziwnego, w końcu odrastająca, zachodząca za oczy grzywka nie jest ani wygodna, ani estetyczna.

Jak szybko zapuścić grzywkę? Najtrudniej jest z prostą, geometryczną grzywką zasłaniającą całe czoło. Z taką grzywką najlepiej jest udać się do fryzjera w celu jej wycieniowania. Chodzi o to, żeby grzywka stała się lżejsza i dała się układać na dwa boki. W takim ułożeniu będzie dawała łatwiej się zamaskować poprzez połączenie z resztą włosów. Im grzywka będzie stawała się dłuższa, tym łatwiej będzie Ci wyprostować ją łącznie z włosami po bokach głowy. Możesz też poprosić fryzjera o postopniowanie grzywki, czyli podzielenie jej na trzy warstwy i obcięcie każdej na różnych poziomach (warstwa najbliżej czoła powinna być najkrótsza). Dzięki temu zabiegowi grzywka również będzie łatwiej układać się na boki, będziesz też mogła podpinać ją spinką, wyglądając przy tym naturalnie.


Jak szybko zapuścić włosy? Najważniejsza jest pielęgnacja

Jak to zwykle w życiu bywa, nie istnieją magiczne sposoby na przyspieszenie porostu włosów. Drogi na skróty czasem dają pewne efekty, nie są one jednak trwałe albo pozostawiają skutki uboczne dla organizmu. Najlepszy przykład to wszystkie ekspresowe diety-cud: głodówki, diety oparte na jednym składniku, diety sokowe itp. Chudnie się szybko, ale równie szybko ponownie tyje. A waga zazwyczaj jest jeszcze wyższa niż przed dietą. Odchudzanie jest powolnym procesem opartym na żmudnych, powtarzanych dzień za dniem działaniach. Dokładnie tak samo jest z zapuszczaniem włosów.

Najlepsza odpowiedź na pytanie, jak zapuścić szybko włosy, to przestrzeganie określonych zasad pielęgnacyjnych. Myślisz, że to żadna porada, bo przecież dobrze wiesz, że włosów nie należy myć za często czy szarpać przy rozczesywaniu? Zasad jest znacznie więcej, a kiedy naprawdę zaczniesz ich przestrzegać, szybko zauważysz, że wymaga to wiele samozaparcia i całkowitego zrewolucjonizowania sposobu obchodzenia się z włosami.

ZASADA #1: Prawidłowe mycie

Tak, głowy nie należy myć zbyt często. Nie można jednak powiedzieć, że tylko jedna częstotliwość mycia jest słuszna. Każdy z nas ma inne potrzeby, inne tempo przetłuszczania się włosów. Na to, jak często musisz je myć, wpływ ma np. rodzaj wykonywanej pracy czy to, że uprawiasz sport. Unikaj codziennego mycia włosów, poza tym na co dzień używaj szamponów do włosów o łagodnym składzie i formule przyjaznej dla skóry głowy. Tylko raz na kilka myć używaj mocniej oczyszczającego szamponu, by głębiej oczyścić skórę głowy. Podczas mycia bądź delikatna dla włosów, a skupiaj się na oczyszczaniu skóry głowy. O szczegółowych zasad prawidłowego mycia głowy przeczytasz w artykule Jak myć głowę? 10 najważniejszych zasad.

Prawidłowe mycie

ZASADA #2: Dbanie o skórę głowy

Aby włosy były zdrowe i szybko rosły, musisz bardziej zadbać o skórę głowy. Dawniej jej pielęgnację traktowało się po macoszemu, dziś jest to wręcz jednym z trendów pielęgnacyjnych. Na rynku pojawiają się kolejne produkty do pielęgnacji skóry głowy. Wykorzystaj to! Stosuj wcierki odżywiające skórę i stymulujące porost włosów. Rób też peelingi skóry głowy, które maja udowodnione działanie przyspieszające wzrost włosów. Jak być może pamiętasz z początkowej części artykułu, włosy obumarłe nie zawsze wypadają na skutek wypchnięcia ich przez nowe włosy. Część z nich zaczyna rosnąć dopiero w momencie, gdy z danych mieszków włosowych wypadną włosy stare. Peeling pomaga wypaść tym włosom, które wciąż tkwią w mieszkach, ale są już obumarłe i prędzej czy później i tak wypadną. Dzięki temu szybciej robi się miejsce dla nowych włosów! Więcej na jego temat przeczytasz w artykule Peeling skóry głowy - jak go wykonać?

Dbanie o skórę głowy

ZASADA #3: Rozczesywanie i szczotkowanie włosów

Wokół tych czynności istnieje sporo kontrowersji. Tradycyjnie rozczesujemy włosy zaraz po ich umyciu. Wszelkie splątania jest bowiem łatwiej rozczesać właśnie wtedy, gdy włosy są mokre. Niestety, rozczesywanie na mokro włosy bardziej, bo mokre kosmyki są rozpulchnione. Łuski odstają, łatwiej jest więc o ubytki i złamania. Z punktu widzenia wzrostu włosów istotniejsze jest to, by nie szarpać włosów podczas rozczesywania, bez względu na to, czy czeszesz je na mokro, czy na sucho. Pamiętaj jednak, że to, jak wyglądają Twoje kosmyki na długości, również ma ogromne znaczenie podczas zapuszczania. Jeśli zniszczysz je już na etapie, gdy będą dopiero sięgać ramion, to jak będą wyglądały, gdy osiągną długość do łopatek? Przecież zależy Ci na długich, ale i pięknych włosach!

Rozczesywanie i szczotkowanie włosów

ZASADA #4: Odpowiednia dieta

Zdrowo się odżywiaj! To metoda na przyspieszenie wszelkich pozytywnych zmian w swoim organizmie. Włosy wyrastają przecież z komórek, które odżywiane są z krwi. Jeśli nie krążą w niej żadne istotne substancje odżywcze, brodawka włosa nie ma z czego produkować komórek nowych włosów. Mówiąc najprościej, kiedy źle się odżywiasz, włosy rosną powoli, bo nie mają z czego się budować. Staraj się więc, by w Twoim codziennym menu było dużo produktów bogatych w siarkę (papryka, cebula, czosnek, brokuły, rzodkiewka), witaminy z grupy B (produkty pełnoziarniste, strączki, drób), nienasycone kwasy tłuszczowe (oleje roślinne), witaminy A, E i C (jak najbardziej kolorowe warzywa i owoce, ale też masło, jaja, wątróbka). Pamiętaj też o cynku, miedzi i żelazo, które znajdziesz np. w kiełkach pszenicy, nasionach dyni, gorzkiej czekoladzie, orzechach i kaszach.

Odpowiednia dieta

Jeśli chodzi zaś o szczotkowanie, powinno się je wykonywać dwa razy dziennie, z głową pochyloną do przodu, zaczynając od włosów znad karku, kończąc nad czołem. Szczotkujemy włosy na całej długości, choć to przy samej skórze zabieg ten daje najwięcej dobrego. Pobudza krążenie, a więc odżywia cebulki włosowe. Szczotkowanie zawsze wykonuj szczotką z naturalnego włosia, na suchych włosach.


Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły – domowe sposoby

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły – domowe sposoby

Różnego rodzaju kosmetyki na porost włosów możesz też wykonać samodzielnie w domu. Najłatwiej jest wykonać wcierkę – przygotuj wcierkę ziołową, np. ze skrzypu, pokrzywy lub kozieradki, które mają udowodnione działanie stymulujące wzrost włosów. Możesz zrobić też napar z cebuli lub czarnej rzodkwi. Jeśli masz mało czasu, kup sobie sok z brzozy i stosuj go dokładnie tak, jak wcierkę. Dobrym pomysłem jest również olejowanie skóry głowy, np. olejem rycynowym. Jeśli chodzi natomiast o domowy peeling do skóry głowy, zrób sobie peeling z kawy. Peeling sam w sobie działa stymulująco na porost, bo masuje skórę i pomaga pozbywać się martwych włosów, jednak w tym przypadku jego działanie podkręca także kofeina zawarta w kawie.

Zapuszczanie naturalnych włosów jako sposób na wyjście z farbowania

Dla niektórych kobiet powodem dla zapuszczenia włosów jest chęć zaprzestania farbowania włosów. Niekiedy długotrwałe farbowanie sprawia, że włosy na stałe przyjmują pewne tony i odcienie i farbowanie ich kolejnymi farbami nie daje takich efektów, jakich byś oczekiwała. Wówczas sposobem – długotrwałym i wymagającym – jest zapuszczanie naturalnych włosów, a następnie ścięcie części dawniej farbowanej. Więcej o tym, jak wrócić do naturalnego koloru włosów piszemy w naszym artykule: Jak wrócić do swojego koloru włosów?

Zapuszczanie włosów – efekty nie tylko w długości

Jeśli będziesz stosować się to wszystkich zebranych tu wytycznych, zobaczysz nie tylko szybciej rosnące włosy. Będą to też włosy grubsze, gęstsze, mniej podatne na wypadanie, słowem – zdrowsze! Nie jest bowiem tak, że dobre kosmetyki do pielęgnacji włosów, peelingi, wcierki, łagodne mycie i obchodzenie się z włosami dają tylko jeden efekt. Wszystkie te zabiegi działają szeroko, bo odżywiają i dotleniają skórę głowy, stwarzając jej warunki do prawidłowej pracy. Zdecydowanie warto!


Dlaczego włosy nie rosną?

Czasami pomimo usilnych starań może się zdarzyć, że włosy nie rosną. Odpowiadać za ten stan mogą różne niedobory składników odżywczych albo choroby (problemy z włosami pojawiają się np. przy niedoczynności tarczycy). Jeśli różne metody zawodzą, a Tobie brakuje już pomysłów, udaj się do trychologa, który zbada Twoje włosy i skórę głowy.

Co w sytuacji, gdy włosy przez jakiś czas rosły, a w pewnym momencie zauważyłaś zahamowanie wzrostu? Być może Twoje kosmyki po prostu osiągnęły już swoją maksymalną długość i dłuższe już nie urosną, bo masz to zapisane w genach!

Jeśli podobają Ci się długie włosy, to warto o takie zawalczyć. Będzie to wymagało sporo pracy i przeorganizowania swojej dotychczasowej rutyny związanej z pielęgnacją włosów, ale trud się opłaci. Zyskasz bowiem ogólnie zdrowsze i piękniejsze włosy!