Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak się objawia?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak się objawia?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to schorzenie, którego nie należy bagatelizować. Powoduje dyskomfort fizyczny i psychiczny, a przy tym prowadzi do wypadania włosów. Jak rozpoznać tę chorobę i jak na nią reagować?

Co to jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to poważne schorzenie. Jest to przewlekła choroba zapalna skóry, która nierzadko prowadzi nawet do łysienia. Bardzo często pojawia się w okresie dojrzewania, jednak zmagają się z nią też dorośli. Jak wygląda łojotokowe zapalenie skóry głowy? Charakterystyczna dla tej choroby jest łuszcząca się skóra głowy, a nierzadko również twarzy i ciała. To właśnie stan zapalny powoduje taki stan rzeczy. Ponadto zapalenie łojotokowe skóry głowy zwykle powraca z większą siłą w okresie zimowym, kiedy nosisz czapki oraz przebywasz w ogrzewanych pomieszczeniach. Może nasilać się podczas przyjmowania leków antydepresyjnych lub w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji czy żywienia. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Więcej na temat tego, co to jest łojotokowe zapalenie skóry głowy oraz o jego przyczynach i objawach przeczytasz w dalszej części artykułu.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak się objawia?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny i objawy

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy nie są jednoznacznie określone. Za głównych winowajców uważa się wzmożoną pracę gruczołów łojowych i niewłaściwy skład łoju. Choroba ta najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, w którym panuje prawdziwa burza hormonalna. Praca gruczołów łojowych wzmaga się, aż dochodzi do nadprodukcji sebum. Obfitość łojotoku prowadzi do zaczerwienienia i złuszczania naskórka. Coraz częściej zdarza się też, że z chorobą zmagają się osoby po 50 roku życia. I w tym przypadku przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy związane są z zaburzeniami hormonalnymi. U kobiet zwykle wiążą się z menopauzą, a u mężczyzn ze wzrostem poziomu testosteronu. Co ciekawe, łojotokowe zapalenie skóry głowy w łagodnym wydaniu występuje u niemowląt. Wówczas nazywa się je ciemieniuchą. Przyjmuje ona postać grubej łuski o żółtawym zabarwieniu. Poza tym uważa się, że na łojotokowe zapalenie skóry na głowie wpływa także grzyb drożdżopodobny Malassezia. Chociaż stale bytuje on na Twojej skórze, pod wpływem pewnych czynników namnaża się w niekontrolowany sposób. Dzieje się tak w chwilach osłabienia układu immunologicznego.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak się objawia?

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy to wspomniany rumień oraz łuszczenie się skóry. Włosy mocno się przetłuszczają, zbijają się i plączą. Niestety, zazwyczaj pojawia się również uporczywe swędzenie w miejscach zmian. To z kolei prowadzi do powstawania ran wywołanych przez drapanie. Bardzo istotne jest powstrzymanie się przed rozdrapywaniem swędzącej skóry głowy, ponieważ prowadzi to do nadkażenia ran przebiegającego z ropnym wysiękiem. W zaawansowanym stadium choroby zmiany rumieniowe występują też na twarzy. Pokrywa je łuszcząca się warstwa naskórka, tworząca łuski o żółtawym odcieniu. Czasami wykwity pojawiają się za uszami, na plecach, klatce piersiowej czy w zgięciach stawowych. Jeśli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry głowy, wypadanie włosów to częsty objaw. To skutek wpływu hormonów na skład łoju. Ponadto długotrwały stan zapalny osłabia cebulki, co prowadzi do łysienia ogniskowego lub rozlanego. Gdy jednak nie doszło do trwałego uszkodzenia cebulek, włosy odrastają po zażegnaniu problemu. Sprawdź także artykuł: Jak zapobiec łysieniu? Powstrzymaj nadmierne wypadanie włosów!

Trzeba pamiętać, że łojotokowe zapalenie skóry głowy to nie jedyna choroba dotykająca naskórek. W tej grupie znajdują się również łuszczyca, łupież różowy oraz grzybica. To bardzo ważne, aby ich nie pomylić. Rozpoznanie zazwyczaj ma miejsce podczas badania dermatologicznego, choć w niektórych przypadkach konieczne okazuje się wykonanie specjalistycznych testów. Dzięki nim można z całą pewnością wykluczyć inne schorzenia.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak się objawia?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – czym i jak leczyć?

Przede wszystkim to schorzenie uciążliwe. Nawroty występują dość często. Jak i czym leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy? W terapii stosuje się różne preparaty – wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy to najczęstszy wybór. W jego skład powinien wchodzić ketokonazol, ekonazol bądź cyklopiroks. Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy muszą też zawierać substancje łagodzące świąd – cynk, siarkę, siarczek selenu, dziegieć lub ichtiol. Większość z tych składników zawierają szampony do włosów o działaniu przeciwłupieżowym. W obszarze takim jak kosmetyki do pielęgnacji włosów, duży wybór mają zwłaszcza mężczyźni, którzy naturalnie wykazują większe predyspozycje do łupieżu zwykłego. My polecamy Szampon przeciwłupieżowy NIVEA MEN Power.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak się objawia?

Lek na łojotokowe zapalenie skóry głowy? Do stosowania miejscowego przeznaczone są kortykosteroidy. To leki zmniejszające stan zapalny oraz rumień, a przy tym łagodzące nieprzyjemne swędzenie. W niektórych przypadkach działają przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Można znaleźć je w specjalnych maściach lub kremach.

Co na łojotokowe zapalenie skóry głowy poza specjalnymi preparatami? Pomocna okazuje się zmiana nawyków żywieniowych. Wykluczenie z diety wysokoprzetworzonych produktów, alkoholu, cukru, jak również pokarmów bogatych w gluten przynosi zadowalające rezultaty. Sięgaj za to po posiłki bogate w witaminę B, cynk oraz kwasy tłuszczowe. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć owoców, zielonych warzyw, kaszy gryczanej, płatków owsianych, olejów roślinnych oraz orzechów.

Duże znaczenie ma zachowanie właściwej higieny w okresie między nawrotami choroby. Delikatne, lecz skuteczne działanie wyróżnia m.in. szampony micelarne. Wypróbuj Nawilżający Micelarny Szampon NIVEA®, który nie zaburza naturalnego pH skóry głowy. Warto też zaopatrzyć się w krem na łojotokowe zapalenie skóry głowy, gdy zmiany występują nie tylko na twarzy. Pielęgnacja twarzy między okresami nawrotów powinna opierać się na nawilżeniu.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak się objawia?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie domowymi sposobami

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy domowymi sposobami jak najbardziej wchodzi w grę, musisz jednak wiedzieć, że powinno ono stanowić jedynie dodatek do specjalistycznej kuracji. Do domowych metod leczenia podchodź ostrożnie. Uważnie obserwuj skórę głowy! W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiast zaprzestań ich stosowania. Jak wygląda naturalne leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy?

● Jeden z najpopularniejszych sposobów zakłada użycie oliwy z oliwek. To produkt, który zmiękcza łuski oraz pozwala na ich usunięcie. Oliwę wetrzyj w skórę głowy i pozostaw na mniej więcej godzinę. Po tym czasie wyszczotkuj włosy, a następnie je umyj.

● W leczeniu tego schorzenia możesz sięgnąć po olejek herbaciany. Wyróżnia go działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Do 30 ml oliwy z oliwek dodaj nie więcej niż 5 kropel olejku herbacianego.

● W chorobie, którą jest łojotokowe zapalenie skóry głowy, domowe sposoby uwzględniają miejscowe stosowanie aloesu. Przed jego użyciem koniecznie wykonaj próbę alergiczną.

● Inny sposób to płukanka z octu jabłkowego. Łyżkę octu rozpuść w szklance wody. Stosuj ją raz w tygodniu.

● Pozytywny wpływ na przebieg choroby ma odpowiednie nawodnienie organizmu. Picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie oraz naparów z rumianku, mięty, pokrzywy czy zielonej herbaty okazuje się pomocne.

 

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to problem, którego nie można ignorować. Sprawia, że cierpi Twoja skóra głowy oraz samopoczucie. Wymaga ono specjalistycznego leczenia i cierpliwości. Na szczęście w łojotokowym zapaleniu skóry pielęgnacja, a także leczenie, mogą przynieść dużą ulgę.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jak się objawia?