Kolejny element w budowie skóry to skóra właściwa. Jak wygląda budowa skóry właściwej? To środkowa warstwa o największej grubości. Tworzy ją tkanka łączna. Składa się z włókien elastynowych, kolagenowych oraz retikulinowych. Kolagen to mniej więcej 75% masy skóry właściwej, a elastyna około 5%. Właśnie one sprawiają, że jest ona elastyczna, sprężysta i wytrzymała. To włókna odpowiedzialne za młody wygląd skóry. Ich osłabienie i zanik charakteryzuje cerę dojrzałą, która traci młodzieńczą jędrność.
W skórze właściwej znajduje się także kwas hialuronowy, który doskonale wiąże wodę. Budowa skóry ludzkiej w tym obszarze uwzględnia także naczynia limfatyczne oraz krwionośne. Zwężają się one lub rozszerzają pod wpływem temperatury i emocji. Kolejne elementy to mieszki włosowe, a także gruczoły łojowe i potowe. Ich części przechodzą przez naskórek, a ujścia ulokowane są w porach skórnych. Istotny element tej warstwy w budowie skóry to komórki czuciowe. Łączą się one z systemem nerwowym. Dzięki nim odczuwasz dotyk, ból, a także ciepło czy zimno. Budowa skóry ludzkiej obejmuje jeszcze jeden ważny element, czyli naskórek.
Zastanawiasz się, czy budowa skóry twarzy różni się od tej w innych częściach ciała? W pewnym sensie tak. Ma mniej tkanki tłuszczowej oraz w niektórych miejscach jest znacznie delikatniejsza. Dla odróżnienia nazywamy ją cerą. Z kolei budowę skóry głowy od reszty ciała odróżnia mocniejsze owłosienie wynikające z umieszczonych blisko siebie torebek włosowych.