Cukrzyca i zmiany skórne. Jak dbać o skórę przy cukrzycy?

Cukrzyca i zmiany skórne. Jak dbać o skórę przy cukrzycy?

Skóra diabetyków wymaga troskliwej pielęgnacji. Zwykle jest mocno przesuszona, łuszczy się i swędzi. Czasami pojawiają się na niej różnego rodzaju zmiany. Jak zatem dbać o skórę przy cukrzycy? Wyjaśniamy!

Cukrzyca a zmiany skórne

Zmiany skórne w cukrzycy to charakterystyczny, lecz często ignorowany objaw. W wielu przypadkach pojawiają się przed wystąpieniem bardziej znanych symptomów cukrzycy, takich jak senność czy trudne do ugaszenia pragnienie. I to nawet kilka miesięcy wcześniej! Wobec tego – jakie problemy ze skórą powinny zwrócić Twoją uwagę?

Alarmująca powinna być nadmierna suchość skóry (zwłaszcza na podeszwach stóp), a dodatkowo łuszczenie i swędzenie. Zdarza się również, że diabetykom towarzyszy uczucie tzw. stwardniałej skóry. Tego typu zmiany na skórze w cukrzycy to odpowiedź organizmu na zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Z wymienionymi objawami łączy się obniżona odporność na powstawanie zadrapań i otarć. Co więcej, w cukrzycy wszelkie zmiany na skórze (nawet niewielkie ranki) trudno się goją.

Zmiany innego rodzaju to plamy o brązowym zabarwieniu pojawiające się na podudziach. Z kolei osoby młode mogą zaobserwować tzw. rumień cukrzycowy na policzkach, czole, a czasami też na wewnętrznej stronie ud i na stopach. Cechuje go intensywnie czerwony kolor. Rumień ustępuje po przyjęciu właściwej dawki insuliny oraz przy prawidłowej diecie.

Relacja między cukrzycą a skórą bywa trudna, lecz właściwe leczenie oraz pielęgnacja sprzyjają zachowaniu niezbędnej równowagi.

Cukrzyca a zmiany skórne

Cukrzyca a problemy skórne na twarzy

Problemy skórne dotyczą zwykle całego ciała, jednak te na twarzy bywają wyjątkowo dokuczliwe. Przede wszystkim widać je na pierwszy rzut oka, a ich ukrycie sprawia pewne trudności. Wymagają też niezwykle delikatnego traktowania. Najczęstsze problemy skórne na twarzy to wcześniej wspomniana nadmierna suchość, łuszczenie się, a także zajady w kącikach ust. Ponadto u niektórych osób występują zmiany trądzikowe oraz ogólna skłonność do wyprysków.

Nie należy zapominać, że sucha cera wymaga intensywnego nawilżania oraz ochrony – nawet jeśli pojawia się na niej trądzik. Tutaj niezastąpione okazują się emolienty (w tym oleje roślinne), mocznik oraz ceramidy. Prawidłowo dobrane kremy na dzień i na noc, leczenie oraz dieta pomogą Ci zadbać o cerę. W walce z problemami skórnymi twarzy możesz oczywiście wykorzystać kosmetyki NIVEA. Wypróbuj np. Odżywczy Krem na Dzień NIVEA 24H Nawilżenia oraz Odżywczo - Regenerujący Krem na Noc NIVEA 24H Nawilżenia. Zyskaj intensywne odżywienie oraz ochronę skóry!

Cukrzyca a choroby skóry

Cukrzyca a choroby skóry

Cukrzyca a zmiany skórne to temat niezwykle obszerny, obejmujący także choroby skóry. Zazwyczaj mają one charakter grzybiczy. Towarzyszy im silne łuszczenie się skóry, pęcherzyki, a także pękająca płytka paznokcia. Szczególnie podatne na wymienione zmiany skórne w cukrzycy są stopy.

Nie można też ignorować drożdżycy. Rozpoznasz ją po zaczerwienieniu i złuszczaniu się naskórka, świądzie oraz niewielkich plamkach na błonach śluzowych. W niektórych przypadkach choroba powoduje problemy skórne głowy objawiające się łysieniem.

Trzeba pamiętać, że cukrzyca a choroby skóry to obszar, w którym pomoc lekarza okazuje się niezbędna. Niewskazane jest stosowanie jakichkolwiek maści bez konsultacji ze specjalistą. Ogromne znaczenie mają również codzienna higiena oraz prawidłowo dobrane kosmetyki do ciała.

Cukrzyca a problemy skórne na twarzy

Choroby skóry przy cukrzycy – jak im zapobiegać?

Jak zostało już wspomniane, choroby skóry w cukrzycy wymagają konsultacji z lekarzem oraz uregulowania poziomu cukru we krwi. Z kolei gdy skóra jest zdrowa, a jej stan ustabilizowany, warto wspomagać się właściwą pielęgnacją.

Bardzo ważne jest stosowanie emolientów oraz nawilżanie ciała po każdej kąpieli (dokładnie tak samo jak w przypadku twarzy). Balsamy nawilżające oraz kremy do ciała pomogą Ci pożegnać nieprzyjemną suchość, a przy tym ochronią skórę przed otarciami. Świetnie sprawdzą się także formuły łagodzące podrażnienia. Dobry wybór to m.in. Regenerujący balsam do ciała NIVEA z kojącym dekspantenolem, który wzmacnia naturalną barierę skóry. Diabetycy mogą też narzekać na bardzo suche dłonie. Z tym kłopotem uporają się szybko wchłaniające się kremy do rąk, jak np. Krem do rąk NIVEA Moisture Care z oliwą z oliwek.

Choroby skóry przy cukrzycy – jak im zapobiegać?

Choroby skóry przy cukrzycy bardzo często dotyczą stóp, dlatego wymagają one szczególnej uwagi. Każdego dnia dokładnie się im przyglądaj. Dzięki temu szybko dostrzeżesz ewentualne zmiany. Obmywaj stopy w letniej wodzie, precyzyjnie osuszaj oraz regularnie nawilżaj. Wybierz krem, który nawilża, a jednocześnie zabezpiecza przed podrażnieniami. Jednak nigdy nie natłuszczaj przestrzeni między palcami!

Do codziennej pielęgnacji stóp warto wypróbować Krem do ciała, rąk i stóp NIVEA Urea+CARE z mocznikiem i dekspantenolem. Wzmacnia on naturalną barierę skóry, a przy tym zapobiega utracie nawilżenia. Powstał on we współpracy z dermatologami! Pamiętaj też o obcinaniu paznokci “na prosto” oraz o delikatnym spiłowaniu ich ostrych brzegów. Wybieraj obuwie dopasowane do kształtu stopy oraz nieuciskające skarpetki z naturalnych włókien.

Cukier a problemy skórne

Cukier a problemy skórne

O tym, że cukier negatywnie wpływa na zdrowie oraz wygląd, wiadomo od dawna. I choć nadmiar cukru nie jest oczywiście główną przyczyną cukrzycy typu 2, z pewnością należy na niego uważać. Szkodzi on nie tylko diabetykom, ale też osobom zdrowym. Zwłaszcza że powiązanie między cukrem a skórą jest bardzo wyraźne. Otóż spożywanie słodyczy podnosi poziom cukru we krwi, co wpływa na wzrost poziomu insuliny oraz hormonu wzrostu. W rezultacie dochodzi do dzielenia się komórek odpowiadających za pracę gruczołów łojowych. Efekt to nadmierne gromadzenie się łoju. Ponadto podwyższony poziom insuliny zaostrza wszelkie stany zapalne, w tym zmiany trądzikowe. Stąd pryszcze, zaskórniki i wypryski pojawiające się na Twojej twarzy, gdy przesadzisz ze spożyciem cukru.

Jak widać, cukrzyca ma duży wpływ na kondycję skóry. Na szczęście właściwie regulowana choroba pozwala na utrzymanie jej w dobrym stanie! Uważność w pielęgnacji, stosowanie emolientów oraz kosmetyków nawilżających to dobry sposób na zachowanie zdrowej, pięknej skóry.

Porady dla Ciebie