Zmiany skórne w cukrzycy to charakterystyczny, lecz często ignorowany objaw. W wielu przypadkach pojawiają się przed wystąpieniem bardziej znanych symptomów cukrzycy, takich jak senność czy trudne do ugaszenia pragnienie. I to nawet kilka miesięcy wcześniej! Wobec tego – jakie problemy ze skórą powinny zwrócić Twoją uwagę?
Alarmująca powinna być nadmierna suchość skóry (zwłaszcza na podeszwach stóp), a dodatkowo łuszczenie i swędzenie. Zdarza się również, że diabetykom towarzyszy uczucie tzw. stwardniałej skóry. Tego typu zmiany na skórze w cukrzycy to odpowiedź organizmu na zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Z wymienionymi objawami łączy się obniżona odporność na powstawanie zadrapań i otarć. Co więcej, w cukrzycy wszelkie zmiany na skórze (nawet niewielkie ranki) trudno się goją.
Zmiany innego rodzaju to plamy o brązowym zabarwieniu pojawiające się na podudziach. Z kolei osoby młode mogą zaobserwować tzw. rumień cukrzycowy na policzkach, czole, a czasami też na wewnętrznej stronie ud i na stopach. Cechuje go intensywnie czerwony kolor. Rumień ustępuje po przyjęciu właściwej dawki insuliny oraz przy prawidłowej diecie.
Relacja między cukrzycą a skórą bywa trudna, lecz właściwe leczenie oraz pielęgnacja sprzyjają zachowaniu niezbędnej równowagi.