Dermografizm – co to za schorzenie skóry?

Dermografizm – co to za schorzenie skóry?

Dermografizm to choroba, którą trudno pomylić z jakąkolwiek inną. Charakterystyczne zmiany powstają pod wpływem dotyku! Okazuje się to kłopotliwe dla chorych i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście z dermografizmem można z powodzeniem walczyć.

Dermografizm – co to jest?

Dermografizm znany jest jako pokrzywka dermograficzna, uczulenie na dotyk czy nawet “papierowa skóra”. I zwłaszcza dwa ostatnie określenia trafnie definiują istotę tego problemu. Zatem co to jest dermografizm? To reakcja alergiczna organizmu na bodźce mechaniczne, takie jak zadrapanie, potarcie skóry czy ucisk. Objawy dermografizmu pokrzywkowego pojawiają się już po kilku sekundach od działania czynnika. To zaczerwienienie oraz nieprzyjemne swędzenie nieuchronnie prowadzące do drapania, wywołującego obrzęk skóry. Zmiany znikają samoistnie po kilku minutach (czasami godzinach), co nie zmienia faktu, że powodują duży dyskomfort.

Wyróżnia się trzy rodzaje dermografizmu:

● Dermografizm czerwony – wiąże się z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, które mają zwiększoną przepuszczalność. Skutek? Surowica ma ułatwiony dostęp do przestrzeni komórkowej w skórze właściwej. Właśnie w ten sposób powstają swędzące bąble.

● Dermografizm biały – zwykle towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry. Ma postać białych smug powstających w wyniku otarcia naskórka.

● Dermografizm żółty – zmiany mają żółty kolor.

Wyjaśniliśmy co to dermografizm. Teraz czas przyjrzeć się bliżej jego przyczynom i objawom.

Dermografizm – co to jest?

Dermografizm – przyczyny

Można wymienić różne przyczyny dermografizmu. Najczęściej mówi się o dermografizmie na tle nerwowym. Intensywne emocje, przykre wydarzenia czy wstrząsy psychiczne to czynniki odpowiedzialne za rozwój choroby. Za dermografizm skóry czasami odpowiada nerwica serca lub zaburzenia czynności tarczycy. U wielu kobiet dermografizm nasila się w czasie ciąży, kiedy w organizmie trwa prawdziwa burza hormonalna. Z kolei dermografizm u dziecka najczęściej towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry, chociaż może okazać się także pokrzywką idiopatyczną – w takim wypadku trudno o wykrycie jej przyczyn. W rzadkich przypadkach chorobę wywołuje leczenie penicyliną. Po zakończeniu przyjmowania leku uczulenie zwykle ustępuje. Poza tym dermografizm pojawia się u osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Choć uważa się, że częściej zmagają się z nim kobiety.

Dermografizm – przyczyny

Dermografizm a tatuaż

Sam tatuaż nie wywołuje choroby. Może jednak spotęgować jej objawy – zwłaszcza w nasilonej postaci dermografizmu. Wielu specjalistów odradza wówczas wykonanie zabiegu. Jeśli zmagasz się z dermografizmem, musisz mieć świadomość, że gojenie tatuażu potrwa u Ciebie dłużej niż u osób ze zdrową skórą. Co więcej, gdy podczas zabiegu pojawi się opuchlizna, utrudni ona pracę nad tatuażem, może też całkowicie ją uniemożliwić. Warto zatem poczekać z wykonaniem ozdoby do całkowitego wyleczenia lub włączyć leczenie przeciwalergiczne przed sesją w studio tatuażu.

Dermografizm – objawy

Główne objawy dermografizmu to zadrapania, często mające postać długich linii, które szybko zaczynają swędzieć i pokrywają się bąblami. Charakteryzuje je czerwone zabarwienie. Dermografizm objawowy powoduje swędzenie na tyle silne, że chorym trudno powstrzymać się przed drapaniem. Objawy pojawiają się wskutek nawet delikatnego podrażnienia skóry paznokciem czy częścią ubrania. Wcale nie musi dojść do przecięcia naskórka! Dermografizm okazuje się szczególnie problematyczny w ciepłe dni. Zmiany stają się widoczne, a wysoka temperatura potęguje swędzenie.

Warto też wspomnieć, że choroba ta zwana jest pisaniem na skórze – to zresztą oznacza jej nazwa w wolnym tłumaczeniu. Wiąże się z faktem, że chorzy mogą zostawić na skórze dowolny kształt np. liter, który zniknie dopiero po pewnym czasie. Dermografizm u dzieci wygląda tak samo jak u dorosłych. Jeśli podejrzewasz u siebie dermografizm, badanie u dermatologa to konieczność.

Dermografizm – objawy

Dermografizm – jak wyleczyć?

Leczenie dermografizmu jest ważne, ponieważ okazuje się on bardzo dokuczliwy i potrafi skutecznie zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Wobec tego jak wyleczyć dermografizm? Otóż w walce z dermografizmem leki mają kluczowe znaczenie. Dobre rezultaty przynosi przyjmowanie leków antyhistaminowych, glikokortykosteroidów oraz leków stabilizujących komórki wydzielające histaminę. To, jakie leki na dermografizm należy stosować, może określić tylko lekarz. Leczenie zwykle jest długotrwałe, lecz nie należy się zniechęcać mimo braku natychmiastowych efektów. To schorzenie, które z czasem da się pokonać! Jak leczyć dermografizm innymi metodami? W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się dodatkowe leczenie u psychologa lub psychiatry. Dotyczy to pacjentów, u których za chorobę odpowiadają problemy natury psychicznej.

Jeśli chodzi o dermografizm, leczenie naturalne raczej nie wchodzi w grę. Można za to wspomóc leczenie farmakologiczne, unikając drażniących czynników. Należy do nich wysoka temperatura. Latem nie przebywaj zbyt długo na słońcu i staraj się spędzać czas w chłodnych pomieszczeniach. Wybieraj delikatne, przyjazne dla skóry tkaniny. Unikaj wełny oraz sztucznych włókien. Nie noś paska i obcisłej bielizny. Zrezygnuj z długich kąpieli w gorącej wodzie, nie stosuj drażniących środków myjących. Pewną ulgę w swędzeniu przynoszą kosmetyki do mycia ciała o łagodnych formułach.

Więcej na temat rozmaitych schorzeń skóry o podłożu alergicznym i nerwowym przeczytasz w innych artykułach NIVEA:

● Alergia na słońce – przyczyny i sposoby łagodzenia

● Alergia u niemowlaka – co warto wiedzieć?

● Pokrzywka cholinergiczna. Czy pot może być poważnym problemem?

 

Nie da się ukryć, że leczenie dermografizmu czerwonego to proces, w którym należy wykazać się cierpliwością oraz sumiennością. Zapewniamy, że nie należy z niego rezygnować! Leki, dążenie do równowagi emocjonalnej oraz wykluczenie drażniących czynników to Twoi sprzymierzeńcy w walce z dermografizmem.

Dermografizm – jak wyleczyć?

Porady dla Ciebie