Leczenie dermografizmu jest ważne, ponieważ okazuje się on bardzo dokuczliwy i potrafi skutecznie zaburzyć codzienne funkcjonowanie. Wobec tego jak wyleczyć dermografizm? Otóż w walce z dermografizmem leki mają kluczowe znaczenie. Dobre rezultaty przynosi przyjmowanie leków antyhistaminowych, glikokortykosteroidów oraz leków stabilizujących komórki wydzielające histaminę. To, jakie leki na dermografizm należy stosować, może określić tylko lekarz. Leczenie zwykle jest długotrwałe, lecz nie należy się zniechęcać mimo braku natychmiastowych efektów. To schorzenie, które z czasem da się pokonać! Jak leczyć dermografizm innymi metodami? W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się dodatkowe leczenie u psychologa lub psychiatry. Dotyczy to pacjentów, u których za chorobę odpowiadają problemy natury psychicznej.
Jeśli chodzi o dermografizm, leczenie naturalne raczej nie wchodzi w grę. Można za to wspomóc leczenie farmakologiczne, unikając drażniących czynników. Należy do nich wysoka temperatura. Latem nie przebywaj zbyt długo na słońcu i staraj się spędzać czas w chłodnych pomieszczeniach. Wybieraj delikatne, przyjazne dla skóry tkaniny. Unikaj wełny oraz sztucznych włókien. Nie noś paska i obcisłej bielizny. Zrezygnuj z długich kąpieli w gorącej wodzie, nie stosuj drażniących środków myjących. Pewną ulgę w swędzeniu przynoszą kosmetyki do mycia ciała o łagodnych formułach.
Więcej na temat rozmaitych schorzeń skóry o podłożu alergicznym i nerwowym przeczytasz w innych artykułach NIVEA:
● Alergia na słońce – przyczyny i sposoby łagodzenia
● Alergia u niemowlaka – co warto wiedzieć?
● Pokrzywka cholinergiczna. Czy pot może być poważnym problemem?
Nie da się ukryć, że leczenie dermografizmu czerwonego to proces, w którym należy wykazać się cierpliwością oraz sumiennością. Zapewniamy, że nie należy z niego rezygnować! Leki, dążenie do równowagi emocjonalnej oraz wykluczenie drażniących czynników to Twoi sprzymierzeńcy w walce z dermografizmem.