Kurzajki - co to jest?

Kurzajki - co to jest?

Kurzajki to wypukłe zmiany skórne o podłożu wirusowym. Chociaż na ogół nie są niebezpieczne, mogą powodować dyskomfort i wpływać na naszą samoocenę. To jednak przypadłość, która dotyka wielu ludzi.

Kurzajki - co to jest?

Czym są i jak wyglądają kurzajki? To narośle, które pojawiają się na skórze za sprawą wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV (Human Papilloma Virus). Są powszechne i często nieszkodliwe. Większość ludzi miała lub będzie mieć co najmniej jedną w swoim życiu i to bez względu na wiek czy epokę: bez trudności znajdziesz je na portretach z dawnych czasów czy fotografiach.

Chociaż nie wszystkie brodawki wywołują swędzenie, świąd jest całkowicie normalnym objawem. Chęć podrapania bierze się z suchej, często podrażnionej skóry wokół brodawki.

Kurzajki - co to jest?

Kurzajki - przyczyny powstania

Skąd biorą się brodawki? Za pojawienie się tej zmiany skórnej odpowiada wirus. Kurzajki powoduje brodawczak ludzki, inaczej nazywany HPV. Dlaczego więc brodawki są tak często spotykane? Ponieważ wirus HPV jest bardzo zaraźliwy. Istnieje jednak szereg sposobów zapobiegających zarażeniu oraz, jeśli do niego dojdzie, rozprzestrzenianiu się kurzajek na inne części ciała:

  • regularnie myj ręce: zwłaszcza, jeśli miałaś kontakt z osobą posiadającą brodawki lub korzystałaś z przestrzeni wspólnych (toalet, łazienek);
  • nie rozdrapuj brodawek: w ten sposób jedynie rozniesiesz je po swoim ciele;
  • zakryj brodawkę bandażem lub plastrem;
  • staraj się, żeby zwłaszcza Twoje stopy i ręce były suche: wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi wirusa;
  • jeśli korzystasz z basenu, siłowni, saun lub wspólnych kąpielisk, zawsze miej na sobie klapki i noś własny ręcznik;
  • regularnie wykonuj cytologię: w ten sposób szybko wykryjesz wirusa HPV w swoim organizmie i zapobiegniesz chorobom układu rozrodczego.
Kurzajki - przyczyny powstania

Kurzajki na ciele - gdzie występują?

Istnieje ponad 100 rodzajów wirusa HPV, który powoduje brodawki. Znaczna większość typów HPV jest odpowiedzialna za powstawanie stosunkowo nieszkodliwych kurzajek na stopach czy dłoniach. Istnieje jednak kilka szczepów HPV, które sprawiają, że zmiany występują również w okolicy narządów intymnych.

Nie warto bagatelizować żadnej kurzajki. Wirusowe podłoże brodawki u kobiet może ostatecznie prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy: potencjalnie śmiertelnej choroby. Jeśli zauważyłaś pojawianie się wypukłych lub płaskich kurzajek w bezpośrednim sąsiedztwie narządów płciowych, powinnaś czym prędzej umówić się na wizytę u lekarza.

Kurzajki na ciele - gdzie występują?

Rodzaje kurzajek

Które części ciała są najbardziej narażone na wykształcanie się brodawek? Poniżej znajdziesz najbardziej upowszechnione rodzaje kurzajek:

  1. Kurzajka pospolita - to kurzajki na dłoniach, nogach i palcach, choć mogą pojawiać się również w innych miejscach, na przykład w obrębie pach, a nawet na twarzy. Kurzajki tego typu są wypukłe, lekko szorstkie i zaokrąglone. Zazwyczaj ich pigment jest bardziej wyraźny niż otaczającej je skóry.
  2. Kurzajki podeszwowe - występują na podeszwach stóp i mogą powodować dyskomfort w trakcie chodzenia. W przeciwieństwie do innych kurzajek na ciele, wrastają w skórę, a nie nadbudowują się na jej powierzchni. Jeśli na podeszwie stopy zauważysz zmianę, która do złudzenia przypomina dziurkę otoczoną stwardniałą skórą, najprawdopodobniej znalazłaś kurzajkę podeszwową.
  3. Kurzajki płaskienajczęściej pojawiają się na twarzy, choć możesz znaleźć je również na udach lub ramionach. Są małe i nie od razu zauważalne. Mają spłaszczony wierzch, przez co wyglądają tak, jakby zostały zdrapane. Mogą być różowe, brązowawe lub delikatnie żółte.
  4. Kurzajki nitkowate – to kurzajki w jamie ustnej i w jej okolicach. Rosną wokół ust lub nosa, atakują również język. Są małe i wyglądają jak nitki na skórze, choć potrafią zwiększyć swój rozmiar. Mają zazwyczaj bardzo podobny kolor do Twojej cery.
  5. Kurzajki okołopaznokciowe - kurzajka okołopaznokciowa rośnie pod paznokciami u rąk oraz nóg oraz wokół nich. Mogą być bolesne i wpływać na wzrost płytki.

Kurzajki u dzieci

Być może zdziwi Cię fakt, że kurzajki u dziecka są zupełnie normalną sprawą. Choć kojarzą nam się raczej z dojrzałym wiekiem, to właśnie u najmłodszych występują najczęściej (przez osłabienie układu odpornościowego oraz częste kontakty z równieśnikami). Na szczęście znikają równie szybko, co się pojawiają. Jak zatem pomóc pociechom w zagojeniu tych skórnych zmian?

Najczęstszym typem kurzajek u dzieci są kurzajki płaskie. Pojawiają się zazwyczaj na twarzy, w okolicach czoła. Właśnie dlatego odpowiednia higiena i nawilżenie skóry są podstawą: daj maluchowi czas i obserwuj rozwój sytuacji. Żeby nie narażać delikatnej cery na podrażnienia, sięgaj po sprawdzone i delikatne produkty dla dzieci i niemowląt. NIVEA BABY Emolient Kojący żel do mycia ciała i włosów sprawdzi się w tej roli idealnie.

Kurzajki u dzieci

Kurzajki - jak się pozbyć?

Czy usuwanie kurzajek to rzeczywiście absolutna konieczność? W większości przypadków wcale nie musisz się ich obawiać, bo nie są groźne, a przy odpowiednim oczyszczaniu i pielęgnacji mogą samoistnie zanikać. Zazwyczaj jednak zmiany skórne pojawiają się w odkrytych miejscach naszego ciała, więc trudno je ukryć.

Chociaż brodawki zwykle ustępują same, mogą powodować dyskomfort: fizyczny i psychiczny. Możesz jednak zastosować leczenie domowe kurzajek, przyspieszając ich zniknięcie. Wiele brodawek da się pokonać preparatami dostępnymi w drogerii lub aptece.

Pamiętaj jednak o trzech ważnych sprawach, zanim zabierzesz się za mechaniczne usuwanie kurzajek domowymi sposobami:

  • możesz niechcący rozprzestrzeniać brodawki na inne części ciała lub zarazić nimi inne osoby;
  • jeśli leczenie kurzajki wymaga przetarcia kurzajki pumeksem lub pilniczkiem, nie używaj tego narzędzia na żadnej innej części ciała i nie pozwól korzystać z niego domownikom;
  • nie próbuj pozbywać się kurzajek na stopach, jeśli masz cukrzycę. Poproś o poradę swojego lekarza;
  • nie usuwaj brodawek na twarzy lub innej wrażliwej części ciała (takiej jak narządy płciowe, usta lub nozdrza) samodzielnie. Tam, gdzie skóra jest cieńsza, zabieg powinien wykonać specjalista. Odstaw również mechaniczne peelingi o dużych drobinach: mogą dodatkowo podrażnić Twoją cerę.

Usuwanie kurzajek – a co jak już znikną?

Usuwanie kurzajek może być łatwe i bezbolesne: nie kończy się jednak na mechanicznym usunięciu brodawki. Skóra po takim zabiegu może być podrażniona, a nawet zaczerwieniona i swędząca. Nic w tym dziwnego: przecież właśnie naruszyłaś jej barierę. Właśnie z tego powodu tak ważne jest dbanie o mikrobiom i równowagę płaszcza hydrolipidowego. Nie wspominając już o ochronie przeciwsłonecznej.

Żeby zregenerować skórę oraz zadbać o jej dobrą kondycję, sięgaj regularnie po balsamy do ciała. Wypróbuj wyjątkowy kosmetyk od NIVEA: Regenerujący balsam do ciała. Formułę wzbogacono o kojący deksapantenol (prowitaminę B5), który koi przesuszoną skórę i przywraca ją do stanu równowagi.

Do pielęgnacji dziennej przy problemach z kurzajkami koniecznie włącz kremy z filtrem do twarzy i ciała. Niestety, promieniowanie słoneczne (UVA i UVB) przyczynia się do powstawania zwyrodnień skórnych. I to nie tylko latem. NIVEA SUN Sensitive Balsam do skóry wrażliwej 50+ SPF pomoże Ci w dbaniu o zdrową i jędrną skórę.

Kurzajki - jak się pozbyć?

Kurzajki – usuwanie domowymi sposobami

Jak się pozbyć kurzajki? Na początku upewnij się, że nie masz do czynienia z inną przypadłością skórną, na przykład bardzo podobną do brodawki cystą. Jeśli nie jesteś pewna pochodzenia zmiany, przeczytaj nasz artykuł na ten temat: Cysta na twarzy, za uchem, na plecach - co to za zmiany?

Jeśli kiedykolwiek szukałaś preparatów na brodawki lub sposobów na ich usuwanie, na pewno natknęłaś się na wymrażanie. Kurzajki traktuje się tu skoncentrowanym, zimnym powietrzem. W ten sposób dochodzi do martwicy dodatkowych tkanek, które tworzą brodawkę. Stąd już prosta droga do mechanicznego usunięcia narośli. To właśnie preparaty tego typu najczęściej znajdziesz na drogeryjnych półkach z akcesoriami do walki z kurzajkami.

Nieco mniej inwazyjną metodą niż zamrażanie kurzajki jest obłożenie jej gotowym plastrem z kwasem salicylowym. Możesz również postawić na samodzielnie przygotowany roztwór z tym składnikiem. Wystarczy, że przed usunięciem brodawki zamoczysz ją na 15 minut.

Chcesz spróbować metod alternatywnych? Składniki przydatne w walce z kurzajkami znajdziesz w swojej kuchni. Niektóre owoce, zioła i warzywa zawierają naturalne kwasy, z których możesz przygotować złuszczające okłady. Wymieszaj dwie porcje octu jabłkowego z jedną porcją wody i przyłóż okład do brodawki: nie stosuj go jednak na otwarte rany. Równie skuteczne mogą się okazać opatrunki ze skórki banana lub pomarańczy, a nawet pasta z aspiryny wymieszanej z sokiem z cytryny.

 

Jeśli żaden z tych sposobów nie sprawdzi się w Twoim przypadku lub gdy cierpisz na cukrzycę, umów się na konsultację u lekarza. Dermatolog to zawsze najlepszy adres, gdy tylko z Twoją skórą dzieje się coś niepokojącego. Za samo wycięcie brodawki może jednak odpowiadać chirurg.

Specjalista może na przykład zamrozić brodawkę ciekłym azotem. To bardzo skuteczny zabieg: brodawka odpada od Twojej skóry w przeciągu tygodnia. Operacja chirurgiczna jest za to rozważana tylko wtedy, gdy brodawka nie zareagowała na inne leczenie. Nie obawiaj się więc inwazyjnego zabiegu, ale czym prędzej umów się na wizytę!