pielęgnacja skóry zimą

Jak pielęgnować skórę zimą?

ODKRYJ 7 ŻELAZNYCH ZASAD PIELĘGNACYJNYCH

Zima to niezbyt przyjazna dla skóry pora roku: niskie temperatury, przenikliwy wiatr czy działające w pomieszczeniach ogrzewanie zdecydowanie nie pomagają naszej cerze. Jak zadbać o nią, by przetrwała najchłodniejszą porę roku bez szwanku? Odpowiadamy!

Pielęgnacja skóry zimą – tego mogłaś nie wiedzieć!

kosmetyki na zimę

Czy pielęgnacja skóry zimą jest trudniejsza niż latem? Trudniejsza może nie, jednak bez wątpienia jest inna. O tej porze roku z pewnością należy baczniej przyglądać się skórze, by w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów, móc jak najszybciej zareagować. Istnieje jednak kilka zasad, o których zimą warto pamiętać. Dzięki temu Twoja skóra niemal nie odczuje zmieniającej się aury, a wiosną nie będzie wymagała wdrażania planu ratunkowego. Co zatem należy wiedzieć, by podarować skórze najlepszą pielęgnację zimą?

7 zasad zimowej pielęgnacji:

  1. Pamiętaj przede wszystkim o odżywianiu i ochronie skóry.
  2. Zwróć uwagę, by kosmetyki do oczyszczania twarzy nie wysuszały cery.
  3. Swoją kosmetyczkę uzupełnij o balsamy i peelingi do ust.
  4. Zimowy krem do twarzy na dzień powinien zawierać filtr przeciwsłoneczny.
  5. Regularnie nawilżaj zarówno dłonie, jak i stopy.
  6. Jeśli Twoja skóra zdradza oznaki przesuszenia, sięgnij po olejki.
  7. Dobierając kosmetyki do pielęgnacji twarzy, unikaj gruboziarnistych peelingów.

To oczywiście tylko ogólne zasady, jednak wynikają ze znajomości budowy skóry, jej funkcjonowania, jak i zagrożeń, na które jest wystawiona zimą. Warto je stosować, a nawet poszerzać wiedzę w zakresie tych zasad – niżej dowiesz się więcej o zimowej pielęgnacji.


Na co jest narażona skóra zimą?

Zima to dla naszej skóry przede wszystkim mróz, przeszywające podmuchy wiatru czy śnieg. Czynniki te, choć tak charakterystyczne dla najzimniejszej pory roku, a u niektórych wywołujące nawet radość, nie mają jednak dobrego wpływu na cerę. Ich długotrwałe oddziaływanie na skórę może przyczyniać się do nadmiernej utraty wody, co z kolei prowadzi do wysuszenia. Sytuacji nie poprawiają też ciągłe zmiany temperatur, gdy z panującego na zewnątrz mrozu wchodzimy do ogrzewanego biura czy klimatyzowanego samochodu.

Na szczególnie dokuczliwe objawy zimą skarżą się osoby posiadające skórę wrażliwą i naczynkową – nierzadko towarzyszy im bolesne pieczenie. Nie oznacza to jednak, że cera normalna, mieszana czy tłusta nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Wręcz przeciwnie – każda skóra zimą potrzebuje wyjątkowej troski, która pomoże jej przetrwać trudne miesiące w świetnej kondycji.

pielęgnacja skóry zimą

Jakie kosmetyki pomogą Ci przetrwać zimę?

W tym momencie zapewne zastanawiasz się, jakie kosmetyki na zimę będą Ci potrzebne. Zawartość Twojej kosmetyczki nie zmieni się zasadniczo, ale w przypadku niektórych preparatów trzeba będzie nieco lepiej przeanalizować ich skład. Najważniejsza jest jednak wnikliwa obserwacja stanu Twojej skóry – jeżeli nie zauważysz żadnych niepokojących objawów, możesz pozostać przy stosowanych na co dzień kosmetykach.
skóra zimą

W Twojej kosmetyczce na pewno nie powinno zabraknąć dobrego kremu do twarzy, kremu do rąk na zimę oraz odżywczego balsamu do ciała. Krem do rąk dodatkowo warto mieć też w torebce, żeby w każdej chwili móc po niego sięgnąć. W kieszeni kurtki lub torebce warto zawsze mieć też pomadkę ochronną, która będzie zapobiegać przesuszeniu, pierzchnięciu i pękaniu ust. Dodatkowo warto regularnie stosować maseczki na twarz, które pomogą zregenerować skórę, odbudować jej płaszcz lipidowy i zatrzymać wilgoć w naskórku.

No dobrze, skąd jednak masz wiedzieć, że dany kosmetyk pomoże Ci przetrwać zimę? W jego składzie szukaj między innymi:

  • witaminy A – neutralizuje wolne rodniki, wspiera proces odnowy naskórka, a dodatkowo opóźnia starzenie się skóry, przez co nazywana jest witaminą młodości;
  • witaminy E – poprawia nawilżenie i sprężystość skóry oraz wspomaga proces tworzenia się kolagenu i elastyny;
  • witaminy B5 – czyli kwasu pantotenowego, pomaga zachować jędrność i elastyczność skóry, a ponadto łagodzi podrażnienia i stany zapalne, pojawiające się niekiedy na dużym mrozie;
  • alantoiny – wykazuje działanie łagodzące;
  • ceramidów – są naturalnym składnikiem lipidów skóry i stanowią ważne spoiwo w przerwach międzykomórkowych w warstwie rogowej, zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka;
  • lipidów – pomagają zachować równowagę wodno-tłuszczową skóry i niwelują jej szorstkość, dodatkowo wykazują właściwości ochronne, przeciwdziałając niekorzystnemu działaniu czynników środowiskowych;
  • ·nienasyconych kwasów tłuszczowych – mają właściwości przeciwalergiczne, pomagają zapobiegać reakcjom alergicznym, spowalniają rogowacenie naskórka i hamują proces utraty wody.

Sucha skóra zimą – jak temu zaradzić?

Nadmierna suchość skóry to bardzo często pojawiający się zimą problem, z którym boryka się wiele kobiet. Niskie temperatury, wiatr czy śnieg dają się Twojej cerze we znaki i powodują, że staje się ona sucha, szorstka, ściągnięta i nieprzyjemnie piecze? W takiej sytuacji będą Ci potrzebne preparaty pomagające utrzymać prawidłowy poziom wody w skórze – dzięki temu będzie ona w stanie skutecznie bronić się przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Najważniejszym kosmetykiem, jaki będzie Ci potrzebny, jest dobry krem do twarzy. W preparacie stosowanym na dzień powinny znaleźć się składniki, które wiążą wodę w naskórku i będą zapobiegać jej nadmiernej utracie, a ponadto substancje łagodzące podrażnienia i antyoksydanty. Krem ochronny na zimę należy aplikować przed każdym wyjściem na zewnątrz. O tej porze roku należy jednak ostrożnie obchodzić się z preparatami nawilżającymi – składniki o takich właściwościach pod wpływem ujemnych temperatur mogą powodować podrażnienia i zaczerwienienia.

Wybierając krem na mróz, szukaj kosmetyku, który lekko natłuści i odżywi skórę, chroniąc w ten sposób jej warstwę rogową i płaszcz hydrolipidowy. Przy cerze suchej doskonale sprawdzają się kremy tłuste, natomiast przy skórze mieszanej lub tłustej – odżywczy krem lub emulsja o półtłustej, ale lekkiej konsystencji. Jeśli obawiasz się, że krem będzie powodował nieestetyczne świecenie, nałóż go na twarz około 20 minut przed aplikacją makijażu, by mógł całkowicie się wchłonąć. Pomocny okaże się również puder matujący.

jak pielęgnować skórę zimą
kosmetyki na zimę

Odczuwasz swędzenie skóry zimą? Mamy rozwiązanie!

Kiedy skóra jest bardzo wysuszona, może powodować nieprzyjemne uczucie swędzenia i pieczenia. Co zrobić, gdy odczuwasz swędzenie skóry zimą? W takiej sytuacji często nieocenione okazują się olejki, które najlepiej nakładać na noc. Szczególnie polecane są: arganowy, makadamia, jojoba, lniany czy z kiełków pszenicy. Kilka kropli wmasowanych przed snem w twarz lub w najbardziej wysuszone partie ciała pomoże Ci powstrzymać dalszą utratę wody w naskórku, a także odbudować jego warstwę ochronną. Idealny do tego celu Organiczny olejek arganowy znajdziesz teraz w Multifunkcyjnym Olejku NIVEA Q10 POWER. Wyjątkowo dobrze odżywia skórę, a także działa przeciwzmarszczkowo.

W przypadku przesuszonej skóry ciała, sięgnij po regenerujący balsam do ciała NIVEA, którego formuła działa na dwa sposoby. Kosmetyk zawiera głęboko nawilżające serum i działający kojąco dekspantenol, które wzmacniają barierę ochronną skóry i pomagają zapobiegać utracie wody z naskórka. Dodatkowo balsam skutecznie uwolni Cię od uczucia napięcia i szorstkości, łagodząc wszelkie podrażnienia.


Kosmetyki nawilżające – idealne na okres zimowy

Jak już wspominaliśmy, zimą należy zachować ostrożność przy stosowaniu kosmetyków nawilżających do twarzy. Preparat o takich właściwościach warto jednak nakładać wieczorem – pomoże skórze zregenerować się w czasie snu, dzięki czemu rano będziesz cieszyć się zdrowo wyglądającą, gładką i promienną cerą.

Na taki efekt możesz liczyć, jeśli w składzie wybranego produktu znajdują się między innymi:

  • enzymy – biorą udział w procesie odnowy skóry;
  • flawonoidy – działają ochronnie na naczynia krwionośne, wspierają proces tworzenia się kolagenu, wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne;
  • kwas hialuronowy – wykazuje silne właściwości nawilżające, ogranicza parowanie wody z powierzchni skóry i chroni ją przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych;
  • kwasy owocowe – pomagają przywrócić cerze właściwe nawilżenie;
  • witamina C – ma działanie antyoksydacyjne, wspiera syntezę kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne, a także koi podrażnienia, przyspieszają ich gojenie się;
  • aloes – nie tylko intensywnie nawilża, ale też regeneruje, działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, dodatkowo łagodzi podrażnienia i niweluje łuszczenie się naskórka.

Jednak zimą wyjątkowej pielęgnacji potrzebuje nie tylko cera, ale i skóra całego ciała czy włosy. Kompletując zimowy niezbędnik kosmetyczny, sięgnij zatem po dobry balsam lub masło do ciała, które nawilży i odżywi skórę, wygładzi ją i zapobiegnie jej wysychaniu. Dzięki temu nawet srogi mróz nie sprawi, że Twoja skóra stanie się ona szorstka, matowa czy zacznie się łuszczyć.

Z zimowymi warunkami doskonale poradzi sobie odżywcze mleczko do ciała NIVEA, wzbogacone o głęboko nawilżające serum i olejek migdałowy. Kosmetyk intensywnie i długotrwałe odżywia skórę i zauważalnie redukuje jej szorstkość, co odczujesz już po pierwszej aplikacji.

krem na mróz
krem do rąk na zimę

Kolejny kosmetyk nawilżający, z którym w najzimniejszą porę roku nie powinnaś się rozstawać, to krem do rąk. Najlepiej używać go po każdym myciu dłoni, przed wyjściem z domu oraz przed snem. Na noc śmiało możesz stosować nieco tłustszy specyfik, zawierający na przykład masło shea, kakaowe lub mocznik.

Zimowa aura i niskie temperatury nie będą Ci straszne z intensywnie pielęgnującym kremem do rąk Intensive Care NIVEA. Dzięki zawartości drogocennego olejku migdałowego, masła shea oraz gliceryny, kosmetyk zapewni Twoim dłoniom długotrwałe nawilżenie oraz ochronę przed jego utratą, jednocześnie nadając im wyjątkową gładkość i przyjemny zapach.

Zimą nie powinnaś zapominać również o swoich włosach. Niskie temperatury na zewnątrz, suche powietrze wewnątrz, zimny wiatr czy śnieg mogą niekorzystnie wpływać także na kondycję Twoich kosmyków. Jeśli Twoje włosy już są suche i łamliwe, ich ochronę pomoże Ci zapewnić odżywka Repair & Targeted Care NIVEA. W jej składzie znajdziesz między innymi płynną keratynę i pantenol, które regenerują kosmyki i zapobiegają ich dalszym uszkodzeniom. Ponadto system odbudowy Keradetect pozwala wykrywać zniszczone fragmenty włosów i odbudowuje je w tych miejscach, w których jest to potrzebne. Kosmyki stają się głęboko odżywione, lśniące, sprężyste i maksymalnie wzmocnione.


Pomadka ochronna na zimę – jaką wybrać?

Kosmetycznym zimowym niezbędnikiem jest również pomadka ochronna. Jako że skóra warg jest pozbawiona gruczołów łojowych, jest szczególnie narażona na wysuszenie. Jeśli dodamy do tego, często odruchowe, zwilżanie ust śliną i połączymy z ujemną temperaturą, mamy gotowy przepis na spierzchnięte usta. Istnieje jednak prosty, a zarazem skuteczny sposób, by temu zapobiec – regularne stosowanie pomadki lub balsamu do ust na zimę, najlepiej zawierających naturalne oleje lub wosk pszczeli. Dzięki temu nie będziesz musiała mierzyć się z takimi problemami, jak bardzo suche, spierzchnięte czy pękające usta.

Kosmetykiem, który zawsze warto mieć przy sobie, jest pielęgnująca pomadka do ust Original Care NIVEA. Za sprawą zawartości naturalnych olejków i masła shea, pozwoli Ci zapewnić skórze warg cudowną miękkość i ochronę przed wysychaniem. Z kolei jedwabista konsystencja pomadka sprawia, że kosmetyk szybko się wchłania, dając uczucie długotrwałego nawilżenia.

Jeśli jednak Twoje usta już są suche lub spierzchnięte, sięgnij po pielęgnującą pomadkę do ust Med Repair. Łagodząca formuła kosmetyku przynosi natychmiastową ulgę, koi skórę warg, a także wspomaga jej regenerację i zapewnia wielogodzinne nawilżenie. Działanie pomadki jest zasługą zawartych w jej składzie naturalnych olejków oraz witaminy E. Dla jeszcze lepszej ochrony, produkt posiada filtr SPF 15, stanowiący barierę zabezpieczającą usta przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.

pomadki na zimę

Jak dbać o skórę zimą? Pytania i odpowiedzi

W Twojej głowie wciąż kłębią się pytania na temat tego, jak dbać o skórę zimą? Mamy nadzieję, że tych kilka dodatkowych podpowiedzi sprawi, że zimowa pielęgnacja skóry nie będzie miała przed Tobą  żadnych tajemnic!

Czym oczyszczać skórę zimą?

Oczyszczanie skóry to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać każdego dnia. Na co jednak zwrócić uwagę, wybierając kosmetyk do mycia twarzy na zimę? Ważne, by był on pozbawiony alkoholu etylowego i mydła, które mogą działać wysuszająco. Świetnie sprawdzą się między innymi kosmetyki o konsystencji kremu lub mleczka, płyny micelarne, natomiast przy cerze tłustej – delikatne żele do twarzy. Dokładne oczyszczanie skóry należy przeprowadzać codzienne rano i wieczorem – nawet jeśli nie nosisz makijażu. Twarz jest jedyną częścią ciała, której nie osłaniasz zimą, dlatego trzeba z niej usunąć wszelkie zanieczyszczenia, jakie nagromadziły się na jej powierzchni w ciągu dnia. Dzięki temu też będzie ona lepiej przygotowana na przyjęcie składników aktywnych z aplikowanych później kremów lub masek.

Jaki krem na noc używać zimą?     

Noc to czas intensywnej regeneracji skóry – niezależnie od pory roku. Jednak zimą przed snem potrzebuje ona przede wszystkim kosmetyków o właściwościach silnie nawilżających i odżywiających. Z powodzeniem możesz zaopatrzyć się w dwa różne preparaty i stosować je zamiennie. Dobierając krem na noc, pamiętaj też, by spełniał specyficzne potrzeby Twojego rodzaju skóry – regulował pracę gruczołów łojowych przy cerze mieszanej i tłustej, wspierał odbudowę bariery ochronnej przy skórze suchej czy pomagał zwalczać zmarszczki i inne oznaki starzenia się, które są widoczne na cerze dojrzałej.

Czy zimą potrzebny jest krem z filtrem?

Kremy z filtrem stosuje się tylko latem? To poważny i niestety dość często powielany błąd. Skóra także zimą potrzebuje ochrony przed promieniami UV – dotyczy to zwłaszcza osób, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu lub planują zimowy wyjazd w góry. Jaki filtr najlepiej wybrać? Na co dzień w miejskiej dżungli sprawdzi się krem o współczynniku SPF od 5 do 15. Natomiast planując narciarski urlop, do walizki włóż krem z filtrem SPF 30, a jeśli masz skórę o bardzo jasnym odcieniu – nawet SPF 50.

Zima często daje się naszej skórze we znaki – nic więc dziwnego, że niekiedy się ona buntuje. Jednak dzięki znajomości podstawowych zasad zimowej pielęgnacji, a także stosowaniu odpowiednio dobranych kosmetyków, Twoja skóra wciąż będzie zachwycać pięknym i promiennym wyglądem, niezależnie od panującej za oknem aury.