Osoby zmagające się z łuszczycą krostkową wiedzą, że to problematyczna, przewlekła choroba. Co to jest łuszczyca krostkowa? To nawracające schorzenie autoimmunologiczne o charakterze dermatologicznym, które wiąże się z zaburzeniami układu odpornościowego. W przebiegu choroby pojawiają się charakterystyczne zmiany zapalne. Wykwity w krostkowej łuszczycy mogą pokrywać całe ciało lub tylko niektóre jego części. Niestety, w niektórych przypadkach choroba okazuje się groźna dla życia.
Wyróżnia się trzy rodzaje łuszczycy krostkowej, cechujące się różnym poziomem zaawansowania oraz umiejscowieniem wykwitów:
● Łuszczyca krostkowa dłoni i podeszw stóp – zmiany pojawiają się głównie w obrębie wymienionych kończyn. Czasami wystarczy zaledwie doba, aby wykwity pokryły daną okolicę. Jest to jednak lżejsza postać choroby, która nie wymaga hospitalizacji. Wystarczające okazuje się leczenie farmakologiczne.
● Łuszczyca krostkowa organiczna – obejmuje zazwyczaj palce rąk i stóp. Rzadko obserwuje się zmiany w innych lokalizacjach. To odmiana o średnim poziomie zaawansowania.
● Łuszczyca krostkowa uogólniona – w tym wypadku ropne wykwity pokrywają całe ciało. To sytuacja zagrażająca życiu pacjenta.
Osoby wiedzące, co to jest łuszczyca i jak ona wygląda, odróżnią ją od odmiany krostkowej. Jednak stwierdzenie choroby przez specjalistę zawsze opiera się na szczegółowej diagnostyce. Konieczne jest wykonanie badania krwi oraz badań bakteriologicznych. Ma to na celu wykluczenie potencjalnego zakażenia organizmu.