Przyczyny pękających pięt mogą być bardzo różne – od błahych aż do poważnych chorób całego organizmu. Często problem ten wynika z nadmiernej suchości skóry. Może to być spowodowane zarówno niewłaściwą pielęgnacją, jak i niezdrową dietą lub piciem zbyt małych ilości wody. Jeśli Twoja skóra jest przesuszona, stosuj regularnie nawilżające kosmetyki do ciała – żele pod prysznic, mydła, balsamy czy też kremy.
Pękające pięty szczególnie doskwierają nam zimą i latem. W pierwszym przypadku winowajcą zwykle jest klimatyzacja, która mocno wysusza skórę. Dodatkowo w chłodne miesiące często chodzimy w grubych skarpetach i kozakach i nie zdejmujemy ich w pracy. Nie wpływa to dobrze na zdrowie naszych stóp i może powodować nie tylko pękające pięty, ale i grzybicę. Latem natomiast pięty pękają od wysokich temperatur, potu oraz częstego kontaktu z ziemią i piaskiem, gdy chodzimy w sandałkach lub na boso.
Popękane pięty mogą być spowodowane także noszeniem niewygodnego, nieprzewiewnego obuwia, niezdrową dietą lub niedoborami witamin i minerałów. Czasem winna jest otyłość, gdyż sprawia ona, że na stopy wywierany jest znacznie większy nacisk przy chodzeniu. Przyczyną dolegliwości mogą być także poważniejsze choroby. Jak wygląda związek między pękającymi piętami a tarczycą? Zwykle pękanie pięt występuje przy niedoczynności tarczycy. Do objawów tego schorzenia należą suchość i rogowacenie skóry, a także spowolnienie krążenia. Często występują także pękające pięty u cukrzyka. Oczywiście za rogowacenie i pękanie skóry na stopach mogą odpowiadać również choroby skórne, takie jak łuszczyca i AZS.