Potówki u osoby dorosłej to problem, który może wystąpić u każdej z płci, na każdym etapie życia. Wyjaśnijmy zatem, co to są potówki. To zmiany w postaci drobnych krostek, które rozwijają się pod naskórkiem. Nazywa się je także wysypką od potu. Potówki u dorosłego zwykle nie są groźne, chociaż bywają dokuczliwe. Nie należy mylić ich z egzemą czy różnego rodzaju krostkami podskórnymi.
Wyróżnia się trzy rodzaje potówek w zależności od tego, jak głęboko zablokowane są kanały potowe:
● Najbardziej znana odmiana to potówki zwykłe. Rozwijają się w warstwie rogowej naskórka. To najłagodniejsza forma zmian. Zwykle pojawiają się u niemowląt i dzieci (bywają brane za alergię u niemowlaka). Są niegroźne, lecz towarzyszy im uporczywy świąd.
● Nieco poważniejsze zmiany to potówki czerwone. Wiążą się ze stanem zapalnym oraz zaczerwienieniem. To odmiana, która zdecydowanie częściej pojawia się u dorosłych niż u dzieci. Okazuje się bardziej dokuczliwa od potówek zwykłych, ponieważ zmiany umiejscowione są w skórze, a nie naskórku. Swędzą i wywołują uczucie kłucia. Powstają, gdy organizm nie może pozbyć się zawartości gruczołów potowych, co prowadzi do powstania niewielkich guzków. Te z czasem mogą wypełnić się ropą – w takim wypadku mówimy o rozwoju potówek krostkowych.
● Z kolei potówki głębokie rozwijają się w najgłębszej warstwie skóry. Do ich powstania dochodzi wskutek nadkażenia. Zwykle ustępują samoistnie, lecz istnieją sposoby, które mogą to przyspieszyć oraz złagodzić przykre swędzenie. Omawiamy je w dalszej części tekstu.
Skoro już wiemy, co to są potówki, przejdźmy do ich charakterystyki i sposobów radzenia sobie z nimi.