Potówki u dorosłych – skąd się biorą?

Potówki u dorosłych – skąd się biorą?

Potówki uznaje się za dziecięcą przypadłość, ale tak naprawdę mogą się pojawić w każdym wieku. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych powstają wskutek przegrzania organizmu lub spocenia. Jak wyglądają i jak z nimi walczyć? Wyjaśniamy!

Potówki u dorosłych – czym są?

Potówki u osoby dorosłej to problem, który może wystąpić u każdej z płci, na każdym etapie życia. Wyjaśnijmy zatem, co to są potówki. To zmiany w postaci drobnych krostek, które rozwijają się pod naskórkiem. Nazywa się je także wysypką od potu. Potówki u dorosłego zwykle nie są groźne, chociaż bywają dokuczliwe. Nie należy mylić ich z egzemą czy różnego rodzaju krostkami podskórnymi.

Wyróżnia się trzy rodzaje potówek w zależności od tego, jak głęboko zablokowane są kanały potowe:

● Najbardziej znana odmiana to potówki zwykłe. Rozwijają się w warstwie rogowej naskórka. To najłagodniejsza forma zmian. Zwykle pojawiają się u niemowląt i dzieci (bywają brane za alergię u niemowlaka). Są niegroźne, lecz towarzyszy im uporczywy świąd.

● Nieco poważniejsze zmiany to potówki czerwone. Wiążą się ze stanem zapalnym oraz zaczerwienieniem. To odmiana, która zdecydowanie częściej pojawia się u dorosłych niż u dzieci. Okazuje się bardziej dokuczliwa od potówek zwykłych, ponieważ zmiany umiejscowione są w skórze, a nie naskórku. Swędzą i wywołują uczucie kłucia. Powstają, gdy organizm nie może pozbyć się zawartości gruczołów potowych, co prowadzi do powstania niewielkich guzków. Te z czasem mogą wypełnić się ropą – w takim wypadku mówimy o rozwoju potówek krostkowych.

● Z kolei potówki głębokie rozwijają się w najgłębszej warstwie skóry. Do ich powstania dochodzi wskutek nadkażenia. Zwykle ustępują samoistnie, lecz istnieją sposoby, które mogą to przyspieszyć oraz złagodzić przykre swędzenie. Omawiamy je w dalszej części tekstu.

Skoro już wiemy, co to są potówki, przejdźmy do ich charakterystyki i sposobów radzenia sobie z nimi.

Potówki u dorosłych – czym są?

Jak wyglądają potówki u dorosłych?

Czas zatem wyjaśnić, jak wyglądają potówki u dorosłego człowieka. Wygląd potówek różni się w zależności od konkretnego rodzaju. Potówki zwykłe wyglądają jak wypukłe krostki wypełnione przezroczystym płynem. W dotyku są nieco szorstkie. Występują w dużych skupiskach na różnych obszarach skóry. Zazwyczaj dość łatwo pękają. Z kolei potówki czerwone to grudki o czerwonym zabarwieniu. U dorosłych bardzo często pokrywają tułów. Potówki głębokie występują na większych obszarach skóry, na których powodują silne zaognienie. Wyglądają jak duże guzy o mięsistej strukturze. Masz już pewność jak wyglądają potówki u dorosłych i który typ zmian dotyczy akurat Ciebie? Możesz zatem skutecznie walczyć z potówkami.

Potówki u dorosłych – występowanie

Lokalizacja wystąpienia potówek ściśle wiąże się z umiejscowieniem gruczołów potowych na ciele. Z tego względu często obserwuje się potówki u dorosłych na nogach, a dokładniej w zgięciach kolan. To miejsce, które poci się dość intensywnie. Czasami pojawiają się również potówki u dorosłych na udach. Kolejna bardzo częsta lokalizacja występowania zmian to potówki u dorosłych na plecach, ale też na szyi, karku czy w dołach pachowych. Poza tym czasami pojawiają się potówki u dorosłych na brzuchu – dotyczy to m.in. potówek czerwonych.

Jak wyglądają potówki u dorosłych?

Potówki – przyczyny

Bezpośrednia przyczyna powstania potówek to zablokowanie przewodów potowych. To sprawia, że pot nie wydostaje się swobodnie na powierzchnię skóry, przez co nie może odparować. Pozostaje zatem pod skórą, tworząc charakterystyczne zmiany. Duża ilość potu sprzyja powstawaniu potówek. Jakie sytuacje wiążą się z ryzykiem ich powstania?

Z pewnością upały. Wysokie temperatury sprzyjają zwiększonemu wytwarzaniu potu przez organizm, a co za tym idzie powstawaniu potówek. Ponadto Ty sama możesz przyczynić się do ich rozwoju, wybierając zbyt ciepły strój, np. podczas uprawiania sportu. Zresztą przegrzanie podczas aktywności fizycznej to częsta okoliczność powstawania potówek. Na tym jednak nie koniec. Od czego jeszcze biorą się potówki? Ich rozwojowi sprzyja też raczej niezdrowy, intensywny tryb życia. Stres czy niedostateczny wypoczynek skutecznie zaburzają równowagę organizmu – zarówno psychiczną, jak i fizyczną. To przyczynia się do wzmożonej pracy gruczołów potowych, czego skutkiem bywają potówki.

Omawiane zmiany mogą towarzyszyć niektórym chorobom, w tym gruźlicy oraz infekcjom, w których organizm zmaga się z gorączką. Powstanie potówek może także wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, np. w przebiegu cukrzycy, nadczynności tarczycy, a także menopauzy. Ich wystąpienie rzadziej spowodowane jest nowotworami, takimi jak białaczka czy rak trzustki.

Potówki u dorosłych – występowanie

Co na potówki u dorosłych?

Jeśli chodzi o potówki, zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka to podstawa. Osoby ze skłonnością do powstawania potówek powinny zwrócić szczególną uwagę na higienę osobistą oraz dążyć do ograniczenia pocenia. Wobec tego, co robić z potówkami? Wiedząc, że masz skłonność do tych zmian, często bierz prysznic – najlepiej zawsze wtedy, gdy poczujesz, że jest taka konieczność. Aby zapewnić sobie jeszcze większy komfort, sięgaj po żele pod prysznic o odświeżającym działaniu. Znajdziesz je wśród propozycji NIVEA. Jakie żele pod prysznic damskie polecamy? Dobry wybór to Żel pod prysznic NIVEA Fresh Blends Malina i Borówka. W kategorii żeli pod prysznic męskich również znajdują się ciekawe produkty. Świetnie sprawdzi się choćby chłodzący Żel pod prysznic NIVEA MEN Fresh Kick z mentolem.

Poza tym ważne wsparcie w tym, jak pozbyć się potówek, to stosowanie właściwych antyperspirantów. Dobrze spisze się z pewnością NIVEA Black&White Max Protection, który zapewnia najsilniejszą, 48-godzinną ochronę przed potem wśród linii NIVEA Black&White dla kobiet. Chroni skórę i pielęgnuje ją, a także nie pozostawia śladów na ubraniach. Antyperspiranty dla mężczyzn? Antyperspirant męski w spray’u NIVEA MEN Silver Protect zapewnia aż 48-godzinną ochronę przed potem, a antybakteryjna formuła z jonami srebra zwalcza nieprzyjemny zapach.

Ponadto należy zadbać o odpowiedni strój. Przewiewne tkaniny takie jak bawełna czy len oraz „oddychające” obuwie powinny zagościć w Twojej szafie. Zrezygnuj za to ze sztucznych materiałów blisko skóry. Poza tym dbaj o właściwą temperaturę w pomieszczeniach. Zawsze ubieraj się adekwatnie do pogody. Postaraj się nie przebywać na słońcu w godzinach od 12:00 do 16:00, gdy grzeje ono najintensywniej, a najlepiej unikaj długiego przebywania na słońcu. Bardzo ważne jest również nawadnianie organizmu. Prawdopodobieństwo powstania potówek zwiększa też nadwaga, dlatego utrata nadprogramowych kilogramów może okazać się istotnym elementem profilaktycznym.

Potówki – przyczyny

Jak leczyć potówki u dorosłych?

A poza tym – jak leczyć potówki u dorosłych? Domowe sposoby obejmują kąpiele z dodatkiem naparu z rumianku lub nagietka. Soda oczyszczona na potówki u dorosłych w kąpieli także przyniesie skórze ukojenie. Za sprawą właściwości odkażających dobrze spisuje się również aloes. Smarowanie skóry liśćmi aloesu lub wyciągami z tej rośliny przyspiesza regenerację naskórka. Co więcej, aloes ze względu na właściwości tonizujące udrażnia gruczoły potowe. Warto też sięgnąć po napar z brzozy, kwiatu nagietka czy liści mięty pieprzowej. To zioła, które radzą sobie z potówkami na ciele i twarzy. Leczenie potówek u dorosłych koncentruje się również na łagodzeniu świądu. Świetnie sprawdza się w tym wypadku po prostu zimna woda, a także mentol. Specjaliści zalecają też kwas borny o działaniu antyseptycznym oraz łagodzącym. Przemywanie nim zmian sprzyja oczyszczeniu gruczołów z potu. Musimy jednak podkreślić, że leczenie potówek głębokich u dorosłych, zwłaszcza gdy doszło do nadkażenia, wymaga wdrożenia antybiotykoterapii. Konieczna jest wówczas konsultacja z lekarzem.

Preparaty na potówki u dorosłych

Czy warto zdecydować się na konkretny środek na potówki u dorosłych? Owszem, bywają one wygodniejsze w stosowaniu od domowych sposobów. Czasami zaleca się używanie maści na potówki u dorosłych. To najczęściej środki z cynkiem. Pozytywne działanie wykazują zasypki z kwasem bornym lub mentolem. Dobre efekty zapewnią też kąpiele z roztworem nadmanganianu potasu lub krochmalu dostępnego w aptece.

W poważnych przypadkach lek na potówki u dorosłych może hamować wydzielanie potu. Nie zaleca się za to rozdrapywania potówek oraz wystawiania ich na działanie promieni słonecznych. Niewskazane jest również zaklejanie zmian plastrami czy opatrunkami. Potówki goją się znacznie lepiej, gdy mają dostęp do powietrza.

 

Cóż, potówki to nie tylko dziecięcy problem! Jak widać, walczą z nimi również osoby dorosłe. I to dość często! Dlatego tak duże znaczenie ma właściwa profilaktyka. Lekka odzież, staranna higiena oraz pielęgnacja to najlepsza praktyka do przyjęcia na co dzień. Warto też unikać wysokich temperatur w pomieszczeniach i na zewnątrz.

Porady dla Ciebie