Swędzenie wewnętrznej strony dłoni może być przyczyną chorób dermatologicznych, takich jak grzybica, świerzb lub atopowe zapalenie skóry. W przypadku grzybicy, swędzeniu dłoni po wewnętrznej stronie najczęściej towarzyszą złuszczający się naskórek, a także biały nalot. Z kolei jeśli prócz świądu zauważasz u siebie również krostki, być może przyczyną jest świerzb.
W pierwszej kolejności spróbuj wykryć, w którym momencie występuje u Ciebie swędzenie wewnętrznej strony dłoni. Być może to reakcja kontaktowa na nowy proszek do prania, perfum lub krem do rąk? Zwłaszcza osoby o wrażliwej skórze mogą mieć problemy z odpowiednim doborem kosmetyków do pielęgnacji dłoni, przede wszystkim kremów do rąk. Bezpieczne kremy do rąk znajdziesz w ofercie NIVEA, np. Krem NIVEA Urea+Care. Ten pielęgnacyjny krem zawiera 5-procentowe stężenie mocznika i dexapantenol. Dzięki specjalnej formule zapewnia skórze nawet 72-godzinne nawilżenie. Regularne stosowanie kremu sprawi, że dłonie będą zawsze nawilżone. Pamiętaj, że brak odpowiedniego nawilżenia to jedna z najważniejszych przyczyn swędzenia wewnętrznej strony dłoni. Dzięki temu, że produkt został stworzony we współpracy z dermatologami, jest bezpieczny. Co więcej, możesz go wcierać w całe ciało, nie tylko dłonie.
Co natomiast oznacza swędzenie dłoni od wewnętrznej strony w nocy? Tu również najczęstszą przyczyną jest alergia na proszek lub płyn, w którym pierzesz pościel. Nocny świąd wiąże się równie często z dużą potliwością wynikającą ze zbyt wysokiej temperatury panującej w pomieszczeniu. Może być także efektem ubocznym brania niektórych leków, m.in. antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych. Kolejnym, częstym powodem nocnego swędzenia dłoni od wewnętrznej strony są ukąszenia owadów, które są najaktywniejsze właśnie w porze nocnej. Sen mogą przerywać pluskwy, komary, a nawet muchy. Dlaczego nocą swędzenie dłoni od wewnętrznej strony przybiera na sile? W porze snu organizm produkuje więcej cytokin, czyli prozapalnych białek, natomiast mniej hormonów przeciwzapalnych. Ponadto, zwiększa się potliwość organizmu, a temperatura krwi podwyższa. Czynniki te sprawiają, że odczucie świądu nocą jest znacznie większe.