Jeśli Twoje dotychczasowe metody walki z trądzikiem i używane kosmetyki nie przynoszą efektu to znak, że trzeba odwiedzić dermatologa. Musisz to także koniecznie zrobić, jeśli postać Twojego trądziku jest ciężka i rozległa. Powstawanie ropnych zmian, guzków i cyst oraz tworzenie się blizn – nawet tych pojedynczych – jest wskazaniem do natychmiastowej terapii. Podobnie w przypadku dużej powierzchni skóry zajętej trądzikiem – jeśli oprócz twarzy wypryski zajęły dekolt i plecy sprawą powinien zając się lekarz.
Dermatolog, w zależności od ciężkości trądziku i nasilenia zmian, może zaproponować leczenie zewnętrzne lub doustne. Leki zewnętrzne w składzie zawierają zwykle antybiotyki (erytromycynę, klindamycynę), nadtlenek benzoilu, retinoidy, kwas azaleinowy itd. W terapii ogólnej stosuje się zwykle antybiotyki (tetracykliny, makrolidy), w przypadku zaburzeń hormonalnych – pigułki, a w sytuacji trudniejszych postaci trądziku – retinoidy.
Leczenie trądziku jest bardzo zróżnicowane i powinno być dobierane indywidualnie. Pamiętaj więc, aby nie porównywać swoich problemów i terapii z innymi, bo każda skóra jest WYJĄTKOWA!