Jak leczyć wyprysk kontaktowy? Na początku określ to, jaka substancja wywołała reakcję układu odpornościowego. To wcale nie takie proste zadanie, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Objawy wyprysku alergicznego mogą nie pojawić się pierwszej (a nawet drugiej) dobry po kontakcie z alergenem.
Większość przypadków kontaktowego zapalenia skóry ustępuje samoistnie, gdy substancja nie ma już kontaktu ze skórą. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na leczenie domowe wyprysku kontaktowego:
- Unikaj drapania podrażnionej skóry. W ten sposób jedynie nasilisz pieczenie, a nawet możesz niechcący spowodować infekcję skóry wymagającą antybiotyków.
- Oczyść skórę łagodnym mydłem i letnią wodą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia.
- Odstaw produkty, które Twoim zdaniem mogą powodować problem.
- Nałóż wazelinę lub ochronny krem, aby zabezpieczyć podrażniony obszar.
- W razie potrzeby możesz również sięgnąć po przeciwhistaminową maść na wyprysk alergiczny. Leki tego typu zawierają zazwyczaj difenhydraminę, która łagodzi swędzenie i zmniejsza reakcję alergiczną.
W większości przypadków kontaktowe zapalenie skóry nie jest powodem do niepokoju. Należy jednak zwrócić się do specjalisty, gdy wysypka znajduje się blisko oczu lub ust, obejmuje duży obszar lub nie ustępuje po leczeniu domowym. Lekarz może wtedy przepisać Ci silniejszy krem na bazie sterydów, który ukoi świąd i przyspieszy gojenie.
Masz już dosyć niespodziewanych alergii lub złego samopoczucia po zjedzeniu czegoś, na co jesteś uczulona? Jeśli chcesz zadziałać długofalowo, a nie tylko leczyć podrażnienia doraźnie, zapisz się na testy płatkowe. Podczas tego badania na plecach umieszczane są plastry (albo bibułki lub pasty) zawierające typowe alergeny (np. nikiel, konserwanty, substancje zapachowe). Pozostawia się je miejscu przez 48 godzin. Kiedy lekarz usunie plastry, sprawdzi objawy reakcji alergicznej. Po kolejnych dwóch dniach lekarz ponownie sprawdzi stan skóry, aby sprawdzić, czy nie wystąpiła opóźniona reakcja alergiczna. Pamiętaj jednak, że wybór rodzaju testu należy do Twojego alergologa, który może zaproponować Ci również badania z krwi.