Czym leczyć wyprysk pieniążkowaty w domowych warunkach? Chociaż objawy choroby mogą być uciążliwe, bolesne i reaktywne, zmiany można wyciszyć środkami przeciwhistaminowymi. W tej roli świetnie sprawdzają się maści na wyprysk pieniążkowaty właśnie o takim działaniu. Niestety, nie ma lekarstwa na wyprysk pieniążkowaty. Możesz jednak tak kierować swoim swoim stylem życia (sposobem odżywiania, aktywnością fizyczną, codziennymi nawykami), że skutecznie wyeliminujesz wyzwalacze tej choroby. Co zatem zrobić, żeby złagodzić objawy wyprysku pieniążkowatego leczeniem domowym?
Chociaż całkowite wyeliminowanie stresu z naszego życia jest często niemożliwe, możesz zacząć od zmiany drobnych nawyków i nawyków pielęgnacyjnych. Zacznij od bardzo uważnego czytania etykiet kosmetyków. Niestety, silnie perfumowane żele pod prysznic mogą tylko nasilić podrażnienie Twojej delikatnej skóry. Postaw też na nawilżające produkty do kąpieli: to pierwszy krok w walce z przesuszeniami. Żele pod prysznic z olejkiem to nie tylko alternatywa dla musów, pianek i formuł żelowych, ale przede wszystkim produkt pielęgnujący. Wypróbuj NIVEA Natural Oil Olejek pod prysznic, który aż w 55% składa się z mieszanki cennych olejków.
Jeśli Twoja skóra przeżywa właśnie gorszy okres, a na dłoniach i nogach obserwujesz bolesne, zaognione zmiany, postaw na delikatne produkty dla dzieci i niemowląt. To właśnie kosmetyki stworzone z myślą o najmłodszych są zazwyczaj najbardziej łagodne dla skóry. Krótkie składy i bogactwo składników natłuszczających i odżywiających w emolientach dla niemowląt przyniosą ulgę reaktywnej skórze. NIVEA BABY Emolient Kojący żel do mycia ciała i włosów jest polecany również osobom z atopowym zapaleniem skóry.
Niestety, czasami czynniki wywołujące chorobę są trudne do wyeliminowania. Zdarza się, że za zaostrzenie stanu jest odpowiedzialne suche powietrze w mieszkaniu. Właśnie dlatego problemy skórne często zaostrzają się zimą lub jesienią, wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeśli zauważyłaś związek między zmianą pory roku a stanem cery, zacznij używać nawilżacza powietrza. Postaw również na noszenie luźnej, bawełnianej odzieży (zwłaszcza jeśli chodzi o piżamy), żeby ograniczyć tarcie tkaniny o podrażnioną skórę.
Pamiętaj jednak, że zmiany stylu życia mogą nie wystarczyć do wyleczenia tego typu egzemy. Ciężkie przypadki mogą wymagać jednego lub więcej z następujących zabiegów medycznych:
- stosowania antybiotyków,
- zażywania leków przeciwhistaminowych, które zwalczają swędzenie,
- używania maści kortykosteroidowych na receptę w celu zmniejszenia obrzęku lub stanu zapalnego,
- udania się na fototerapię.
Świadoma pielęgnacja i dieta to jednak duży i ważny krok. W ten sposób znacząco złagodzisz przebieg choroby zanim przyjmie Cię specjalista.