Zmiany na paznokciach – o czym świadczą?

Zmiany na paznokciach – o czym świadczą?

Zauważyłaś na paznokciach niepokojące zmiany? Nie panikuj! Przyczyn może być wiele, a plamki, przebarwienia czy zmiany w strukturze nie zawsze muszą świadczyć o chorobie. Sprawdź, co mogło wpłynąć na wygląd Twoich paznokci.

Zmiany na paznokciach – co warto o nich wiedzieć?

Zmiany na paznokciach są bardzo zróżnicowane. Zdarza się, że na paznokciach pojawiają się białe plamki. Na płytce mogą też występować przebarwienia w innych kolorach – żółte, brązowe, zielone, a nawet czarne. Każde z nich ma inne źródło. Zmiany na paznokciach dotykają również ich struktury. Mowa tu o bruzdowaniu poprzecznym lub podłużnym. Dość powszechny problem to także łamliwość, rozwarstwianie czy rozdwajanie płytki. Ostatni rodzaj zmian to tzw. zanikanie, czyli samoczynne skrócenie się płytki.

Wymienione problemy mają różne źródła. Należą do nich m.in. nieprawidłowa pielęgnacja czy niewłaściwie wykonane zabiegi kosmetyczne. Zgrubienia, nierówności czy plamy na paznokciach powstają też w wyniku działania czynników zewnętrznych, takich jak środki chemiczne (kwasy, detergenty, benzyna). Co jeszcze oznaczają zmiany na paznokciach? W wielu przypadkach to skutek niezdrowego odżywiania. Niedobory witamin i minerałów niekorzystnie odbijają się na wyglądzie płytki. Jednak wszelkie zmiany i plamki na paznokciach mogą też sygnalizować, że z organizmem dzieje się coś niedobrego i okazują się jednym z objawów choroby.

Zmiany na paznokciach – co warto o nich wiedzieć?

Zmiany na paznokciach u nóg

Zdrowe paznokcie u stóp powinny mieć jasnoróżowy kolor oraz gładką powierzchnię. Dlatego, jeśli zauważyłaś zmiany na paznokciach u nóg, wiedz, że nie wszystko jest porządku. Czasami to efekt nieprawidłowej pielęgnacji oraz złego przycinania. Jeśli paznokcie są za długie, to pojawia się pękająca, rozdwajająca się płytka. Wówczas odbijają się od obuwia i po prostu pękają. Pamiętaj, aby zawsze przycinać paznokcie na prosto! W innym wypadku istnieje ryzyko wrastania.

Zauważyłaś żółte plamy na paznokciach u nóg? Czerwony lakier używany bez bazy może odbarwiać płytkę. Wówczas włączenie do pedicure podkładu powinno rozwiązać sprawę. Z kolei białe plamy na paznokciach u nóg to wynik niedoboru składników odżywczych i witamin takich jak wapń. Choć również nadmiar wapnia wywołuje plamy! Należy zachować wyjątkową uważność, ponieważ zdarza się, że żółty czy brązowy kolor przyjmują zmiany grzybicze na paznokciach. To najczęstsze schorzenie dotykające stopy! Czyha ono wszędzie tam, gdzie zdejmujesz obuwie, a w szczególności pod prysznicem, na basenie, siłowni, w hotelu, a nawet u kosmetyczki. Zmiany grzybicze na paznokciach sprawiają, że płytka grubieje, a przy tym staje się łamliwa. Początkowo zakażenie dotyka tylko niewielką część paznokcia, niestety z czasem rozprzestrzenia się i przenosi na pozostałe palce.

Zmiany na paznokciach u nóg

Zmiany na paznokciach u rąk

Zastanawiasz się, o czym świadczą zmiany na paznokciach? Jak już wiesz, mogą mieć one podłoże chorobowe lub wiązać się z nieprawidłową dietą – więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej. Jednak zmiany na paznokciach u rąk bywają również wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji.

Nie bez powodu wiele kobiet skarży się na           zmiany na paznokciach po hybrydzie czy przedłużaniu za pomocą żelu. Żółte przebarwienia, matowa i cienka płytka, a nawet ciągłe rozdwajanie to główne problemy towarzyszące tym zabiegom. Czasami wynikają one ze zbyt mocnego spiłowania płytki przed samym zabiegiem. Częściej jednak zmiany na paznokciach rąk pojawiają się przez samodzielne zdejmowanie lakieru. Najwięcej szkody wyrządza zdzieranie całych płatów hybrydy. W ten sposób odrywasz wierzchnią warstwę paznokcia. Widać to gołym okiem! Ponadto podobnie jak w przypadku stóp, zmiany w paznokciach u rąk pod względem koloru może wywołać właśnie lakier. Zażółcenie płytki z pewnością pozostawi zwykły ciemny lakier, jeśli używasz go bez bazy. Gdy wystąpiło ono przy hybrydzie, to zapewne skutek braku dostępu światła do płytki – w takim wypadku zrób przerwę od tego typu manicure’u. Więcej ważnych informacji na temat pielęgnacji paznokci po manicurze hybrydowym znajdziesz w artykule Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?.

Pamiętaj, aby uszkodzonym paznokciom nie dokładać dodatkowych obciążeń. Zaopatrz się w delikatne mydło w kostce, jak np. Pielęgnujące mydło w kostce NIVEA Creme Soft. Wolisz mydło w płynie? Postaw na nawilżającą formułę Kremowego mydła w płynie Creme Soft z olejkiem migdałowym. Z pewnością zbawienne okażą się również różne domowe zabiegi na ręce i paznokcie, które pomogą im się zregenerować.

Zmiany na paznokciach u rąk

Zmiany na paznokciach a choroby

Kwestia taka jak zmiany na paznokciach a choroby jest dość obszerna. Dotyczą one zarówno koloru, jak i kształtu płytki. Zmiany chorobowe na paznokciach podobnie jak w przypadku stóp miewają charakter grzybiczy. Wówczas płytka przybiera zielonkawe lub żółtawe zabarwienie, ulega zgrubieniu, a jednocześnie staje się krucha i łamliwa. Grzybica paznokci u rąk występuje rzadziej niż ta dotykająca stopy, zresztą zwykle jej towarzyszy. Żółty kolor może też oznaczać łuszczycę. Brązowe paznokcie to zmiany chorobowe towarzyszące problemom z tarczycą.

Wiele osób widząc białe plamki na paznokciach, zastanawia się jakich witamin im brak. To słuszny trop. Otóż mogą być one wynikiem braków składników takich jak wapń, żelazo, magnez, potas, cynk, białko, krzem czy witamina A i B.

Jakie choroby oznaczają zmiany na paznokciach zmieniające ich strukturę? Tzw. paznokcie łyżeczkowate z wywiniętymi ku górze brzegami sygnalizują niedobory żelaza, anemię oraz zaburzenia hormonalne. Paznokcie zegarkowe wiążą się z zaburzeniami układu pokarmowego, marskością wątroby czy wrodzonymi wadami serca. Warto wiedzieć, że w uniknięciu wielu chorób, nie tylko dotyczących paznokci, pomaga regularna dezynfekcja dłoni.

Zmiany łuszczycowe na paznokciach

Zmiany łuszczycowe na paznokciach

W łuszczycy zmiany na paznokciach bywają szczególnie dokuczliwe. Nie zawsze pojawiają się w obrębie wałów okołopaznokciowych, ponieważ zwykle dotyczą samej płytki. Charakterystyczne zmiany łuszczycowe na paznokciach to wyżłobienia w płytce lub jej zgrubienie. Jeśli chodzi o zmiany na paznokciach, podłużne bruzdy pojawiają się bardzo często. Zmagając się z tę chorobą, możesz też zauważyć przebarwienia przypominające plamki oleju pod paznokciami. Inne zmiany na paznokciach przy łuszczycy to oddzielanie się paznokcia od łożyska, nadmierna łamliwość czy kruchość. Może nawet dojść do spełznięcia paznokcia.

Gdy zauważysz opisane wyżej zmiany, udaj się do lekarza. Zazwyczaj leczenie obejmuje stosowanie maści z kwasem salicylowym, mocznikiem, cygnoliną oraz pochodnymi witaminy A, D3. Warto też stosować kremy do rąk lub oliwki. Polecamy m.in. Krem do rąk NIVEA Moisture Care z oliwą z oliwek.

Zmiany na paznokciach u dzieci

Zmiany na paznokciach u dzieci

Zmiany na paznokciach dotykają nie tylko dorosłych. Zmagają się z nimi również najmłodsi. W tym wypadku to najczęściej skutek obgryzania paznokci. To nawyk niszczący płytkę, a przy tym sprzyjający rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Właśnie dlatego zmiany na paznokciach u dzieci są stosunkowo częste. Przez obgryzanie dochodzi m.in. do powstawania brodawek paznokci wywołanych przez wirus HPV. Gdy zauważysz u malucha szarawe lub czerwonawe guzki tuż obok płytki lub pod nią, to zapewne brodawki. Niestety bywają one bolesne, a ich leczenie uciążliwe.

Zmiany na paznokciach u dziecka miewają też charakter grzybiczy. Te nierzadko wiążą się ze spadkiem odporności. Maluchy mogą się ich nabawić przez korzystanie z basenu, szatni i prysznica w klubach sportowych. Aby temu zapobiec, ucz dziecko, aby używało własnego ręcznika oraz zawsze nosiło klapki. Ważna jest także właściwa higiena. Dziecko powinno używać mydła czy żelu do mycia o pH przyjaznym dla skóry. Przypominaj szkrabowi, aby po każdym treningu dokładnie mył, a następnie osuszał stopy. Możesz zaopatrzyć go w klasyk, czyli NIVEA BABY Ochronne mydło pielęgnacyjne. Jeśli wiesz, że mydło w kostce się nie sprawdzi, wręcz maluchowi pięknie pachnący żel. My szczególnie polecamy NIVEA Kids Żel do mycia ciała 2w1 o zapachu jabłkowych karmelków.

Niezależnie od przyczyny zmiany na paznokciach wymagają uważnej obserwacji. W wielu przypadku wystarczy prawidłowa pielęgnacja. Ale gdy w grę wchodzą kwestie zdrowotne, koniecznie udaj się do lekarza.

Przeczytaj także:

Porady dla Ciebie