Kwestia taka jak zmiany na paznokciach a choroby jest dość obszerna. Dotyczą one zarówno koloru, jak i kształtu płytki. Zmiany chorobowe na paznokciach podobnie jak w przypadku stóp miewają charakter grzybiczy. Wówczas płytka przybiera zielonkawe lub żółtawe zabarwienie, ulega zgrubieniu, a jednocześnie staje się krucha i łamliwa. Grzybica paznokci u rąk występuje rzadziej niż ta dotykająca stopy, zresztą zwykle jej towarzyszy. Żółty kolor może też oznaczać łuszczycę. Brązowe paznokcie to zmiany chorobowe towarzyszące problemom z tarczycą.
Wiele osób widząc białe plamki na paznokciach, zastanawia się jakich witamin im brak. To słuszny trop. Otóż mogą być one wynikiem braków składników takich jak wapń, żelazo, magnez, potas, cynk, białko, krzem czy witamina A i B.
Jakie choroby oznaczają zmiany na paznokciach zmieniające ich strukturę? Tzw. paznokcie łyżeczkowate z wywiniętymi ku górze brzegami sygnalizują niedobory żelaza, anemię oraz zaburzenia hormonalne. Paznokcie zegarkowe wiążą się z zaburzeniami układu pokarmowego, marskością wątroby czy wrodzonymi wadami serca. Warto wiedzieć, że w uniknięciu wielu chorób, nie tylko dotyczących paznokci, pomaga regularna dezynfekcja dłoni.