Pływanie to umiejętność, która zapewnia trening całego ciała i to bez konieczności przeciążania stawów czy kręgosłupa. Co więcej, wzmacnia plecy, które najczęściej w wyniku długiego siedzenia przed ekranem komputera, telewizora czy odrabiania lekcji zaczynają się garbić czy boleć. Pływanie ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, wydolność organizmu, sprawność fizyczną czy koordynację i świadomość ruchową. Dodatkowo wzmacnia mięśnie, ścięgna i poprawia sylwetkę oraz postawę ciała, która jest niezwykle ważna, zwłaszcza na etapie dynamicznego rozwoju dziecka.
Co ważne, nauka pływania dzieci korzystnie wpływa również na pewność siebie maluchów w wodzie. To bardzo ważne, bo umiejętność ta może w przyszłości uratować malucha lub umożliwić mu uratowanie innej osoby. Warto też wspomnieć, że pływanie zwiększa odporność organizmu na infekcje, a także rozwija równowagę i stymuluje zmysły.
Nauka pływania dla dzieci powinna być dla maluchów frajdą, zabawą i przyjemnością, dzięki czemu będą chciały chętnie przychodzić na basen i trenować. Warto stopniowo oswajać malucha z wodą i przede wszystkim nie wywierać na nim żadnej presji, a tym bardziej nie wrzucać go (nomen omen) na głęboką wodę! Może się zdarzyć, że takie wydarzenie zaważy na dalszych losach dziecka i wywoła u niego blokadę lub strach przed pływaniem. Warto również pytać dziecko, czy mu się podoba na basenie i czy chce się uczyć pływać. Całkiem możliwie, że odpowie twierdząco i ochoczo będzie starał się ćwiczyć. Jeśli jednak maluch z różnych powodów nie chce lub nie lubi wody, warto uszanować jego zdanie i poczekać z nauką do momentu aż sam jej zechce.