młoda kobieta stojąca w słońcu

Co to jest melanina? Jak wpływa na skórę?

Dowiedz się, co to jest melanina w skórze, gdzie powstaje melanina, jakie ma znaczenie i jak możesz zmniejszyć lub zrównoważyć jej produkcję.

CO TO JEST MELANINA? JAK WPŁYWA NA SKÓRĘ?

Melanina to złożona substancja powstająca z aminokwasu tyrozyny. Występuje w różnych ilościach w skórze ludzi i zwierząt, nadając barwę oczom, włosom i skórze.

Kolor naszej skóry zależy od czynników takich jak przepływ krwi, dieta i melanina, wytwarzana przez komórki zwane melanocytami. Chociaż liczba melanocytów u ludzi jest podobna, to zróżnicowana produkcja melaniny daje różne odcienie skóry.

Melanina chroni skórę przed słońcem, a jej zwiększona produkcja powoduje opaleniznę, a tym samym pomaga chronić organizm przed oparzeniami słonecznymi.

RODZAJE MELANINY

Melanocyty wytwarzają dwa widoczne rodzaje melaniny, które różnią się odcieniem koloru i umiejscowieniem w ciele:

  1. Eumelanina:
    Występuje w odmianach czarnej i brązowej, odpowiadając za ciemne tony skóry, oczu i włosów. Eumelanina determinuje kolor włosów, przy czym blond wynika z braku czarnej eumelaniny i niewielkiej ilości brązowej eumelaniny.

  2. Feomelanina:
    Odpowiada za pigment w różowych obszarach, takich jak usta i sutki. Feomelanina dominuje u osób z rudymi włosami, gdy występuje w równych proporcjach z eumelaniną.

RÓŻNE ODCIENIE MELANINY W SKÓRZE

Kolor Twojej skóry to efekt produkcji melaniny w melanosomach, czyli organellach znajdujących się w melanocytach. Melanocyty to komórki ulokowane w dolnej części naskórka, zwanej warstwą basalną. Posiadają długie wypustki, które równomiernie rozprowadzają melanosomy zawierające melaninę po górnych warstwach skóry. Kolor Twojej skóry zależy od tego, ile jest melaniny brunatno-czarnej (eumelaniny) lub żółto-czerwonej (feomelaniny), a także od ilości melanosomów w melanocytach.
Produkcja melaniny

GDZIE POWSTAJE MELANINA?

Melanina wytwarzana jest przez melanocyty, które znajdują się w warstwie podstawnej naskórka (najbardziej zewnętrznej warstwie skóry) oraz w mieszkach włosowych. Występują one również w różnych częściach ciała, takich jak:

  • Tkanka tłuszczowa (adiposal)
  • Tęczówki oka
  • Specyficzne obszary mózgu
  • Pewne regiony nadnerczy, zlokalizowanych na szczycie każdej nerki
  • Ucho wewnętrzne
Jak działa melanina?

JAK MELANINA CHRONI SKÓRĘ?

kobieta stosująca krem ​​Nivea Sun Triple Protection
  1. Obrona przed promieniowaniem UV

    Melanina, głównie eumelanina, przyczynia się do ochrony komórek w zewnętrznej warstwie skóry, znanej jako naskórek, przed szkodliwym promieniowaniem UV, w tym UVC, UVB, UVA i światłem niebieskim. Ochrona ta polega na pochłanianiu promieniowania UV, by zapobiegać uszkodzeniom wrażliwego DNA komórek skóry. Należy jednak zaznaczyć, że to nie chroni całkowicie skóry i nawet dla osób o ciemnej karnacji konieczny jest filtr przeciwsłoneczny.

  2. Naturalna bariera skóry

    Melanina pełni także funkcję tarczy ochronnej przed szkodliwymi cząsteczkami zwanymi wolnymi rodnikami tlenowymi (ROS). Działa jak przeciwutleniacz, neutralizując wolne rodniki tlenowe powstające podczas uszkodzenia skóry przez promieniowanie UV. Bez ochronnych substancji, takich jak przeciwutleniacze, wolne rodniki tlenowe mogą powodować stres i uszkodzenia komórek.

    Należy pamiętać, że te działania ochronne są głównie związane z eumelaniną. Feomelanina, wytwarzana u osób o jasnej karnacji, ma znacznie słabszy efekt ochronny, a nawet może generować substancje, które mogą reagować z DNA i powodować mutacje. Dlatego nie zapominaj o kremie z filtrem przeciwsłonecznym, nawet jeśli masz już opaleniznę.
Informacje ogólne

MELANINA

Rodzaje melaniny: 
Melanina, wytwarzana z aminokwasu tyrozyny, występuje w dwóch głównych typach: eumelanina (odcień ciemnobrązowy) i feomelanina (odcień od żółtego do czerwonego).

Mechanizm obronny skóry:
Melanina działa jak naturalna ochrona, pochłaniając promieniowanie UV i pomagając zapobiegać uszkodzeniom DNA skóry. Chroni przed promieniowaniem UVC, UVB, UVA i światłem niebieskim.

Skutki niedoboru melaniny:
Niski poziom melaniny wiąże się z chorobami skóry (bielactwo, albinizm, melasma), zwiększonym ryzykiem utraty wzroku, uszkodzeniami słonecznymi oraz problemami ze słuchem w uchu wewnętrznym.

Wyrównanie poziomu melaniny:
Sposoby na utrzymanie równowagi melaniny obejmują stosowanie odpowiednich kremów przeciwsłonecznych, walkę z przebarwieniami za pomocą produktów do pielęgnacji skóry, utrzymanie zbalansowanej diety bogatej w przeciwutleniacze, witaminy A, C i E oraz unikanie niebezpiecznych praktyk, takich jak korzystanie solarium.

SKUTKI NIEDOBORU MELANINY

Niedobór melaniny wiąże się z różnymi zaburzeniami skóry i problemami zdrowotnymi, w tym:
  1. Bielactwo:
    Ta choroba prowadzi do utraty pigmentu skóry, powodując powstawanie białych plam. Występuje, gdy układ odpornościowy niszczy melanocyty. Chociaż bielactwo może dotyczyć każdego, zazwyczaj jest bardziej widoczne u osób o ciemniejszej karnacji.

  2. Albinizm:
    Albinizm to rzadka choroba genetyczna charakteryzująca się bardzo niską produkcją melaniny. Osoby z albinizmem mają jasną skórę, białe włosy i jasne oczy (często niebieskie). Są bardziej narażone na utratę wzroku oraz uszkodzenia skóry spowodowane słońcem.

  3. Utrata pigmentu w wyniku uszkodzenia skóry:
    W przypadku infekcji skóry, oparzeń lub pęcherzy, organizm może mieć trudności z odtworzeniem melaniny w uszkodzonych miejscach.

  4. Utrata słuchu:
    Niedobór melaniny w części ucha wewnętrznego wiąże się z utratą słuchu. Osoby z niedostatecznym poziomem melaniny mają wyższe ryzyko wystąpienia problemów ze słuchem.
Wyrównanie poziomu melaniny

JAK ZMNIEJSZYĆ NADMIAR MELANINY

Niektóre osoby wytwarzają zbyt dużo melaniny, co określa się mianem hiperpigmentacji. Jest to łagodne zjawisko, a osoby z podwyższoną produkcją melaniny zwykle mają ciemne plamy na skórze w porównaniu do otaczających ją obszarów.

Istnieje wiele możliwości leczenia przebarwień. Na przykład, codzienne stosowanie kremu przeciwsłonecznego z filtrem SPF 30 lub wyższym może zmniejszyć wpływ promieniowania UV na skórę i pomóc w zapobieganiu powstawaniu plam.

Jeśli doświadczasz nadmiaru melaniny lub masz wątpliwości co do charakteru swoich plam (nieregularne kształty, wypukłe plamki zmieniające kolor), zaleca się konsultację lekarską. Lekarz oceni stan i zaproponuje odpowiednie leczenie miejscowe lub zabiegi.

WYRÓWNANIE POZIOMU MELANINY

5-etapowa pielęgnacja skóry, która pomaga zrównoważyć nadmiar melaniny w górnych warstwach naskórka:

Aby przeciwdziałać problemom związanym z nadmiarem melaniny, takim jak przebarwienia czy nierówny koloryt skóry, ważne jest odpowiednie dopasowanie codziennej pielęgnacji.

blondynka stosująca serum przeciw przebarwieniom do twarzy NIVEA Cellular Luminous630

1. Oczyszczanie

Rozpocznij pielęgnację od oczyszczenia skóry delikatnym preparatem dostosowanym do jej rodzaju. Pomoże to skutecznie usunąć brud, sebum i zanieczyszczenia.
Tym samym przygotowujesz skórę do dogłębnego złuszczania, które jest kluczowe w walce z przebarwieniami i nierównym kolorytem.
Włączając do pielęgnacji peeling, wspomagasz proces złuszczania martwych komórek naskórka i przyspieszasz odnowę skóry, co może pomóc w stopniowym rozjaśnianiu przebarwień.

 

2. Serum

Następnie zastosuj nawilżające serum, takie jak NIVEA Cellular Luminous630 Zaawansowane Serum Kuracja na Przebarwienia. Serum to skoncentrowany produkt pielęgnacyjny, wzbogacony o kwas hialuronowy i opatentowany składnik Luminous, który działa poprzez równoważenie istniejącej pigmentacji, zmniejszając widoczność przebarwień i zapobiegając ich powstawaniu.

 

3. Nawilżanie

Pamiętaj o zastosowaniu kremu nawilżającego, takiego jak NIVEA Cellular Luminous630® Krem na Dzień SPF50. Działa on na poziomie komórkowym, zmniejszając widoczność przebarwień i zapobiegając ich powstawaniu, jednocześnie chroniąc skórę przed fotostarzeniem wywołanym słońcem. Krem pozostawia matowe wykończenie.

Na noc stosuj NIVEA Cellular Luminous630 Regenerujący Krem na Noc Przeciw Przebarwieniom. Krem ten zawiera kwas hialuronowy i opatentowany składnik Luminous630®, który wzmacnia skórę w nocy, jednocześnie redukując widoczność przebarwień i oznak hiperpigmentacji. Pierwsze efekty widoczne są już po 4 tygodniach*.

Uwaga: Produktów zawierających Luminous630 nie należy stosować częściej niż 4 razy dziennie.

* Test stosowania produktu, 80 kobiet, 5 tygodni

4. Krem pod oczy

Stosowanie kremu pod oczy może pomóc zredukować widoczność cieni, opuchlizny i drobnych linii wokół oczu.  Krem zapewnia nawilżenie delikatnej skóry, poprawia jej strukturę i pomaga utrzymać młodzieńczy i promienny wygląd.

NIVEA Cellular Luminous630 Krem Redukujący Cienie pod Oczami został opracowany z opatentowanym składnikiem Luminous630, który pomaga wyrównać koloryt skóry i widocznie zmniejszyć cienie pod oczami.

5. Codzienna ochrona przeciwsłoneczna

Aby zachować zdrowy i promienny wygląd skóry, należy pamiętać o regularnym stosowaniu kremu z filtrem SPF w ciągu dnia.
NIVEA SUN Shine Control Matujący Krem do Twarzy SPF 50 natychmiast chroni skórę przed działaniem promieni słonecznych i innymi szkodliwymi czynnikami powodowanymi przez promieniowanie UV, zapewniając natychmiastowy i długotrwały efekt matujący.

Niekiedy rozstępy mogą wiązać się również z nadmiarem melaniny. Jeśli zauważysz rozstępy na swoim ciele, w linii NIVEA Luminous znajdziesz serum do ciała NIVEA Anti-Stretch Marks, które pomaga wyrównać koloryt skóry. Pierwsze widoczne efekty już po 2 tygodniach*.

Jeśli wolisz bardziej kremową konsystencję, możesz zamiennie stosować krem do ciała NIVEA Anti-Marks & Spots, który zapewnia 48-godzinne nawilżenie i redukuje widoczność rozstępów w ciągu 4 tygodni***.

Wystarczy jedna aplikacja dziennie na obszar objęty problemem. Stosuj tylko jeden produkt zawierający Luminous630 na Twoje ciało dziennie.
 
* Test konsumencki, 89 uczestników
** Test instrumentalny, 33 osoby
*** Test konsumencki, 87 uczestników

 

CZY MOŻNA ZWIĘKSZYĆ LUB ZMNIEJSZYĆ POZIOM MELANINY, ABY UZYSKAĆ ZDROWĄ CERĘ?

Nie ma bezpiecznej metody zwiększania poziomu melaniny w skórze w celu uzyskania opalenizny.  Natomiast niektóre składniki odżywcze mogą pomóc w ochronie skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.
młoda kobieta używa kremu do rąk Nivea Luminous Anti Spot

1. Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze mogą okazać się pomocne w ochronie skóry przed wolnymi rodnikami, powstającymi w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV. Niektóre mikroskładniki odżywcze, a także flawonoidy czy polifenole występujące w spożywanych przez nas roślinach, działają jako silne przeciwutleniacze, które mogą być przydatne w ochronie skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Mikroelementy odżywcze potrafią również stymulować produkcję melaniny. Niektóre z nich mogą ją zwiększać, podczas gdy inne mogą pomóc ją zmniejszyć.

Aby dostarczyć swojemu organizmowi więcej przeciwutleniaczy, spróbuj spożywać ciemnozielone warzywa liściaste, ciemne jagody, gorzką czekoladę i kolorowe warzywa. Przydatne może być również przyjmowanie suplementów witaminowych i mineralnych.

 

2. Witamina A

Witamina A jest niezbędna dla utrzymania zdrowej skóry i może odgrywać rolę w produkcji melaniny. Witaminę A pozyskujemy z pożywienia, szczególnie z warzyw zawierających beta-karoten, takich jak marchew, słodkie ziemniaki, szpinak i groszek.

3. Witamina E

Witamina E jest dla zdrowia skóry niezbędna i działa jako przeciwutleniacz, który może pomóc chronić skórę przed uszkodzeniami słonecznymi i przyspieszonym starzeniem. Może również chronić komórki produkujące melaninę i wspomagać utrzymanie poziomu melaniny w skórze.

Z drugiej strony, niektóre badania wykazały, że w przypadku przebarwień, witamina E stosowana miejscowo może zmniejszać produkcję melaniny.

Aby zwiększyć spożycie witaminy E, możesz przyjmować suplementy lub wzbogacić swoją dietę o pokarmy bogate w tę witaminę, takie jak warzywa, zboża, nasiona i orzechy.

4. Witamina C

Podobnie jak witaminy A i E, witamina C działa jako przeciwutleniacz. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych błon śluzowych i może mieć pewien wpływ na produkcję melaniny i ochronę skóry.

Włączenie do diety pokarmów bogatych w witaminę C, takich jak cytrusy, jagody i zielone warzywa liściaste, korzystnie wpływa na skórę. Stosowana miejscowo może również pomóc w rozjaśnianiu przebarwień poprzez spowalnianie aktywności enzymu zwanego tyrozynazą. Witamina C jest często wykorzystywana w pielęgnacji skóry w celu redukcji przebarwień, a nawet w leczeniu ciemnych plam na dziąsłach.

 

Zaleca się jednak skonsultowanie się z lekarzem przed włączeniem jakiegokolwiek suplementu do codziennej diety.


JAK SIĘ OPALIĆ BEZ ZWIĘKSZANIA POZIOMU MELANINY?

Chociaż korzystanie z solarium w celu zwiększenia produkcji melaniny jest niebezpieczne, możesz nadać swojej skórze bardziej opalony wygląd bez narażania się na szkodliwe promienie UV dzięki produktom samoopalającym. Samoopalacze nie zwiększają ilości melaniny w skórze ani nie zapewniają ochrony przeciwsłonecznej, ale pozostawiają na skórze efekt pigmentacji.

Ten pigment nazywa się melanoidyną i utrzymuje się przez kilka dni, a następnie blaknie wraz z tworzeniem się nowych komórek skóry.

Jeśli jednak chcesz ukryć brązowe plamy na twarzy spowodowane słońcem, jednocześnie uzyskując bardziej równomierny efekt kolorytu, możesz wypróbować Krem Rozświetlający NIVEA Cellular Luminous630 SPF20. Działa on dwuetapowo: naturalnie kryje niedoskonałości, jednocześnie redukując przebarwienia i zapewniając widoczne rezultaty w ciągu 4 tygodni*.

Badanie kliniczne, 48 kobiet, 12 tygodni

PODSUMOWANIE

Melanina odpowiada za kolor Twojej skóry i działa jak naturalna tarcza chroniąca przed promieniowaniem UV. Jednak jej nadmiar, często spowodowany słońcem lub wahaniami hormonalnymi, może prowadzić do przebarwień i ciemnych plam.

Aby zapobiec ich powstawaniu i zmniejszyć ryzyko uszkodzeń skóry, stosuj kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem SPF.

Niezmiernie ważna jest zatem odpowiednia pielęgnacja skóry, obejmująca oczyszczanie, stosowanie ukierunkowanych serum i kremów nawilżających z filtrem przeciwsłonecznym.

Dodatkowo, warto włączyć do swojej diety antyoksydanty oraz witaminy A, C i E, które wspomagają funkcje skóry i chronią ją. Unikaj opalania w solarium, które może być szkodliwe. Zamiast tego sięgnij po bezpieczne samoopalacze, które pomogą Ci uzyskać promienny wygląd bez narażania skóry na promienie UV.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

W JAKI SPOSÓB MELANINA WPŁYWA NA RÓŻNE ODCIENIE SKÓRY?

Melanocyty, komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny, gromadzą się w dolnej części naskórka zwanej warstwą podstawną. Melanina zawarta w melanosomach migruje następnie na powierzchnię skóry. Kolor skóry zależy od rodzaju melaniny (brązowo-czarny dla eumelaniny i żółto-czerwony dla feomelaniny), od ich ilości, a także od rozmieszczenia melanosomów w komórkach na powierzchni skóry.

CZY ISTNIEJĄ KONKRETNE PRODUKTY NIVEA, KTÓRE MOGĄ POMÓC ZMNIEJSZYĆ PROBLEMY ZWIĄZANE Z MELANINĄ, TAKIE JAK PRZEBARWIENIA?

Tak, możesz stosować linię NIVEA Luminous, aby rozjaśnić przebarwienia spowodowane nadmiarem melaniny lub poprawić wygląd rozstępów. W tym celu możesz użyć serum do ciała NIVEA Anti-Stretch Marks oraz kremu do ciała NIVEA Anti-Marks & Spots, które pomogą Ci uzyskać bardziej jednolity koloryt skóry.

JAKIE KLUCZOWE SKŁADNIKI ODŻYWCZE LUB WITAMINY WYMIENIONE W ARTYKULE MOGĄ NATURALNIE WPŁYWAĆ NA PRODUKCJĘ MELANINY?

Przeciwutleniacze, witamina A, E i C to składniki odżywcze, które mogą pozytywnie lub negatywnie wpływać na produkcję melaniny. Można je pozyskać z dobrze zbilansowanej diety lub suplementów.

W JAKI SPOSÓB MELANINA POMAGA CHRONIĆ SKÓRĘ PRZED REAKTYWNYMI FORMAMI TLENU (ROS)?

Melanina działa jako przeciwutleniacz, chroniąc komórki skóry przed szkodliwymi cząsteczkami znanymi jako reaktywne formy tlenu (ROS) generowane przez światło UV. Ochrona ta pomaga zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, który może powodować znaczne uszkodzenia komórek.

W JAKI SPOSÓB CZYNNIKI ŚRODOWISKOWE LUB STYL ŻYCIA MOGĄ WPŁYWAĆ NA POZIOM MELANINY?

Na poziom melaniny i wygląd skóry mogą mieć wpływ pewne codzienne nawyki, takie jak ekspozycja na słońce i ogólny stan zdrowia.