Rodzice, widząc zmiany na buzi malucha, zwykle odczuwają spory niepokój, podejrzewając różne poważne schorzenia. Na szczęście przyczyny kaszki na twarzy rzadko okazują się naprawdę niebezpieczne. Zatem, od czego powstaje kaszka na twarzy? Za jej powstanie może odpowiadać po prostu specyfika skóry noworodka. Skóra maluszka jest nawet 5 razy cieńsza od skóry osoby dorosłej! Dlatego okazuje się bardzo podatna na podrażnienia. Jej płaszcz lipidowy również jest znacznie słabszy. Gdy dodamy do tego słabo rozwinięty układ odpornościowy, o rozwój wysypki z błahego powodu naprawdę łatwo.
Przejdźmy jednak do konkretów. U niektórych maluchów wysypka występuje w wyniku burzliwych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Zwykle dzieje się to kilka tygodni po urodzeniu. Ponadto biaława lub lekko czerwona kaszka na twarzy bywa sygnałem, że w skórze malucha rozwijają się gruczoły łojowe. Taka wysypka ustępuje dość szybko bez konieczności leczenia. Ponadto kaszka to częsta reakcja na alergeny zawarte w mleku krowim, zastępującym mleko kobiece. Zawiera ono około 30 potencjalnie alergizujących białek, dlatego prawdopodobieństwo uczulenia jest spore. Uśrednione szacunki wskazują, że tego typu uczulenie dotyczy nawet 3% dzieci. Choć biała kaszka na twarzy maluszka może pojawić się nawet, gdy kobieta karmi piersią. Wszystko dlatego, że alergeny z jedzenia, które spożywa, mogą dostawać się do pokarmu, w ten sposób uczulając malucha. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z aktualnymi zaleceniami ekspertów, nie należy eliminować potencjalnie alergizujących pokarmów z diety mamy „na zapas”. Mama karmiąca powinna jeść normalnie, a jeśli zauważy kaszkę na twarzy dziecka, najpierw powinna poprosić o poradę pediatrę, nie zaś na własną rękę eliminować podejrzane pokarmy. Przyczyną kaszki na twarzy u nieco starszego dziecka także może być jedzenie. Otóż wysypka często wiąże się z rozszerzaniem diety. To znak, że któryś z produktów spożywczych nie służy szkrabowi. Najsilniejsze alergeny to białka mleka krowiego, cytrusy, kakao, orzechy, pomidory oraz truskawki.
Przyczyn kaszki na twarzy niemowlaka można też poszukiwać w kosmetykach używanych w pielęgnacji. Choć większość z produktów przeznaczonych dla niemowląt nie zawiera szkodliwych alergenów, może się zdarzyć, że jeden ze składników i tak okaże się drażniący. Nawet jeśli jest delikatny! Przyczyny swędzącej kaszki na twarzy mogą także leżeć w detergentach do prania ubranek oraz pościeli malucha. Unikaj agresywnych, drażniących środków. Rzeczy niemowląt pierz w środkach specjalnie do tego przeznaczonych.
A kaszka na twarzy od słońca? Czy promienie słoneczne mogą wywoływać kaszkę? Jak najbardziej, choć u niemowląt zdarza się to niezwykle rzadko. Zawdzięczamy to edukacji rodziców w temacie szkodliwości słońca. Niemowlęta w ogóle nie powinny być wystawiane na ekspozycję słoneczną!