Podstawową czynnością przy katarze powinno być czyszczenie noska noworodka. Jest to ważne, ponieważ pozbywasz się w ten sposób zalegającej wydzieliny i ułatwiasz maluszkowi oddychanie. Oczyszczenie noska noworodka polega na odciąganiu wydzieliny z nosa niemowlaka za pomocą wybranego urządzenia: aspiratora ustnego, gruszki czy aspiratora podłączanego do odkurzacza.
U niemowląt nie stosuje się chusteczki higienicznej - zmuszanie malucha do wydmuchiwania kataru jest bezcelowe i tylko stresuje dziecko. Niemniej nie należy przedłużać czasu, w którym zamiast dmuchania noska stosujemy odciąganie wydzieliny. Należy obserwować dziecko i zachęcać go do używania chusteczek tak szybko, jak tylko maluch wykazuje do tego gotowość.
Aspirator do nosa dla niemowląt
Na rynku są dostępne dwa rodzaje aspiratorów: podłączany do odkurzacza oraz takie, do których rodzic używa swojego wdechu. Oba są jednakowo dobre, nie ma znaczenia, które kupisz. Aby odciągnąć wydzielinę, podłącz aspirator do odkurzacza lub włóż sobie do ust, stań nad maluszkiem ułożonym najlepiej na przewijaku i odciągnij wydzielinę. Niemowlę zapewne nie będzie zachwycone, może się wyrywać i płakać, jednak postaraj się pozbyć wydzieliny do końca. Zanim użyjesz aspiratora, do każdej dziurki noska wpuść sól fizjologiczną i poczekaj chwilkę na jej zadziałanie.
Gruszka dla niemowlaka
Obecnie oraz rzadziej poleca się gruszki. Łatwo za ich pomocą zrobić rankę w nosie, uszkadzając błonę śluzową. Jej czubek jest zwykle na tyle wąski, że łatwo wsunąć go za głęboko. Modele z bezpieczną końcówką są z kolei mało skuteczne dla zatkanego nosa. Poza tym za pomocą gruszki nie można regulować siły ssania, jak można np. poprzez wdychanie powietrza przez aspirator ustny.
Podawanie probiotyku z witaminą C
Warto również podawać witaminę C oraz probiotyk, które korzystnie wpłyną na układ odpornościowy. Katar u niemowlaka pojawia się rzadziej, gdy maluch jest karmiony piersią i jeśli urodził się poprzez poród naturalny. Jeśli więc dziecko jest karmione mieszanką i urodziło się przez cesarskie cięcie, podawanie mu probiotyku jest wręcz obowiązkowe.
Oklepywanie pleców niemowlaka
Bardzo pomocne w zwalczaniu kataru jest oklepywanie plecków maluszka. Ułóż dziecko na brzuszku lub połóż na swoim przedramieniu. Możesz je także położyć na kolanach tak, by jego główka była nieco niżej niż nóżki. Złóż dłoń w łódkę (to bardzo ważne, wówczas oklepywanie nie jest bolesne) i równomiernie klep maluszka po pleckach, zaczynając od dołu i kierując się ku górze. Najlepiej jest to robić po przebudzeniu dziecka, kiedy było długo w pozycji leżącej i nagromadziło się sporo wydzieliny. Niewskazane natomiast jest oklepywanie po jedzeniu. Jeśli widzisz, że dziecko ma w trakcie oklepywania problemy ze złapaniem oddechu, przerwij oklepywanie i spróbuj jeszcze raz, lżej i modyfikując technikę.