top

Obszar pieluszkowy

PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY

Prawie każda mama tego doświadczyła: pupa dziecka staje się czerwona, rozgrzana i zaogniona, a maluch marudzi i płacze przy każdym dotyku w okolicy pieluszki. Stan zapalny w tym obszarze może być bardzo bolesny. Mamy często czują się bezradne. Pieluszkowe zapalenie skóry występuje bardzo często u ponad połowy dzieci w wieku poniżej 2 lat, szczególnie u dzieci w wieku 9-12 miesięcy. Dobrą wiadomością jest to, że stosunkowo łatwo jest zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry i łagodzić jego wczesne objawy.

CO POWODUJE ROZWÓJ PIELUSZKOWEGO ZAPALENIA SKÓRY?

Na wystąpienie stanu zapalnego w okolicy pieluszkowej składa się kilka czynników. Mocz i kupka, w połączeniu z wilgotnym, ciepłym środowiskiem pieluchy, uwalniają substancje chemiczne. Ich długotrwały kontakt ze skórą uruchamia mechanizm, który uszkadza skórę w obszarze pieluchy:

- Poziom pH skóry w obszarze pieluchy wzrasta, zmieniając naturalne środowisko skóry.
- Jeszcze nie w pełni rozwinięta naturalna bariera skórna mięknie i staje się bardziej przepuszczalna dla substancji drażniących z moczu i kału.
- Tarcie, na przykład gdy dziecko się porusza, powoduje dodatkowy nacisk.
- Ostatecznie prowadzi to do stanu zapalnego w okolicy pieluszki.

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?

W pieluszkowym zapaleniu skóry, w zależności od stopnia nasilenia, obszar skóry wokół okolicy pośladków oraz narządów płciowych może być zaczerwieniony. Często obserwuje się tam także skupiska małych krostek. W cięższej postaci występują krostki przekształcające się w nadżerki (drobne ranki). Jeżeli stan zapalny rozprzestrzenia się, nasilają się zmiany ropne lub pojawia się charakterystyczny białawy nalot – może to sugerować dodatkowe nadkażenie grzybicze lub bakteryjne. W przypadku nasilenia objawów mimo stosowania właściwej opieki pielęgnacji zaleca się konsultację z pediatrą lub dermatologiem.

grafika 2
grafika 1

Jakie są najczęstsze przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry często pojawia się ""znienacka"". Aby zapobiec pogorszeniu się stanu zapalnego, należy wykluczyć poniższe możliwe przyczyny  pieluszkowego zapalenia skóry: 

- Rzadkie zmiany pieluch: Długotrwały kontakt z moczem i kupką w wilgotnym środowisku pieluchy jest uważany za główny czynnik wywołujący pieluszkowe zapalenie skóry.
- Biegunka: Biegunka oznacza zwiększoną częstość wypróżnień i obecność silniej drażniących substancji niż w normalnym stolcu. Biegunka istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry w okolicy pieluszkowej.
- Nieodpowiednie mycie: Stosowanie środków myjących o nieodpowiednim dla delikatnej skóry dzieci składzie może uszkodzić jeszcze nie w pełni rozwiniętą barierę skórną dziecka, ułatwiając wystąpienie stanu zapalnego.
- Nieodpowiednia pielęgnacja: Produkty pielęgnacyjne, które nie pozwalają skórze oddychać, sprzyjają pieluszkowemu zapaleniu skóry. Wynika to z ""efektu okluzji"", w którym krem blokuje naturalną wymianę wilgoci wody pomiędzy skórą a otoczeniem. Dochodzi do obrzęku powierzchownych warstw skóry w wyniku czego rośnie ryzyko wystąpienia podrażnień
- Tarcie: Tarcie skóry, na przykład przez źle dopasowane pieluchy, prowadzi do podrażnienia skóry i zwiększa ryzyko pieluszkowego zapalenia skóry.

 

 

top2

JAK NIVEA BABY POMAGA ZAPOBIEGAĆ PIELUSZKOWEMU ZAPALENIU SKÓRY

grafika 3

Chusteczki NIVEA BABY
wykonane w 100% z włókien roślinnych są nie tylko praktyczne, ale także zapewniają skuteczne i łagodne oczyszczenie buzi, rączek i okolic okołopieluszkowych. Dzięki składnikom takim jak w 100 % naturalny olejek z migdałów i witaminy B5, C i E skóra po oczyszczeniu chusteczkami NIVEA BABY Soft & Cream jest gładka i elastyczna.

NIVEA BABY Krem Kojący przeciw odparzeniom
W kremie kojącym przeciw odparzeniom NIVEA BABY połączono dwa znane i szeroko przebadane składniki kojące: mikroelement tlenek cynku i prowitaminę pantenol. W połączeniu ze w 100% naturalnym olejkiem migdałowym oraz witaminami B5 i E zapewniają skórze dziecka w okolicy pieluszkowej to, czego potrzebuje:
-W celu codziennej profilaktyki krem nakłada się cienką warstwą na skórę, zapewniając ponad 12 godzin długotrwałej ochrony przed podrażnieniami skóry.
-Nałożony na skórę krem inicjuje proces gojenia: podrażniona skóra uspokaja się, zmiany skórne ustępują, a bariera skórna może się ponownie ustabilizować.

Pozytywne działanie kremu kojącego przeciw odparzeniom NIVEA BABY potwierdzają badania z udziałem matek i ich dzieci w wieku od 3 miesięcy do 2 lat:
- 99% matek potwierdza, że produkt łagodzi, koi i chroni przed odparzeniami pieluszkowymi oraz że zapewnia długotrwałą ochronę dla zdrowo wyglądającej skóry.
- 98% matek poleca  krem kojący przeciw odparzeniom NIVEA BABY.

Podsumowując

U każdego dziecka istnieje ryzyko wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry. Niemniej jednak, mamy reagujące na pierwsze symptomy i odpowiednio modyfikujące swoje praktyki pielęgnacyjne mogą skutecznie złagodzić dolegliwości swojego maluszka.

 

 

 

Źródła
1. Blume Peytavi U, Kanti V. Zapobieganie i leczenie pieluszkowego zapalenia skóry. Pediatric Dermatology. 2018; 35:19-23.
2. Blume Peytavi U i wsp. Zalecenia z europejskiego spotkania okrągłego stołu na temat najlepszych praktyk w pielęgnacji skóry niemowląt. Pediatric Dermatology. 2016; 33 (3):311 321.
3. Atherton D, Mills K. Co można zrobić, aby skóra niemowląt była zdrowa? RCM Midwives. 
2004; 7(7):288-90.
4. Scowen P. Wysypka pieluszkowa: dajmy matkom więcej pomocy. Prof Care Mother Child. 2000;10(1):26-8, 30.
5. Badanie skuteczności kremu na odparzenia u niemowląt. Von Nielsen Consumer in Polen durchgeführte Anwenderstudie mit 119 Müttern und ihren 
dzieci w wieku od 3 miesięcy do 2 lat.