Czasami smoczek nie tylko uspokaja dziecko, ale także wspiera jego rozwój. Spójrz na specjalne rodzaje smoczków, które mogą Ci się przydać na różnych etapach życia dziecka!
Smoczek dla noworodka karmionego piersią
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca ostrożność z wprowadzeniem smoczka dziecku karmionemu piersią. Techniki ssania smoczka i piersi znacząco się różnią, smoczki wymagają mniej wysiłku, podczas gdy mleko z piersi płynie dopiero po odpowiedniej stymulacji przez język oraz ssanie. Zdarza się, że dziecko, któremu podaje się smoczek, odmawia ssania piersi lub ma z tym trudności, dlatego wybierz smoczek szczególnie uważnie. W zależności od wieku dziecka, możesz postawić na smoczek symetryczny (dla niemowląt do 5 miesiąca) lub ortodontyczny. Ten drugi to smoczek w kształcie sutka, który lepiej oddaje naturę picia, jednak noworodki mogą mieć problem z utrzymaniem go w buzi.
Na rynku możesz znaleźć także smoczki dynamiczne, których zadaniem jest prowokowanie naturalnego sposobu ssania. Smoczek dynamiczny jest bardziej miękki w części wkładanej do buzi oraz niego twardszy u nasady. Smoczek jak sutek rozciąga się i kurczy, dopasowując się do rytmu, w którym ssa dziecko, dzięki czemu nie wpływa na zaburzenie prawidłowych odruchów.
Jeśli masz wątpliwości, obserwuj swojego maluszka. Jeśli zauważysz, że smoczek ma negatywny wpływ na karminie piersią, po prostu z niego zrezygnuj.
Być może zainteresuje Cię także nasz artykuł: Zasady karmienia piersią i pozycje do karmienia.
Smoczek na ząbkowanie
Ząbkowanie bywa trudnym etapem w życiu niemowlęcia. Jest bolesne, może mu towarzyszyć gorączka czy biegunka. Dziąsła maluszka są rozpulchnione, swędzą, sprawiają dyskomfort. Dziecko jest wówczas często marudne, nerwowe, popłakuje, trudno zająć jego uwagę. Możesz mu w tym czasie częściej podawać smoczek, do którego jest przyzwyczajony, lub kupić specjalny gryzak na ząbkowanie, który przypomina smoczek, ale jego część ssąca układa się nie w głąb podniebienia, lecz wszerz, na dziąsła. Świetnie sprawdzają się tu smoczki bez tarczy, jednoelementowe, które maluch może na różne sposoby wkładać do ust.
Być może zainteresuje Cię także nasz artykuł Ząbkowanie u niemowlaka - objawy i wskazówki dla rodziców.
Smoczek do butelki
Jaki smoczek do butelki dla noworodka wybrać? W zależności od wieku dziecka możesz wybrać smoczek okrągły lub ortopedyczny, który jest smoczkiem w kształcie sutka. Smoczek imitujący pierś to także wariant dynamiczny, o którym pisaliśmy wcześniej.
Pamiętaj, aby wyparzyć go przed pierwszym użyciem!
Smoczek antykolkowy
Czy smoczek pomaga na kolki? Jeśli chodzi o smoczki do butelki, zdecydowanie możesz wybierać specjalne smoczki antykolkowe takie z funkcją odprowadzania powietrza do dna butelki i z dala od buźki dziecka. Zapobiega to nadmiernemu połykaniu powietrza, które jest główną przyczyną powstawania kolek.
Przeczytaj także nasz inny artykuł w tym temacie: Kolka u niemowląt - przyczyny, rozpoznawanie, zapobieganie.