Odwodniona skóra twarzy

Odwodniona skóra twarzy – jak sobie z nią radzić?

Nie musisz mieć suchej skóry twarzy, aby odkryć, że jest ona odwodniona. Odwodnienie skóry to problem, który może dotknąć każdego – osobę o cerze suchej, ale i normalnej, tłustej czy mieszanej. Czym dokładnie jest odwodniona skóra, jakie są jej cechy charakterystyczne oraz przyczyny i jak z nią walczyć?

Odwodniona skóra twarzy – to znaczy jaka?

Skóra odwodniona to taka, która traci więcej wody, niż do niej dociera. Inaczej, jest to skóra, której dotyczy problem deficytu wody. Problemy ze skórą na tle wody mogą wynikać z kilku powodów – wystarczy je rozpoznać i zacząć im przeciwdziałać, aby pożegnać się odwodnioną skórą.  

 

Skóra sucha a odwodniona – to nie to samo

Skóra sucha, tłusta, normalna, mieszana itd. – są to typy cery, które są stałe. Posiadaczka cery suchej po kilku tygodniach regularnego nawadniania i stosowania silnie nawilżających kosmetyków nie doprowadzi tym do zmiany rodzaju swojej cery na normalną. Natomiast odwodnienie skóry to tymczasowy stan, który dotyczyć może każdego typu cery i który wynika z określonych przyczyn. Można mieć zarówno skórę sucha odwonioną, jak i skórę tłustą odwodnioną. Warto więc pamiętać, że skóra sucha, a skóra odwodniona to nie to samo.

Skóra odwodniona – objawy

 

Zacznijmy od tego, jak może wyglądać odwodniona skóra twarzy. Objawy odwodnienia to przede wszystkim uczucie napiętej i ściągniętej skóry, które nasilać może się po jej myciu. Niektóre posiadaczki odwodnionej skóry obserwują łuszczenie się naskórka. Odwodnieniu skóry towarzyszyć mogą także swędzenie i pieczenie, zaczerwienienie, podrażnienie. Taka skóra ma zazwyczaj rozszerzone pory, traci też na elastyczności. Na cienkiej, napiętej skórze szybciej pojawiają się zmarszczki.


Odwodniona skóra twarzy

Odwodniona skóra – przyczyny

Odwodniona skóra twarzy

Jakie są przyczyny występowania odwodnionej skóry? Bezpośrednim powodem jest wystąpienie TEWL (ang. Trans Epidermal Water Loss), czyli przeznaskórkowej utraty wody. Dochodzi do niej, gdy uszkodzeniu ulega płaszcz hydrolipidowy skóry, a więc warstwa ochronna zatrzymująca wodę w naskórku. Co może prowadzić do takiego stanu rzeczy?

  • korzystanie z kosmetyków silnie wysuszających skórę;
  • niedostateczna pielęgnacja twarzy z użyciem produktów nawilżających;
  • picie zbyt małej ilości wody (optymalne dziennie zapotrzebowanie organizmu na wodę to ok. 2 litry);
  • warunki pogodowe, jak silny wiatr czy niskie temperatury;
  • promieniowanie UV;
  • suche powietrze;
  • zabiegi i kuracje dermatologiczne wysuszające skórę;
  • używki, takie jak alkohol i papierosy;
  • niezdrowa dieta;
  • stres oraz niewystarczająca liczba godzin snu.

Jak widać, potencjalnych źródeł problemu jest wiele – czasem trudno wskazać tylko na jedno z nich. Zazwyczaj problem z odwodnioną skórą jest wynikiem nagromadzenia się kilku. O ile trudno od razu wyeliminować ze swojego życia źródła stresu albo unikać niesprzyjających warunków atmosferycznych czy klimatyzowanych pomieszczeń o suchym powietrzu, nadal można zadbać o skórę odwodnioną. Pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami z pewnością pomoże.


Jak nawodnić skórę twarzy na co dzień?

Zanim przejdziemy do kremów dla skóry odwodnionej, zastanówmy się co, oprócz stosowania odpowiednich produktów, można zrobić. Przede wszystkim należy odstawić kosmetyki wysuszające cerę. Zamiast mydła o niskim, zasadowym pH, sięgnij po produkt dedykowany do mycia skóry twarzy. Kolejna kwestią jest picie wody a cera. Dbanie o przyjmowanie odpowiedniej ilości wody to niewielki wysiłek, za który wdzięczny będzie Ci cały Twój organizm, nie tylko skóra. Podobnie jest w przypadku skóry odwodnionej i diety. Warto postawić na produkty bogate w witaminę A i E, które regulują gospodarkę wodną skóry o dbają o kondycję płaszcza hydrolipidowego.

Jak nawilżyć skórę twarzy? 5 kremów do skóry odwodnionej

Krem do twarzy dla skóry odwodnionej z oczywistych względów powinien silnie nawilżać. Oto nasze typy, jeśli chodzi o nawilżające kremy do twarzy.

Na skórę odwodnioną stosować możesz także inne kosmetyki, które przyspieszą proces naprawczy. Jedną z opcji jest serum do twarzy, które charakteryzuje się skoncentrowana formułą. Innym są maski do twarzy, które stosować możesz co jakiś czas. Wszystkie te produkty pomogą Ci unormować gospodarkę wodą Twojej skóry i wspomogą zniszczony płaszcz hydrolipidowy.

Odwodniona skóra twarzy