mycie twarzy

Czym myć twarz? Podpowiedzi od NIVEA

Odkryj najlepsze kosmetyki do mycia twarzy Mycie twarzy to nieodłączny element codziennej pielęgnacji cery. W ten sposób pozbywasz się zarówno makijażu, jak i nadmiaru sebum oraz zanieczyszczeń zgromadzonych na jej powierzchni. Jakiego rodzaju kosmetyki najlepiej sprawdzą się do tego celu? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Dlaczego mycie twarzy jest ważne?

Mycie twarzy to najważniejszy zabieg przygotowujący skórę do dalszej pielęgnacji. To sprawdzony sposób na usunięcie z niej potu, sebum, kurzu oraz resztek kosmetyków. Pozostawienie ich na skórze prowadzić może do pojawiania się zaskórników, pryszczy, niedoskonałości, zmarszczek, przebarwień, stanów zapalnych oraz alergii.

Czym myć twarz?

mycie twarzy rano

Twarz najlepiej myć 2 razy dziennie — rano oraz wieczorem. Robiąc to częściej, doprowadzić możesz do przesuszania się skóry twarzy, a w rezultacie nadmiernego wydzielania sebum. Do mycia twarzy możesz wykorzystać wiele różnych kosmetyków, takich jak żele, płyny micelarne, chusteczki do demakijażu, olejki czy pianki. To, czy demakijaż wykonujesz z użyciem wody, czy nie również zależy od Twoich upodobań – w żadnym sposobie nie ma nic złego, o ile wykonujesz oczyszczanie twarzy poprawnie.

Mycie twarzy bez wody należy rozpocząć od okolic oczu. Do tego dobrze posłuży płyn micelarny, ale warto sięgnąć po odrębny kosmetyk przeznaczony do oczyszczania i demakijażu okolic oczu. Płyn do demakijażu oczu nakładamy go na wacik i przykładamy do oka, czekając aż rozpuści zanieczyszczenia. Następnie skoncentruj się na skórze policzków, czoła, nosa i brody. Oczywiście nie zapominaj o szyi! Jeżeli zależy Ci na szczególnie głębokim oczyszczeniu skóry, zaopatrzyć się możesz dodatkowo w specjalną szczoteczkę, która podczas oczyszczania pobudza także mikrokrążenie i usuwa martwe komórki.

 

Mycie twarzy z wodą odbywa się zazwyczaj przy pomocy żelu do mycia twarzy – po jego zmyciu pamiętaj jednak o przemyciu skóry tonikiem. Produkt tego typu ma za zadanie przywrócić jej właściwe pH i wzmocnić warstwę ochronną naskórka.


Czym myć twarz trądzikową?

Do mycia twarzy trądzikowej nigdy nie należy używać mydła, jako że może ono zbytnio przesuszać skórę, jednocześnie zaburzając jej naturalny poziom pH. Do tego typu cery warto użyć dobrego żelu do mycia twarzy trądzikowej. Najlepiej, aby nie zawierał on w składzie alkoholu etylowego, który wysusza skórę.

 

Do mycia skóry z niedoskonałościami wykorzystać możesz także jeden z przepisów na naturalne kosmetyki domowej roboty. W kilka chwil przygotujesz tonik na bazie ogórka, który skutecznie oczyści i zregeneruje Twoją skórę. Zetrzyj warzywo na tarce i zamieszaj je z ciepłą wodą oraz 1 łyżeczka miodu. Odczekaj 2 godziny i przelej przez sitko do butelki. Domowej roboty miksturą przemywaj twarz rano i wieczorem.

mycie twarzy
dwuetapowe mycie twarzy

Czym myć twarz z trądzikiem różowatym?

Jeżeli masz trądzik różowaty, do wyboru kosmetyków pielęgnacyjnych powinnaś przykładać szczególną uwagę. Zrezygnuj ze stosowania kosmetyków o właściwościach złuszczających oraz tych, które zawierają w swoim składzie substancje drażniące, kwas salicylowy czy kwasy owocowe – zwłaszcza, jeśli stosujesz inne maści, przepisane przez dermatologa. Najlepszym rozwiązaniem będą tu łagodne kosmetyki mające za zadanie odbudować równowagę i barierę lipidową skóry. Mogą mieć one postać pianki lub żelu.


Kosmetyki do mycia twarzy

Kosmetyki do mycia twarzy mogą mieć postać żelu, olejku, pianki, płynu micelarnego czy toniku. Jak używać każdego z nich? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Mycie twarzy płynem micelarnym

To najbardziej popularna i uwielbiana przez kobiety metoda oczyszczania skóry. Mycie twarzy tylko płynem micelarnym jest bardzo wygodne: można je wykonać za pomocą wacika lub rękawiczki i nie wymaga ono użycia wody, która może wysuszać skórę.

 

Kosmetyki micelarne zawierają micele, czyli małe cząsteczki w kształcie kuleczek, które działają niczym magnes, usuwając makijaż, zanieczyszczenia oraz sebum. Mycie twarzy płynem micelarnym to doskonały sposób na pozbycie się zarówno makijażu po całym dniu, jak i zanieczyszczeń i sebum pozostałych na skórze po nocy.

płyn micelarny

Żel do mycia twarzy

czym najlepiej myć twarz

Najlepszy żel do mycia twarzy to taki, który jest dopasowany do rodzaju cery. Przykładowo, NIVEA żel do mycia twarzy najlepiej sprawdzać będzie się u posiadaczek skóry normalnej oraz mieszanej. Żel do mycia twarzy zawiera witaminę E oraz Hydra IQ, dzięki czemu dobrze oczyszcza, nawilża i odświeża cerę.

Kolejna propozycja to żel do mycia twarzy NIVEA dla cery mieszanej i tłustej. Zawiera on mikrogranulki peelingujące, które głęboko oczyszczają pory, skutecznie zapobiegając przed pojawieniem się niedoskonałości. Gdybyś chciała wzmocnić jego działanie oczyszczająco masujące, poza żelem możesz zastosować także peeling do twarzy a w tym peeling ryżowy do twarzy.

Kobiety o cerze suchej i wrażliwej wybrać powinny delikatny żel-krem do mycia twarzy NIVEA. Produkt ten oczyszcza skórę, nie powodując jej przesuszania się. Wzbogacony został on o formułę z pielęgnującym olejkiem migdałowym.


Mleczko do mycia twarzy

Do codziennego mycia twarzy używać możesz również kosmetyku, jakim jest mleczko. Produkty tego typu bazują na olejach roślinnych oraz pielęgnujących ekstraktach. Mleczko do demakijażu skutecznie oczyszczają, nawilżają, wygładzają i zmiękczają skórę, łagodzą podrażnienia i usuwają makijaż.

 

Godnym polecenia produktem tego typu jest oczyszczające mleczko do twarzy NIVEA. Usuwa ono zarówno zanieczyszczenia i wodoodporny makijaż, zachowując jednocześnie naturalny poziom nawilżenia skóry. Kosmetyk wzbogacony został o witaminę E.

czym myć twarz

Pianka do mycia twarzy

mycie twarzy bez wody

U kobiet, którym zależy na delikatnym, a jednocześnie dogłębnym oraz dokładnym oczyszczeniu cery, świetnie sprawdzi się pianka do mycia twarzy. Można ich używać przy każdym rodzaju cery, a w ich składzie znajdować mogą się między innymi wyciągi roślinne o właściwościach antybakteryjnych i kojących, nawilżającą gliceryna czy witaminy A oraz E, które znane są ze swoich właściwości przeciwzmarszczkowych.

 

Sprawdzonym produktem tego typu jest łagodząca pianka do mycia twarzy Aqua Effect NIVEA. Wzbogacona została o naturalny olejek migdałowy oraz technologię Hydra IQ. Sprawia to, że niezwykle skutecznie oczyszcza i nawilża skórę, gwarantując jej świeży, zdrowy wygląd. Kosmetyk posiada lekką formułę, która w kontakcie ze skórą zamienia się w delikatną piankę. NIVEA pianka do mycia twarzy stworzona została z myślą o posiadaczkach cery suchej oraz wrażliwej.


Olejek do mycia twarzy

Olejowe mycie twarzy stanowi jeden z etapów koreańskiej pielęgnacji. Olej do mycia twarzy skutecznie usuwa zarówno resztki makijażu, jak i nadmiar sebum. Jest on w stanie poradzić sobie nawet z wodoodpornymi kosmetykami. Co więcej, olejek bardzo dokładnie usuwa zanieczyszczenia gromadzące się na skórze w ciągu dnia, nie podrażniając płaszcza hydrolipidowego skóry. Jednocześnie oczyszcza on pory i pomaga w pozbyciu się zanieczyszczeń.

Jak powinno wyglądać mycie twarzy olejem? Na początek wybierz olejek, który najlepiej sprawdzi się do Twojego typu skóry. Polecamy Odżywczy olejek oczyszczający NIVEA dla posiadaczek cery suchej, natomiast dla skóry wrażliwej odpowiedni będzie Łagodzący olejek z naturalnym olejkiem z pestek winogron. Mycie twarzy olejkiem odbywa się w 3 prostych krokach:

1. Nałóż olejek na suche ręce i wmasuj w suchą skórę twarzy

2. Dodaj odrobinę wody, aby olejek zamienił się w mleczną konsystencję

3. Zmyj twarzy wodą.

Olejki oczyszczające pozostawiają skórę oczyszczoną i jedwabiście gładką, zmywając nawet wodoodporny makijaż tusz do rzęs.

Co do demakijażu

Mycie twarzy tonikiem

mycie twarzy

Czy mycie twarzy tonikiem to dobry pomysł? Teoretycznie, tonik do twarzy nakładać powinno się na skórze po uprzednim oczyszczeniu twarzy, w celu przywrócenia jej naturalnego pH. Wraz z nadejściem mody na koreańską pielęgnację, tonik coraz częściej pełni funkcję płynu do mycia twarzy.

Jak należy go używać? Do miseczki nalej ciepłej wody i dodaj do niej odrobinę toniku. W tak przygotowanej miksturze zanurz twarz na kilka sekund i kilkukrotnie przemyj skórę, delikatnie ją ochlapując.

 

Warto jednak zaznaczyć, że taki sposób oczyści i zneutralizuje pH twarzy, ale nie sprawdzi się w usuwaniu makijażu. Metodę tę wypróbować powinny osoby, którym zależy na unormowaniu kondycji cery. Po kilku tygodniach stosowania toniku, kondycja Twojej skóry powinna ulec znaczącej poprawie.


Inne kosmetyki do mycia twarzy

Powyższe przykłady to nie jedyne kosmetyki, które możesz wykorzystać do codziennego oczyszczania twarzy.  Jeśli szukasz nietypowej alternatywy, możesz sięgnąć także po puder do mycia twarzy. To produkt w formie drobnego proszku, który nie tylko oczyszcza skórę, lecz również wygładza ją i nawilża. Jak należy używać takiego kosmetyku? Po zmieszaniu go z odrobiną wody, powstałą papkę nałóż na twarz, wmasuj i zmyj ciepłą wodą.

Balsam do mycia twarzy to kolejny, nietypowy produkt, który może okazać się idealny dla Ciebie. Produkt tego typu świetnie radzi sobie z usuwaniem makijażu, nawet wodoodpornego oraz pozostałych zanieczyszczeń znajdujących się na skórze. Niewielką ilość balsamu należy rozgrzać w dłoniach, rozprowadzić po twarzy i przez chwilę masować. Następnie zmywa się go ciepłą wodą z dodatkiem żelu myjącego.

Jeżeli zależy Ci na oczyszczeniu oraz zmiękczeniu skóry i przygotowaniu jej do dalszej pielęgnacji, sięgnij po kosmetyk, jakim jest pasta do mycia twarzy. Tego typu produkt bazuje na naturalnych olejach roślinnych. Nie podrażnia on płaszcza lipidowego i nie daje uczucia ściągnięcia. Jak myć twarz z pomocą takiej pasty? Rozgrzej ją w palcach, nałóż na twarz, wmasuj, zwilż i zmyj wodą.

Ostatnia propozycja to krem do mycia twarzy. Takie kosmetyki stanowią połączenie żelu oraz kremu, dzięki czemu są w stanie dogłębnie oczyścić skórę. Żel-krem nałóż na twarz, masuj przez chwilę i dokładnie zmyj.

czym myć twarz zamiast wody

Akcesoria do mycia twarzy

kosmetyki do mycia twarzy

Pomocne w oczyszczaniu skóry okazać mogą się różnego rodzaju akcesoria do mycia twarzy. Do wyboru masz między innymi gąbkę do mycia twarzy – najlepiej wykorzystać naturalną, miękką, elastyczną gąbkę konjac pozyskiwaną z korzenia azjatyckiego drzewa o tej samej nazwie.

 

To idealne rozwiązanie dla wszystkich posiadaczek delikatnej cery. Gąbka nie podrażnia skóry twarzy, dając uczucie lekkości i świeżości.

 

Innym akcesorium do mycia twarzy, które w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużą popularnością, jest specjalna szczoteczka. Do wyboru masz wersje silikonową, manualną, elektryczną czy też soniczną.


Domowe sposoby mycia twarzy

Chcąc skutecznie oczyścić skórę, możesz pokusić się o zrobienie domowego żelu do mycia twarzy. Do tego celu dobrze sprawdzą się nasiona lnu, olej lniany oraz woda destylowana. Powstały kosmetyk skutecznie odżywi nawilży cerę, a także złagodzi podrażnienia. Taki domowy żel zawiera między innymi witaminy z grupy B, aminokwasy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. To idealne rozwiązanie dla posiadaczek skóry suchej, wrażliwej i dojrzałej.

Kolejny sposób na naturalne oczyszczanie skóry to mycie twarzy miodem. W ten sposób jesteś w stanie skutecznie usunąć zanieczyszczenia i zredukować wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Miód posiada właściwości antybakteryjne, kojące oraz łagodzące. Świetnie sprawdzi się on u osób borykających się z zaczerwienieniami czy wypryskami. Jak używać miodu do mycia twarzy? Pół łyżki produktu zmieszaj z kilkoma kroplami wody, wmasuj w twarz i spłucz ciepłą wodą.

Co powiesz na mycie twarzy płatkami owsianymi? Na ich bazie wykonać możesz naturalny tonik, który skutecznie złagodzi podrażnienia. W tym celu, garść płatków owsianych zawiń w szmatkę, przewiąż sznurkiem, zanurz w misce wypełnionej ciepłą wodą i kilkukrotnie odciśnij. W momencie, gdy woda stanie się mętna, przemyj nią twarz i osusz ją.

domowe mycie twarzy
domowe żele do twarzy

Jak wygląda mycie twarzy rumiankiem? Z tej metody korzystać powinny przede wszystkim wszystkie te kobiety, które borykają się z trądzikiem. Rumianek łagodzi bowiem stany zapalne i wykazuje właściwości antybakteryjne. W jaki sposób wykonać taki naturalny tonik do mycia twarzy? Garść kwiatów rumianku zalej gorącą wodą i zostaw do ostygnięcia. Następnie odcedź i przelej do butelki. Przygotowanym w ten sposób kosmetykiem przemywaj twarz rano i wieczorem. Uwaga! Rumiankowy kosmetyk należy przechowywać w lodówce i zużyć w przeciągu 3 dni od zrobienia.

 

Kolejny sposób na domowe oczyszczanie cery to mycie twarzy glinką. Warto ją do tego celu, ponieważ posiada właściwości oczyszczające oraz absorbujące zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Glinkę znajdziesz w wielu kosmetykach, na przykład w 3w1 Żel-Peeling-Maska NIVEA Urban Skin Detox Claywash. To niezawodny towarzysz w zabieganej codzienności o formule, która redukuje ilość bakterii powodujących powstawanie niedoskonałości.


Mycie twarzy mydłem i wodą — za i przeciw

Czy mycie twarzy mydłem to dobry pomysł? Nie do końca. Szare mydło do mycia twarzy ma znacznie wyższe pH niż nasza skóra — około 7-8 pH, a co za tym idzie — przyczyniać może się do zaburzenia jej naturalnej równowagi. Po zastosowaniu takiego produktu, Twoja skóra może stać się sucha oraz napięta. Pojawiać mogą się również problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum, co sprawia że cera staje błyszcząca i przetłuszczona. Jeśli koniecznie chcesz używać mydła do mycia twarzy, wybierz jego alternatywę, która nie będzie się tak drastycznie różnić od biologii Twojej skóry. Rozwiązaniem może być mycie twarzy czarnym mydłem. To produkt wielofunkcyjny, który pełnić może również funkcję maski do twarzy, kremu do golenia czy szamponu do włosów.

Czy mycie twarzy samą wodą to wystarczający sposób na jej oczyszczenie? Niestety nie. Niektóre zabrudzenia rozpuszczają się tylko w tłuszczu, więc sama woda nie oczyści Twojej skóry w dostatecznym stopniu. Mowa tutaj między innymi o makijażu czy nadmiarze sebum. Mycie twarzy wodą gorącą może prowadzić do wysuszenia skóry. Zimna nie jest lepsza — pod wpływem chłodu pory skóry mogą się zamknąć, bez wcześniejszego wypłukania z nich zabrudzeń, co może prowadzić do powstawania niedoskonałości.

peeling do twarzy
czarne mydło

Zamiast myć twarz zimną wodą z kranu, możesz spróbować umyć twarz wodą mineralną, najlepiej gazowaną. To pochodząca z Japonii metoda, która ma wiele fanek. Trudno się temu dziwić — zawarte w wodzie gazowanej bąbelki dostarczają tlenu do komórek skóry, skutecznie usuwając opuchliznę. To także sprawdzony sposób na poprawę krążenia i zagwarantowanie cerze sprężystości. Co więcej, woda gazowana skutecznie odświeża i rozjaśnia cerę, oczyszcza pory i sprawia, że twarz staje się promienna i pełna blasku. Jednak lepiej myć twarz wodą mineralną po zastosowaniu odpowiedniego kosmetyku, który usunie makijaż i przygotuje skórę do takiej płukanki.

 

Teraz już wiesz, czym myć twarz. Niezależnie od tego, który z przedstawionych kosmetyków wybierzesz, upewnij się, że oczyszczasz twarz codziennie w odpowiedni sposób. Pamiętając o regularnym ich stosowaniu, skutecznie oczyścisz skórę, bez obaw o jej podrażnienie czy wysuszenie.