W młodości z pewnością robiłaś sobie prosty test na kształt twarzy. Wskazał Ci on, jaką figurę geometryczną przypominała Twoja twarz: owal, koło, trójkąt czy może kwadrat. W taki sposób zdefiniowany zarys twarzy jest nam dany wraz z genami, a więc nie mamy na niego wpływu. Musisz wiedzieć, że każdy kształt twarzy starzeje się w nieco inny sposób, poza tym jedne typy są naturalnie predysponowane do wcześniejszego starzenia, podczas gdy inne starzeją się nieco wolniej. Kto zatem dostał prezent od natury, a kogo natura predysponowała do wcześniejszego pojawiania się oznak starzenia?
Najgorzej mają posiadaczki najbardziej pożądanego kształtu twarzy – owalnego. Owalna twarz postrzegana jest jako najbardziej symetryczna, a tym samym najatrakcyjniejsza, jednak jak widać, nie można mieć wszystkiego. Owalna twarz jest podatna na działanie grawitacji i przemieszczanie się poszczególnych obszarów tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy, co dość szybko objawia się na niej bruzdami nosowo-wargowymi i opadającymi policzkami. Upływ czasu jest też niezbyt korzystny dla twarzy trójkątnej, u której wyraźnie zapadają się policzki, niekorzystnie wyostrzają kości policzkowe i zapadają oczodoły. W najlepszej sytuacji są posiadaczki twarzy okrągłej i kwadratowej. Twarz kwadratowa dość długo pozostaje młoda, utrzymuje się u niej owal, a w pierwszej kolejności pojawiają zmarszczki wokół oczu. Jeśli chodzi o okrągłą twarz – ten typ najdłużej zachowuje jędrność i sprężystość. Kiedy już pojawiają się u niej zmiany podyktowane upływem czasu, jest to często tzw. drugi podbródek.
Jak sprawdzić, czy tracisz owal twarzy? Spójrz w lustro i oceń, czy twarz nadal ma charakterystyczne cechy typu, którego posiadaczką jesteś (szerokie czoło w twarzy trójkątnej, mocno zarysowana żuchwa w kwadratowej, pełne policzki w okrągłej). Jeśli nie jesteś w stanie jednoznacznie określić, jaki jest kształt Twojej twarzy, prawdopodobnie ulega on już zaburzeniu. Zwłaszcza, jeśli przekroczyłaś już 40. rok życia. Oczywiście tego rodzaju zmiany nie następują z dnia na dzień, więc na co dzień możesz ich zwyczajnie nie zauważać. Jak poprawić owal twarzy po 40. roku życia?