Kto potrzebuje nawilżania skóry twarzy?
Nawilżanie skóry twarzy to podstawowy element pielęgnacji cery, który powinien stanowić nieodłączną część codziennych rytuałów. Czemu jednak nawilżanie jest tak istotne i kto tak właściwie go potrzebuje?
Nawilżanie dla suchej skóry twarzy
Nawilżanie jest jedną z kluczowych czynności pielęgnacyjnych, od której w znacznej mierze zależy kondycja Twojej cery. Odpowiednio nawilżona skóra wygląda zdrowo, jest promienna, miękka, gładka i sprężysta. Gdy zaczyna jej brakować nawilżenia, na jej powierzchni mogą pojawić się rozmaite niedoskonałości charakterystyczne dla danego typu cery. Co bardzo ważne, nawilżania potrzebuje każdy rodzaj skóry – w tym przypadku nie ma miejsca na odstępstwa czy wyjątki. Regularne nawilżanie powinno tak być tak samo ważne dla posiadaczek cery suchej czy podrażnionej, jak dla osób ze skórą tłustą, mieszaną czy dojrzałą.
Sucha skóra a skóra przesuszona
Gdy skóra staje się zbyt sucha, bardzo często mamy do czynienia z jej przesuszeniem, co przejawia się najczęściej męczącym swędzeniem oraz łuszczeniem. Przesuszenie może być konsekwencją negatywnego wpływu czynników atmosferycznych na skórę – wraz z obniżeniem się temperatury czy wystąpieniem wiatru, często dochodzi do spadku poziomu nawilżenia cery. Przesuszona skóra może być także skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji, zażywania zbyt długich i gorących kąpieli czy zażywania niektórych leków. Przesuszona skóra twarzy może być również wynikiem przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, zmian hormonalnych, złej diety czy nadmiernego opalania się. Od skóry suchej różni się tym, że jest stanem nabytym, możliwym do odwrócenia, natomiast cera sucha to typ cery uwarunkowany zwykle genetycznie.
Nawilżanie dla podrażnionej skóry twarzy
Choć podrażnienia mogą dotyczyć każdego rodzaju skóry, są one charakterystyczne zwłaszcza dla cery wrażliwej. Co jeszcze cechuje taką cerę? Skóra wrażliwa często jest sucha, szorstka, łuszczy się, jest zaczerwieniona lub obrzęknięta. Przy nadwrażliwości nierzadko obserwuje się również łuszczenie skóry na twarzy. Podwyższonej wrażliwości mogą towarzyszyć także inne reakcje, w tym uczucie napięcia, swędzenia czy pieczenia. Co ważne, objawy te mogą występować we wszystkich partiach ciała, ale zazwyczaj są szczególnie widoczne na twarzy.
Nawilżanie twarzy – cera mieszana
Cera mieszana łączy w sobie cechy różnych typów skóry – tłustej oraz normalnej lub suchej. Charakterystyczne dla cery mieszanej jest przetłuszczanie się skóry w tak zwanej strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, co jest spowodowane nadmiernym wytwarzaniem sebum przez gruczoły łojowe. Sebum gromadzi się na powierzchni skóry, sprawiając, że twarz zaczyna się błyszczeć, oraz przyczyniając się do zatykania porów i powstawania niedoskonałości.
Nawilżanie cery tłustej
Skóra tłusta pod wieloma względami jest podobna do mieszanej – różni się jednak tym, że charakterystyczne dla niej objawy występują na całej powierzchni twarzy, z policzkami włącznie. W tym przypadku problemy skórne twarzy także są konsekwencją nadmiernej produkcji sebum. Wbrew pozorom jednak cera tłusta nie jest wyłącznie domeną nastolatków. Co prawda po zakończeniu okresu dojrzewania wytwarzanie sebum powinno się unormować, ale nie zawsze tak się dzieje.
Wówczas tłusta skóra pozostaje z Tobą na kolejne lata, a wraz z nią błyszczenie twarzy na całym obszarze, skłonność do występowania wyprysków, zaskórników i trądziku oraz rozszerzone pory, a nierzadko też odwodnienie. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Paradoksalnie cera tłusta może być równocześnie przesuszona – dochodzi do tego najczęściej w wyniku stosowania agresywnych preparatów oczyszczających, które silnie wysuszają skórę. Cera tłusta zdecydowanie tego nie lubi – na wysuszenie i odwodnienie reaguje ona wzmożoną produkcją łoju, co ma jej pomóc odzyskać równowagę.
Nawilżenie twarzy – cera dojrzała
Spore wymagania w zakresie pielęgnacji stawia też cera dojrzała. Jest to typ cery, której dotykają już widocznie postępujące efekty starzenia się skóry. Z czym borykają się panie z cerą dojrzałą? Z biegiem czasu skóra traci nawilżenie, wytwarza mniej lipidów, traci jędrność i elastyczność, a w końcu obniża się również jej gęstość i grubość. Procesom starzenia się nierzadko towarzyszą przesuszona cera i szorstka skóra twarzy, nie wspominając już o zmarszczkach, liniach mimicznych czy bruzdach.
Co najlepiej nawilża skórę twarzy?
Wszystkie nawilżające kremy do twarzy, które widzisz na drogeryjnych półkach, obiecują Ci optymalne, wielogodzinne nawilżenie. Jak jednak rozpoznać, czy dany kosmetyk rzeczywiście wykazuje takie właściwości? Odpowiedź znajdziesz w jego składzie, w którym powinny znaleźć się substancje nawilżające. Najpopularniejsze, a przy tym najczęściej stosowane substancje nawilżające w kosmetykach to: