Niebieskie światło – jak chronić przed nim skórę?

Niebieskie światło – jak chronić przed nim skórę?

Komputer, telefon, tablet, a nawet telewizor. Spędzasz z nimi sporo czasu każdego dnia. Niestety, emitują one niebieskie światło, które ma negatywny wpływ na Twoją skórę. Jak się przed nim chronić i czy jest to w ogóle możliwe? Wyjaśniamy!

Niebieskie światło, czyli jakie?

Niebieskie światło, czyli HEV – High Energy Visible Light każdego dnia atakuje Twoją skórę. Dochodzi do Ciebie wprost z otaczających Cię ekranów, choć jest także składową promieniowania słonecznego. Zapewne rzadko o tym myślisz, lecz tak naprawdę masz z nim ciągłą styczność. Sprzyja temu zwłaszcza spędzanie czasu w domowym zaciszu. Pozostając w domu, chętnie oglądasz seriale czy filmy na ekranie komputera lub telewizora. Być może często sięgasz też po smartfon, aby sprawdzić, co nowego w social mediach. Co więcej, w dzisiejszych czasach sporo osób pracuje zdalnie, co wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi przed komputerem. A jeśli dochodzi do tego relaks przed telewizorem, sytuacja staje się nieciekawa. Tym bardziej, że już brak kontaktu ze świeżym powietrzem oraz światłem dziennym źle działa na skórę.

Sprawdź także: Wpływ promieniowania UV na skórę

Niebieskie światło, czyli jakie?

Jak wygląda relacja między światłem niebieskim a skórą? Cóż, promieniowanie penetruje ją naprawdę głęboko, docierając do tkanki podskórnej i naczyń krwionośnych. Ponadto przyczynia się do powstawania wolnych rodników. W efekcie włókna kolagenowe oraz elastynowe ulegają osłabieniu. To prowadzi do utraty elastyczności, sprężystości i powstawania przebarwień. Mówiąc krótko, niebieskie światło przyspiesza starzenie, a przy tym spowalnia procesy regeneracji. Na tym jednak nie koniec!

Światło dochodzące do Ciebie z ekranu zaostrza stany zapalne. Nic dziwnego, że coraz częściej mówi się o Digital Aging. To zjawisko starzenia wywołanego przez długie godziny spędzone przed komputerem oraz z urządzeniami mobilnymi. Jego główne objawy to łuszczący się naskórek oraz świecąca się skóra. To wynik odwodnienia, na które gruczoły łojowe reagują nadmierną pracą. Możesz też zauważyć zaczerwienienie twarzy. Kolejny objaw cyfrowego starzenia się skóry to uwidocznienie się zmarszczek mimicznych, niezdrowy, szary koloryt oraz przebarwienia. Właśnie dlatego każdego dnia stosuj odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Zaopatrz się w dopasowane do rodzaju cery kremy przeciwzmarszczkowe, maski do twarzy, serum czy olejki przeciwzmarszczkowe.

Światło niebieskie a skóra

Czy niebieskie światło szkodzi?

Sztuczne niebieskie światło wpływa negatywnie na cały organizm – nie tylko na skórę. Zbyt częsty, długotrwały kontakt z HEV, szczególnie wieczorem, zaburza cykl dobowy. Przez to utrudnia zasypianie! Bardzo istotna jest także kwestia taka, jak niebieskie światło a wzrok. Niestety, długość światła niebieskofioletowego szkodzi oczom w bardzo dużym stopniu. Degeneruje komórki siatkówki i uszkadza plamkę żółtą. W efekcie długa ekspozycja może doprowadzić do zaćmy. Z tego względu, gdy odczuwasz suchość oczu, pieczenie czy zaburzenia ostrości widzenia, koniecznie zgłoś się do okulisty. Zapewne otrzymasz okulary ze specjalnymi szkłami, które blokują promieniowanie. Gdy mowa o wszelkich ekranach, odpowiedź na pytanie, czy niebieskie światło szkodzi, jest pozytywna.

Czy światło niebieskie jest szkodliwe w każdym przypadku? Otóż nie. Naturalne promieniowanie poprawia koncentrację i pracę umysłu. Może też pozytywnie wpływać na samopoczucie osób zmagających się z depresją sezonową. Należy też wspomnieć o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym oraz zmniejszającym stan zapalny niebieskiego światła emitowanego przez specjalne lampy.

Czy niebieskie światło szkodzi?

Niebieskie światło a sen

Wiadomo, że niebieskie światło zaburza sen. W jaki sposób? Tutaj trzeba omówić związek niebieskiego światła i melatoniny. Otóż hormon ten wytwarzany jest przez ludzki organizm po zmroku i reguluje cykl dobowy. Wydziela go szyszynka, a sygnałem do jego wytwarzania jest zmiana natężenia światła. Gdy melatonina osiągnie właściwy poziom, zaczynasz czuć senność. Naturalnie najwięcej niebieskiego światła występuje o poranku – wtedy też człowiek czuje rozbudzenie. Korzystając w nocy z urządzeń z ekranami LED, zaburzasz swój cykl dobowy. Tak duża ilość tego typu światła w godzinach wieczornych powoduje nadmierne pobudzenie.

Niebieskie światło a sen, a raczej jego zaburzenia to kwestia dotycząca zwłaszcza dzieci oraz osób po 45. roku życia. W obu przypadkach należy stawiać na możliwe ograniczenie kontaktu z ekranami. Tym bardziej, że zaburzony cykl negatywnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale także koncentrację, produktywność, a nawet na kontrolę emocji.

Niebieskie światło a sen

Wypryski, a nawet trądzik dotyka nie tylko nastolatków. To także problem osób dorosłych. Co ciekawe, jedną z metod walki z niedoskonałościami skóry jest właśnie niebieskie światło LED. Badania wykazały, że odpowiednia długość fali skutecznie likwiduje bakterie wywołujące trądzik. Omawiane światło przyczynia się w ten sposób do zmniejszenia stanów zapalnych. Zaletą niebieskiego światła na trądzik jest fakt, że leczy ono nie tylko istniejące zmiany, ale też zapobiega powstawaniu nowych.

Trzeba jednak pamiętać, że niebieskie światło LED na trądzik różni się od tego emitowanego przez wszechobecne ekrany. Lampy stosowane w fototerapii mają odpowiednie częstotliwości dobrane do konkretnego problemu i potrzeb pacjenta. Opracowano specjalne programy terapeutyczne mówiące o tym, jakie schematy naświetlań stosować w danym wypadku. Niebieskie światło lampy LED zapewnia zadowalające efekty terapeutyczne w stosunkowo krótkim czasie. Specjaliści wskazują, że należy wykonać od 8 do 12 sesji dla optymalnych rezultatów, ale już po pierwszym zabiegu można zauważyć poprawę stanu skóry. To bezpieczna, nieinwazyjna oraz bezbolesna metoda leczenia zmian trądzikowych. Ponadto sesja fototerapii to doskonała okazja do odpoczynku i relaksu. Leczenie niedoskonałości z wykorzystaniem niebieskiego światła prowadzą profesjonalne gabinety kosmetyczne, jednak istnieją również lampy przeznaczone do użytku domowego.

Pozytywny wpływ? Niebieskie światło na trądzik

Co emituje niebieskie światło?

Wiesz już, że niebieskie światło to składowa promieniowania słonecznego. Jednak to nie jedyne źródło, z którego pochodzi. W takim razie – co emituje niebieskie światło w Twoim otoczeniu? Tak naprawdę wszystkie nowoczesne ekrany. Dociera do Ciebie światło niebieskie z komputera, przy którym pracujesz lub spędzasz wolny czas. Równie szkodliwe jest niebieskie światło z telefonu. Emituje je również telewizor. Pochodzi ono także z oświetlenia nowej generacji, najczęściej tego energooszczędnego. Niewielka ilość takiego promieniowania nie jest szkodliwa, a nawet przeciwnie. Reguluje zegar biologiczny, a przy tym pozwala na właściwe odróżnianie barw. Jednak nadmierna ekspozycja na niebieskie światło komputera czy telefonu przyczynia się do bólu oczu, głowy, zaburzeń widzenia, i oczywiście pogorszenia stanu cery.

Co emituje niebieskie światło?

Ochrona przed niebieskim światłem – co warto wiedzieć?

Dostęp do szkodliwego niebieskiego światła przede wszystkim należy ograniczać. Podziękuje Ci za to cały organizm! Oczy odpoczną, zaczniesz lepiej sypiać, a cera dłużej zachowa młody, zdrowy wygląd. Jak to zrobić? Staraj się unikać niebieskiego światła monitora lub smartfonu w całkowicie ciemnych pomieszczeniach. Oznacza to, że lepiej odpuścić sobie zasypianie przy telewizorze czy laptopie z ulubionym serialem. Staraj się nie korzystać z telefonu przed zaśnięciem.

Oczywiście, jeśli komputer to Twoje narzędzie pracy, trudno w znacznym stopniu ograniczyć jego użytkowanie (oczywiście poza wolnym czasem). W takim wypadku ochrona przed niebieskim światłem może mieć kilka form. Jedna z zasad dotyczących higieny pracy przed komputerem mówi, aby co 20 minut na kilka sekund odwracać wzrok od monitora i patrzeć na obiekt oddalony o 20 metrów. To ulga dla oczu i mózgu. Możesz też wybrać specjalny monitor komputerowy z technologią Low-blue Light, która minimalizuje przenikanie szkodliwego promieniowania. Istnieje także folia ochronna do naklejenia na urządzenia cyfrowe. Inna opcja to aplikacje, które automatycznie dopasowują jasność monitora, tak aby emitował jak najmniej niebieskiego światła. Zdarza się jednak, że przekłamują one kolory, dlatego zachowaj uważność.

Z niebieskim światłem radzą sobie także okulary. Warto się w nie zaopatrzyć, gdy masz wadę wzroku i pracujesz przed monitorem. Okulary korekcyjne z ochroną przed niebieskim światłem mają specjalną warstwę dodaną do soczewek. W wielu salonach optycznych dodasz taką ochronę nawet do tradycyjnych soczewek. Filtry ochronne wyróżnia subtelnie żółty kolor oraz niebieskie odbicie na ich zewnętrznej stronie.

Wystawiając się na częstą ekspozycję niebieskiego światła smartfonu czy komputera, zabezpiecz odpowiednio skórę. Pomogą Ci w tym kremy chroniące przed niebieskim światłem. Co powinno je wyróżniać? Wybieraj kremy do twarzy o działaniu antyoksydacyjnym. Antyoksydanty w kosmetykach mają zbawienny wpływ na stan cery. Twoje kosmetyki do twarzy powinny zawierać witaminę C, która spłyca drobne zmarszczki, witaminę E o działaniu regeneracyjnym i chroniącym przed stresem oksydacyjnym, a także witaminę B3 wyciszającą stany zapalne.

Co polecamy? Koniecznie zaopatrz się w Krem przeciwzmarszczkowy NIVEA Q10 ENERGY Zdrowy Blask przeznaczony na dzień. Zawsze stosuj także kremy pod oczy, ponieważ skóra w tej okolicy jest szczególnie delikatna (wypróbuj Krem NIVEA Q10 Energy Świeżość Spojrzenia) Warto też co jakiś czas włączyć do pielęgnacji intensywne kuracje do twarzy. W walce z niebieskim światłem szczególnie dobrze spisze się 7-dniowa kuracja w ampułkach NIVEA Q10 Energy.

Ochrona przed niebieskim światłem – co warto wiedzieć?

A wieczorem, zamiast spoglądać w ekran smartfona lub komputera, zafunduj sobie wieczór dla urody. Pomogą Ci w tym maseczki przeciwzmarszczkowe, jak maska Przeciwzmarszczkowa NIVEA Q10 POWER. Dobry wybór to również maseczki oczyszczające, które zapewnią cerze efekt odświeżenia. Polecamy Detoksykującą maskę na noc NIVEA Urban Skin Good, która zawiera skuteczne antyoksydanty.

 

Jak widać, przed niebieskim światłem trudno uciec. Nie oznacza to na szczęście, że jesteś zupełnie bezbronna. W miarę możliwości ograniczaj kontakt z ekranami. Stosuj też kosmetyki ochronne oraz opóźniające procesy starzenia się skóry.

Przeczytaj także: