Podrażnienia na twarzy – 7 możliwych przyczyn

Podrażnienia na twarzy – 7 możliwych przyczyn

Stres, temperatury, zanieczyszczone środowisko, brak czasu na odpowiednią pielęgnację – to wszystko działa na skórę drażniąco. Jakie jeszcze są przyczyny podrażnionej skóry na twarzy? Jak złagodzić podrażnienia? Wyjaśniamy!

Podrażnienie skóry twarzy – jak się objawia?

Przyczyn podrażnienia skóry twarzy jest mnóstwo (o czym szerzej za chwilę), w związku z czym równie wiele jest towarzyszących mu objawów. Na pierwszy plan wysuwają się zwykle zaczerwienienia na twarzy. Dlaczego na pierwszy plan? Bo to objaw widoczny na zewnątrz! Czerwone podrażnienia na twarzy rzucają się w oczy i sprawiają, że zawstydzona swoim wyglądem zaczynasz skrzętnie ukrywać twarz pod grubą warstwą makijażu. Niewidoczne dla innych, ale niestety co najmniej tak samo dokuczliwe są świąd, pieczenie, uczucie ściągnięcia lub ogólnie pojęte uczucie dyskomfortu na twarzy. Objawy te są równie częste, co zaczerwienienia, choć oczywiście nie musisz doświadczać wszystkich równocześnie. Objawem podrażnienia bywają także różnego rodzaju wykwity skórne, z reguły mylone z trądzikiem. Niektóre objawy są typowe dla określonych schorzeń skóry, niektóre nie świadczą o żadnej specyficznej chorobie, są za to wynikiem działania na skórę czynników, które ta odbiera jako drażniące (reakcja alergiczna) bądź które naruszają jej naturalną barierę ochronną (zwykle jest to efekt długotrwałej ekspozycji).

Podrażnienia na twarzy – 7 możliwych przyczyn

Przyczyna podrażnień #1: Stan zapalany skóry

Za wymienione wyżej objawy podrażnienia odpowiedzialny jest często stan zapalny skóry twarzy. Nie jest to osobna jednostka chorobowa, ale stan, który towarzyszy przeróżnym chorobom i nie tylko. Stan zapalny skóry występuje w atopowym zapaleniu skóry, trądziku czy łuszczycy. Może być też wywołany przez czynniki zewnętrzne, np. towarzyszyć poparzeniu słonecznemu czy alergii kontaktowej. Jeśli masz czerwoną twarz, jednak raczej nie jednolicie, a na wybranych, ogniskowych obszarach, do tego w miejscach tych pojawiają się różne zmiany (łuszczenie, wypryski, grudki) oraz uczucie pieczenia czy świądu, prawdopodobnie masz stan zapalny.

Jak złagodzić stan zapalny skóry? Nie należy zaczynać od rozwiązań szukanych na własną rękę. Jeśli podejrzewasz, że Twoją skórę dotyka stan zapalny, udaj się do dermatologa. Rozwieje on Twoje wątpliwości i wskaże przyczynę, a także dobierze właściwe leczenie. Jeśli problem nie okaże się znaczny, być może leki nie będą konieczne, za to lekarz z pewnością zaleci Ci określone działania (np. dietetyczne czy pielęgnacyjne), które pozwolą Ci pokonać zapalanie.

Podrażnienia na twarzy – 7 możliwych przyczyn

Podrażnienia skóry w AZS

Podrażnienia skóry w atopowym zapaleniu skóry biorą się wprost z toczącego się stanu zapalnego. Objawia się on uciążliwym świądem i obecnością wyprysków. Suche, czerwone plamy na twarzy i wyprysk to jednak nie wszystko – przy AZS zwykle zmiany te pojawiają się także na nadgarstkach, w zgięciach łokci i kolan (oraz w innych miejscach, w zależności np. od stadium choroby). W największej mierze dotyka dzieci między 1. a 2. miesiącem życia, jednak coraz częściej pojawiają się także przypadki zachorowań po 40. roku życia. Zachorowanie w dorosłym życiu nie jest więc wykluczone. Skąd bierze się AZS? Jednoznaczna przyczyna nie została dotąd poznana, uznaje się, że to wypadkowa równoczesnego działania kilku czynników, m.in. predyspozycji genetycznych, ekspozycji na alergeny środowiskowe i pokarmowe, zaburzeń funkcjonowania bariery skórnej oraz składu flory bakteryjnej skóry. Niestety, podrażnień skórnych w AZS nie można zaleczać na własną rękę – konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Podrażnienia na twarzy – 7 możliwych przyczyn

Podrażnienia skóry twarzy przy trądziku

Nie każde wypryski świadczą o podrażnieniu. Trądzik kosmetyczny przebiega z reguły bez stanu zapalnego, podrażnienie skóry twarzy jest natomiast „stałą składową” trądziku różowatego i pospolitego. Aby rozwinął się stan zapalny, konieczne jest zadziałanie określonych bakterii – Propionibacterum acnes. Najlepsze warunki do ich nadmiernej aktywności panują przy trądziku młodzieńczym.

Silnym podrażnieniem charakteryzuje się także skóra z trądzikiem różowatym. W tej chorobie pojawia się rumień na twarzy – zaczerwienienie wywołane zaburzeniami pracy naczyń krwionośnych twarzy. W diagnostyce trądziku różowatego rumień zalicza się do kryteriów pierwszorzędowych, natomiast podrażnienie objawiające się pieczeniem skóry to jedno z kryteriów drugorzędowych. Trądzik różowaty leczy się antybiotykami i/lub preparatami do stosowania miejscowego, ale dla zmniejszania podrażnienia bardzo istotne jest także wdrożenie pewnych nawyków i wystrzeganie się innych (np. ograniczenie spożycia alkoholu i ostrych potraw, silna ochrona przed słońcem, stosowanie łagodnych kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych dla cery wrażliwej).

Podrażnienia na twarzy – 7 możliwych przyczyn

Podrażnienia na twarzy – inne choroby

Podrażnienia na twarzy wynikające ze stanu zapalnego skóry towarzyszą także takim chorobom, jak łuszczyca (tu dodatkowy dyskomfort powoduje łuszcząca się skóra na twarzy), zapalenie opryszczkowate czy liszajec zakaźny. W każdym z przypadków konieczne jest prawidłowe rozpoznanie przez specjalistę, wdrożenie leczenia oraz przestrzeganie ogólnych zasad stylu życia i pielęgnacji, które pozwolą zapobiegać nawrotom i zaostrzeniom choroby. Wiele z wymienionych tu schorzeń ma bowiem charakter przewlekły i nawracający.

Podrażnienia na twarzy – 7 możliwych przyczyn

Podrażnienie skóry wywołane przez ŁZS

Podrażnienie skóry przy łojotokowym zapaleniu skóry jest nieuniknione. Nadmierne wydzielanie sebum stwarza bowiem doskonałe warunki do przerostu i nadaktywności na skórze drożdżaka z rodzaju Malassezia. Grzyby te wydzielają lipazę, enzym powodujący stan zapalny skóry. Ten z kolei objawia się czerwonymi plamami na twarzy i łuszczeniem się skóry. ŁZS nie wiąże się ze świądem czy pieczeniem tak silnie, jak ma to miejsce choćby przy AZS, największym problemem jest tutaj nieestetyczny wygląd skóry.

Przyczyna podrażnień #2: Uczulenie na twarzy

Kolejny powód, dla jakiego skóra staje się podrażniona, to uczulenie na substancje chemiczne zawarte w detergentach, kosmetykach i innych substancjach mających kontakt ze skórą. Uczulenie na twarzy można w tym przypadku określić jako alergię kontaktową. Podrażnienie może być wywołane nagle, po jednorazowym zastosowaniu kosmetyku; alergia może też rozwinąć się w trakcie długotrwałego stosowania danego preparatu. Reakcja tego rodzaju bardzo często objawia się pieczeniem skóry, nierzadko też pojawia się swędząca wysypka.

Mówiąc profesjonalnie, reakcja wywołana przez kosmetyki może mieć postać wyprysku kontaktowego z podrażnienia. Występuje dokładnie tam, gdzie został zaaplikowany kosmetyk. Nasilenie objawów zależy od ilości użytego preparatu. Jeśli chodzi zaś o reakcje wywoływane przez środki chemiczne, np. pozostałości detergentów do prania na ubraniu, jest to raczej swoista reakcja alergiczna. Zmiany wówczas rozprzestrzeniają się także na inne partie ciała, także te, które nie mają bezpośredniej styczności z czynnikiem drażniącym (czyli np. właśnie twarz). Przy tego rodzaju reakcji stężenie substancji drażniącej nie ma takiego znaczenia.


Przyczyna #3: Podrażnienia skóry twarzy wywołane przez słońce

Podrażnienia na twarzy – 7 możliwych przyczyn

Słońce jest odpowiedzialne za wiele podrażnień skóry twarzy. I to nie tylko przy schorzeniach takich jak trądzik różowaty. Cera bez żadnych problemów również może łatwo ulec podrażnieniu pod wpływem promieniowania UV. Problem jest o tyle poważny, że twarz pozostaje stale nieosłonięta przed słońcem. A szkodliwe promieniowanie obecne jest przez cały rok, także w pochmurną pogodę. Latem, podczas urlopu, sygnałem podrażnienia jest zaczerwieniona twarz, więc aby tego uniknąć, stosujemy kremy z filtrem do twarzy, ale w pozostałych porach roku nasza czujność pozostaje uśpiona. Podrażnienia wywołanego słońcem łatwo nabawić się także wiosną, gdy słońce świeci ostro i przez wiele godzin w ciągu dnia, a także zimą, gdy promienie odbijają się od śniegu.


Przyczyna podrażnień #4: Sucha skóra twarzy i brak nawilżenia

Nie potrzeba jednak choroby czy alergii, by doświadczyć podrażnienia skóry. Wystarczy np. przesuszyć swoją skórę, by zareagowała podrażnieniem. Przesuszona skóra objawia się nie tylko niedostateczną ilością wody w naskórku, ale także lipidów. Jej bariera naskórkowa jest więc naruszona. Sucha skóra twarzy traci elastyczność, jest ściągnięta i przestaje tak dobrze spełniać swoje ochronne funkcje. Z tego też względu łatwo ulega podrażnieniom na skutek działania przeróżnych czynników. Przesuszenie dotyka osób, które w codziennej pielęgnacji pomijają kosmetyki o właściwościach nawilżających, ale też np. kobiety o skórze dojrzałej. Wraz z wiekiem bowiem skóra naturalnie traci nawilżenie, dlatego o jego uzupełnianie należy dbać już w młodości.


Przyczyna #5: Podrażnienia twarzy po depilacji

Podrażnienia na twarzy – 7 możliwych przyczyn

Brwi, wąsik, włoski na brodzie – większość z nas wykonuje depilację twarzy w mniejszym bądź większym zakresie. Niestety, jest to dość inwazyjny zabieg, zwłaszcza, że twarz jest bardzo delikatnym obszarem. Jeżeli podrażnienia twarzy wynikają jedynie z samego faktu wyrwania włosków (np. przy depilacji brwi pęsetą), to jest to stan przejściowy – można je złagodzić zimnym okładem albo nawilżająco-łagodzącym kremem do twarzy, schłodzonym wcześniej w lodówce. Jeśli jednak doświadczasz podrażnienia twarzy po depilacji kremem albo po goleniu maszynką, odpowiedzialne za to mogą być składniki kremu albo nie do końca czysta maszynka bądź skóra (podczas golenia naskórek ulega lekkiemu szkodzeniu, przez co bakterie wynikają do niego łatwiej, wywołując wypryski). Więcej podrażnień możesz doświadczyć podczas depilacji woskiem. Podrażnienia po wosku na twarzy to nawet drobne ranki, powstające na skutek zrywania wraz z woskiem części naskórka. Z takimi podrażnieniami należy obchodzić się wyjątkowo delikatnie.

Przeczytaj także nasz artykuł: Podrażnienia po depilacji – jak pielęgnować skórę po depilacji?


Przyczyna #6: Podrażnienie twarzy po kwasach i innych zabiegach kosmetycznych

Zabiegi z wykorzystaniem kwasów mają za zadanie dogłębnie złuszczyć martwy naskórek. To z założenia zabieg ingerujący w stan skóry, więc wywoływanie podrażnień jest niejako wpisane w jego naturę. Oczywiście podrażnienie twarzy po kwasach i innych zabiegach, takich jak choćby mezoterapia, powinny trwać (w zależności od zabiegu) jedynie kilka godzin bądź kilka dni (pod warunkiem stosowania zalecanej pielęgnacji skóry). Jeśli podrażnienia utrzymują się dłużej bądź się nasilają, jest to wskazanie do konsultacji z dermatologiem.


Przyczyna podrażnionej twarzy #7: Agresywny peeling

Choć peeling wykonywany w domowym zaciszu pod względem siły oddziaływania nie może się równać z peelingami wykonywanymi u kosmetyczki, to przy nim również można nabawić się podrażnień. Zwłaszcza, jeśli masz niedoskonałości, a używasz gruboziarnistego, silnie złuszczającego preparatu. Takim peelingiem możesz rozdrapać wypryski i spowodować nasilenie trądziku. Mocny peeling nie jest także wskazany przy cerze wrażliwej oraz naczynkowej. Jeśli masz podrażnioną twarz po zastosowaniu peelingu, spróbuj zamienić go na słabiej złuszczający. Zaprzestań też jego stosowania do czasu wygojenia zmian trądzikowych.

Pamiętaj o tym, że zawsze warto zaczytać od najdelikatniejszych peelingów. Jeśli Twoja skóra nie reaguje podrażnieniem, zawsze możesz zwiększyć intensywność. Wybieraj delikatne peelingi drobnoziarniste, takie jak np. peelingi ryżowe NIVEA – produkty w 3 różnych intensywnościach możesz z łatwością dopasować do potrzeb swojej skóry.

Podrażnienia na twarzy – 7 możliwych przyczyn

Co na podrażnienia skóry?

Co na podrażnienia skóry podziała najlepiej w zależności od źródła problemu? Jeśli masz ogólnie wrażliwą cerę, powinnaś zamienić dotychczas stosowane kosmetyki na te z serii do cery wrażliwej. Podstawa to krem do cery wrażliwej. Wybierz np. Łagodzący lekki krem do twarzy NIVEA Care 3w1 bądź kremy z serii NIVEA Q10 POWER + Redukcja wrażliwości skóry, w wariantach na dzień oraz na noc.

Co łagodzi podrażnienia skóry? Z pewnością właściwe podejście do oczyszczania twarzy! Na tym etapie można zarówno nabawić się wielu podrażnień, jak i im zapobiec. Po pierwsze oczyszczanie musi być bardzo dokładne – pozostałości sebum, makijażu i zanieczyszczeń z otoczenia działają na skórę bardzo drażniąco. Po drugie sam zabieg musi być przeprowadzany delikatnie. Przy wrażliwej cerze bardzo dobrze sprawdza się oczyszczanie dwuetapowe, dzięki któremu unikniesz tarcia skóry. Postaw np. na olejki do demakijażu, które dzięki olejowej formule rozpuszczają tłuste zanieczyszczenia a także wodoodporny makijaż, pozostawiając skórę idealnie oczyszczoną i jedwabiście gładką. Demakijaż możesz też wykonywać kosmetykami z wodą różaną, np. Micelarnym płynem dwufazowym z organiczną wodą różaną NIVEA Rose Touch.

Jeśli doskwiera Ci przesuszenie, zintensyfikuj działania nawilżające. Czym złagodzić podrażnienia skóry, a jednocześnie ją nawilżyć? Dwa razy w tygodniu stosuj maski intensywnie nawilżające do twarzy, np. NIVEA Hey There Soft Skin Maskę nawilżającą, która nadaje skórze gładkość i znosi dyskomfort związany z suchością.

Podrażnienia twarzy mają różną postać i bardzo dużo przyczyn. Czasem diagnoza jest jednoznaczna, jednak równie często trudno jest wskazać konkretną przyczynę takiego stanu rzeczy.

Podrażnienia na twarzy – 7 możliwych przyczyn
Dzięki temu przewodnikowi powinno być Ci prościej ustalić dla siebie schemat pielęgnacyjny, który pomoże Ci maksymalnie zredukować wszelkie podrażnienia. By żyło Ci się przyjemniej w swojej skórze!

Podrażnienia na twarzy – 7 możliwych przyczyn