Podrażnienia na twarzy – 7 możliwych przyczyn
Stres, temperatury, zanieczyszczone środowisko, brak czasu na odpowiednią pielęgnację – to wszystko działa na skórę drażniąco. Jakie jeszcze są przyczyny podrażnionej skóry na twarzy? Jak złagodzić podrażnienia? Wyjaśniamy!
Podrażnienie skóry twarzy – jak się objawia?
Przyczyn podrażnienia skóry twarzy jest mnóstwo (o czym szerzej za chwilę), w związku z czym równie wiele jest towarzyszących mu objawów. Na pierwszy plan wysuwają się zwykle zaczerwienienia na twarzy. Dlaczego na pierwszy plan? Bo to objaw widoczny na zewnątrz! Czerwone podrażnienia na twarzy rzucają się w oczy i sprawiają, że zawstydzona swoim wyglądem zaczynasz skrzętnie ukrywać twarz pod grubą warstwą makijażu. Niewidoczne dla innych, ale niestety co najmniej tak samo dokuczliwe są świąd, pieczenie, uczucie ściągnięcia lub ogólnie pojęte uczucie dyskomfortu na twarzy. Objawy te są równie częste, co zaczerwienienia, choć oczywiście nie musisz doświadczać wszystkich równocześnie. Objawem podrażnienia bywają także różnego rodzaju wykwity skórne, z reguły mylone z trądzikiem. Niektóre objawy są typowe dla określonych schorzeń skóry, niektóre nie świadczą o żadnej specyficznej chorobie, są za to wynikiem działania na skórę czynników, które ta odbiera jako drażniące (reakcja alergiczna) bądź które naruszają jej naturalną barierę ochronną (zwykle jest to efekt długotrwałej ekspozycji).
Przyczyna podrażnień #2: Uczulenie na twarzy
Kolejny powód, dla jakiego skóra staje się podrażniona, to uczulenie na substancje chemiczne zawarte w detergentach, kosmetykach i innych substancjach mających kontakt ze skórą. Uczulenie na twarzy można w tym przypadku określić jako alergię kontaktową. Podrażnienie może być wywołane nagle, po jednorazowym zastosowaniu kosmetyku; alergia może też rozwinąć się w trakcie długotrwałego stosowania danego preparatu. Reakcja tego rodzaju bardzo często objawia się pieczeniem skóry, nierzadko też pojawia się swędząca wysypka.
Mówiąc profesjonalnie, reakcja wywołana przez kosmetyki może mieć postać wyprysku kontaktowego z podrażnienia. Występuje dokładnie tam, gdzie został zaaplikowany kosmetyk. Nasilenie objawów zależy od ilości użytego preparatu. Jeśli chodzi zaś o reakcje wywoływane przez środki chemiczne, np. pozostałości detergentów do prania na ubraniu, jest to raczej swoista reakcja alergiczna. Zmiany wówczas rozprzestrzeniają się także na inne partie ciała, także te, które nie mają bezpośredniej styczności z czynnikiem drażniącym (czyli np. właśnie twarz). Przy tego rodzaju reakcji stężenie substancji drażniącej nie ma takiego znaczenia.
Przyczyna #3: Podrażnienia skóry twarzy wywołane przez słońce
Przyczyna podrażnień #4: Sucha skóra twarzy i brak nawilżenia
Nie potrzeba jednak choroby czy alergii, by doświadczyć podrażnienia skóry. Wystarczy np. przesuszyć swoją skórę, by zareagowała podrażnieniem. Przesuszona skóra objawia się nie tylko niedostateczną ilością wody w naskórku, ale także lipidów. Jej bariera naskórkowa jest więc naruszona. Sucha skóra twarzy traci elastyczność, jest ściągnięta i przestaje tak dobrze spełniać swoje ochronne funkcje. Z tego też względu łatwo ulega podrażnieniom na skutek działania przeróżnych czynników. Przesuszenie dotyka osób, które w codziennej pielęgnacji pomijają kosmetyki o właściwościach nawilżających, ale też np. kobiety o skórze dojrzałej. Wraz z wiekiem bowiem skóra naturalnie traci nawilżenie, dlatego o jego uzupełnianie należy dbać już w młodości.
Przyczyna #5: Podrażnienia twarzy po depilacji
Przyczyna #6: Podrażnienie twarzy po kwasach i innych zabiegach kosmetycznych
Zabiegi z wykorzystaniem kwasów mają za zadanie dogłębnie złuszczyć martwy naskórek. To z założenia zabieg ingerujący w stan skóry, więc wywoływanie podrażnień jest niejako wpisane w jego naturę. Oczywiście podrażnienie twarzy po kwasach i innych zabiegach, takich jak choćby mezoterapia, powinny trwać (w zależności od zabiegu) jedynie kilka godzin bądź kilka dni (pod warunkiem stosowania zalecanej pielęgnacji skóry). Jeśli podrażnienia utrzymują się dłużej bądź się nasilają, jest to wskazanie do konsultacji z dermatologiem.
Przyczyna podrażnionej twarzy #7: Agresywny peeling
Co na podrażnienia skóry?
Co na podrażnienia skóry podziała najlepiej w zależności od źródła problemu? Jeśli masz ogólnie wrażliwą cerę, powinnaś zamienić dotychczas stosowane kosmetyki na te z serii do cery wrażliwej. Podstawa to krem do cery wrażliwej. Wybierz np. Łagodzący lekki krem do twarzy NIVEA Care 3w1 bądź kremy z serii NIVEA Q10 POWER + Redukcja wrażliwości skóry, w wariantach na dzień oraz na noc.