Cera wrażliwa i naczynkowa

Czy skóra naczynkowa i wrażliwa, to jedno i to samo?

CERA NACZYNKOWA I JEJ TAJEMNICE - ARTYKUŁ EKSPERTA

Cera naczynkowa i cera wrażliwa to dwa oddzielne pojęcia. Jednak oba stany mogą u niektórych osób ze sobą współistnieć.

Cera wrażliwa a cera naczynkowa

czym się różnią?
Skóra wrażliwa

Cera wrażliwa to inaczej niewidoczna dermatoza. Na jej występowanie skarży się ponad połowa kobiet. Skóra wrażliwa jest delikatna, raczej sucha, łatwo ulega podrażnieniu. Cera wrażliwa jest także podatna na alergie, daje uczucie ściągania, kłucia i często pojawiają się na niej zaczerwienienia (być może dlatego mylona jest ze skórą naczynkową).

Nie znamy dokładnie przyczyn, które prowadzą do rozwinięcia się cery wrażliwej. Wiemy jednak, że do czynników sprzyjających jej powstawaniu należą: wiek (posiadanie dzieci!), płeć (kobiety!), hormony (cykl miesiączkowy!), wpływ środowiska (np.: chłód, gorąco, skażenia, zmiany temperatury), styl życia, emocje, stres, alkohol, ostre przyprawy, środki gospodarstwa domowego, narażenie zawodowe. Co ważne, cera wrażliwa może rozwinąć się u osób każdej karnacji i z każdym typem skóry - tzn. skóra sucha, mieszana, a nawet tłusta również może być wrażliwa i skłonna do podrażnień!

Cera naczynkowa to bardzo szerokie pojęcie. Najczęściej kojarzona jest z występowaniem rumienia na twarzy i/lub teleangiektazji (tzw. popękanych naczynek). Nie jest to typ cery w ujęciu klasycznym, a raczej skłonność, w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie. Rumień (rumieniec) twarzy pojawia się w sytuacjach stresowych, przegrzania organizmu (wysiłek fizyczny, sauna, słońce), spożyciu pikantnych potraw czy alkoholu. Cera naczynkowa powoduje, że u niektórych osób rumień ten utrwala się, pozostawiając krępujący dla wielu z nich rumiany koloryt skóry. Czasami jest on jedynie skłonnością, jednak u niektórych może być wstępem do rozwinięcia się trądziku różowatego lub innych schorzeń dermatologicznych.

Cera naczynkowa ma podatność do pękających naczynek również bywa uwarunkowana genetycznie. U niektórych osób naczynia mają zbyt kruche ścianki i nie wytrzymują ciągłego kurczenia się i rozkurczania oraz naporu krążącej krwi. Wtedy dochodzi do ich pęknięcia. Oprócz predyspozycji rodzinnych, czynniki nasilające ich występowanie są podobne, jak te prowokujące zaczerwienienie się twarzy (wzrasta ciśnienie krwi w naczynkach). Do tego należy dodać także wywieranie nacisku czy urazów zewnętrznych.

Skóra naczynkowa
Jak dbać o cerę wrażliwą i naczynkową


CERA WRAŻLIWA I CERA NACZYNKOWA - PIELĘGNACJA

Pielęgnacja twarzy z cerą naczynkową i wrażliwą ma wspólne cechy. Należy unikać czynników nasilających występowanie rumienia na twarzy (patrz wyżej). Wspólną cechą są więc m.in. dobre kremy do twarzy z cera naczynkową, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych w kremach na dzień, unikanie zmian temperatur, suchych pomieszczeń, nadmiaru używek itp.

Idealnym kremem do cery naczynkowej i wrażliwej jest duet na który składają się kremy dzień i kremy na noc, np. NIVEA Q10 POWER Przeciwzmarszczkowy + Redukcja wrażliwości skóry. Został on opracowany z myślą o skórze wrażliwej, zawiera kojący Ekstrakt z Lukrecji, a jednocześnie redukuje zmarszczki już w 4 tygodnie.


Krem do cery naczynkowej czy krem do cery wrażliwej?

Cera naczynkowa i cera wrażliwa "nie lubią" zasadowych mydeł i detergentów, twardej wody oraz alkoholowych toników i żeli.
Skóra naczynkowa

W pielęgnacji cery wrażliwej i ze skłonnością do rumienia używa się substancji kojących pochodzenia roślinnego. Są to m.in. ekstrakt z lukrecji, który zawierają kremy przeciwzmarszczkowe np. NIVEA Q10 POWER Przeciwzmarszczkowy + Redukcja wrażliwości, a także ekstrakty z nagietka, lotosu, arniki, męczennicy, lukrecji, winorośli czy miłorzębu. Produkty tych linii zawierają zazwyczaj odpowiednio dobrane składniki regenerujące (np. prowitamina B5). Uzupełniają one naturalny płaszcz wodno-lipidowy (olejki, składniki nawilżające). Do minimum ogranicza się z kolei środki konserwujące i zapachowe (w niektórych liniach w ogóle się z nich rezygnuje).

W pielęgnacji cery naczynkowej ważna jest zawartość pigmentów odbijających światło czy wykorzystujących nakładanie się barw (np. zielonej na czerwoną). Niwelują one „rumiany” kolor twarzy. Jaki krem do cery naczynkowej wybrać? W przypadku pękających naczynek zaleca się wybieranie kosmetyków z zawartością arniki, witaminy C, miłorzębu czy witaminy K.