Odpowiednia pielęgnacja domowa, która bazuje na delikatnych produktach kosmetycznych, okresowe włączanie leczenia, a także dbanie o właściwą ochronę przeciwsłoneczną – to tylko nieliczne sposoby na złagodzenie i wyciszenie objawów trądziku różowatego.
W przypadku tego schorzenia do problemu należy podejść kompleksowego, dlatego poza wspomnianymi elementami ważna jest również właściwa dieta. Dzięki niej zredukujesz wystąpienie stanów zapalnych, rumienia, przyspieszysz procesy regeneracyjne, a nawet możesz doprowadzić do znacznej reemisji choroby i tym samym zredukowaćtrądzik różowaty. Dieta powinna być bogata w pełnowartościowe białko, zdrowe tłuszcze i pełnoziarniste węglowodany. Nie powinno w niej zabraknąć antyoksydantów, kwasów tłuszczowych, a także witamin i minerałów. Dieta w trądziku różowatym powinna być też wypełniona warzywami i owocami o niskim indeksie glikemicznym.
Okazuje się, ze układ pokarmowy jest niezwykle wrażliwy, a każde jego podrażnienie odbija się na naszym wyglądzie. Codzienny jadłospis odgrywa zatem bardzo ważną w powodzeniu kuracji i pozwala skutecznie złagodzić trądzik różowaty. Co jeść? Pożądane są tutaj brokuły, czerwona papryka, marchew, awokado, śliwki, jagody, maliny, borówki, dynia, szpinak, sałata, orzechy, oliwa z oliwek olej z ostropestu, pełnoziarniste makarony czy chleb. W przypadku trądziku niezwykle ważne są pierwiastki, takie jak: w cynk, magnez, potas, fosfor, krzem, selen czy cynk, a także witaminy A, B, C, D i E. Wszystko to znajdziesz we wspomnianych warzywach, owocach czy pestkach. Korzystnie wpływają one na regenerację naskórka, przeciwdziałają stanom zapalnym oraz wykazują się działaniem antyoksydacyjnym. Dietę warto też wzbogacić o ziołowe napary z szałwii lekarskiej, mięty, rumianku, skrzypu polnego czy bratka.
Nabiał a trądzik różowaty? Niestety produkty mleczne mogą wywoływać stany zapalne, a co za tym idzie, pogarszać stan i wygląd skóry, a także zaostrzać trądzik różowaty. Czego unikać ponad to? Ostrych przypraw, gorących potraw, tłustych i ciężkostrawnych dań, przetworzonej żywności, słodyczy, a także alkoholu i papierosów.