Trądzik różowaty – najważniejsze fakty o tym schorzeniu

Trądzik różowaty – najważniejsze fakty o tym schorzeniu

Przewlekła choroba dermatologiczna skóry objawiająca się rumieniem twarzy, której poza zaczerwieniem towarzyszą krostki i grudki. Trądzik różowaty, bo o nim mowa, to jedno ze schorzeń, którego etiologia nie jest do końca znana, a leczenie polega na wyciszaniu objawów. Jak sobie z nim poradzić?

Trądzik różowaty – co to jest?

Na Twojej cerze często pojawia się silne zaczerwienienie? Nierzadko występują również niedoskonałości? Całkiem możliwe, że to trądzik różowaty. To przewlekła choroba skóry o podłożu zapalnym, która charakteryzuje się występowaniem mocnego, początkowo napadowego, a potem utrwalonego rumienia na policzkach, czole, brodzie czy okolicach nosa. Szacuje się, że trądzik różowaty dotyka 10% społeczeństwa, najczęściej kobiety w wieku od 30 do 60 lat. Choć u mężczyzn schorzenie występuje rzadziej, to jednak przebieg choroby jest znacznie cięższy.

Przyczyny występowania trądziku różowatego nie są do końca znane. Na jego pojawienie szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, reprezentujące tzw. I i II fototyp, a także te, które cierpiały z powodu trądziku młodzieńczego w przeszłości. Ryzyko jest również większe u tych, u których w rodzinie występował trądzik różowaty, posiadają cerę naczyniową lub zdiagnozowano u nich łojotokowe zapalenie skóry. Rumień mogą wywoływać silne emocje, stres, leki, nagłe zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne, dieta, a także niewłaściwa pielęgnacja.

Co ciekawe, choć schorzenie określane jest trądzikiem, niewiele ma wspólnego z dobrze znanym trądzikiem pospolitym. Wcześniej wspomniane krostki i grudki pozwalają go zaklasyfikować do tej kategorii chorób, jednak jego przebieg jest znacznie inny.

Trądzik różowaty – co to jest?

Trądzik różowaty – jak wygląda?

Zastanawiasz się, czy możesz mieć trądzik różowaty? Jak wygląda ten rodzaj schorzenia skóry? Po czym rozpoznać, że to trądzik różowaty?

W środkowej części twarzy pojawia się rumień – początkowo napadowy, następnie utrwalony – to jedna z głównych cech charakterystycznych tej choroby. Co więcej, jest to schorzenie o podłożu zapalnym i łojotokowym, rozwijające się zwykle u osób, u których zdiagnozowano zaburzenia naczyniowe lub po prostu słabe naczynka krwionośne. Rumień pojawia się na policzkach, brodzie, nosie czy czole. Mogą wywoływać silne emocje, stres, leki, nagłe zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne, dieta, a także niewłaściwa pielęgnacja.

Zaostrzeniu choroby towarzyszą krostki i grudki. Trądzik różowaty na brodzie, policzkach czy czole występuje dość często, jednak może się zdarzyć, że wypryski zaczną pojawiać się również na szyi, dekolcie, za uszami, a nawet na plecach.

Najtrudniejszą postacią jest jednak trądzik różowaty na nosie. Ten dotyka właściwie wyłącznie mężczyzn. Poza rumieniem charakteryzuje się również przerostem gruczołów łojowych, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej. To wszystko prowadzi do rozwoju tzw. guzowatości nosa.

Trądzik różowaty – jak wygląda?

Trądzik różowaty – etapy rozwoju

Miej świadomość, że nie od razu powstaje w pełni zaogniony trądzik różowaty. Początki zazwyczaj związane są ze zwiększoną reaktywnością naczyń krwionośnych, która objawia się występowaniem chwilowego rumienia. Najczęściej pojawia się on w reakcjina silne emocje, stres, pod wpływem wysiłku fizycznego, zmiany temperatur, chlorowanej wody, słońca czy spożywania pikantnych potraw, alkoholu czy palenia papierosów. W kolejnym etapie choroby dochodzi do utrwalenia się rumienia, a więc skóra nie wraca już do swojego pierwotnego koloru. Co ważne, częste rozszerzanie i kurczenie naczyń krwionośnych prowadzi do teleangiektazji, czyli do ich trwałego pogrubienia i rozszerzenia.

Kolejne etapy choroby to pojawianie się grudek i krostek o różnym nasileniu w środkowych partiach twarzy. Ważną cechą odróżniającą trądzik różowaty od trądziku pospolitego jest brak zaskórników (wągrów) u pacjentów z trądzikiem różowatym.

W związku z wymienionymi etapami tworzenia się tego schorzenia wyróżnia się różne jego postaci:

  • rumieniowo-teleangiektatyczny (erythemtoteleangiectactic ETR)
  • grudkowo-krostkowy (papulopustular PPR)
  • guzowaty (phymatous)
Trądzik różowaty – etapy rozwoju

Trądzik różowaty u mężczyzn

Najgorszy przebieg choroby odnotowywany jest u panów. Trądzik różowaty u mężczyzn, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, kiedy występuje przewlekły obrzęk, może objawiać się przerostem tkanki łącznej. Wówczas skóra staje się pogrubiona, przybiera nieregularną powierzchnię, a także ma tendencje do zniekształceń i formowania zmian guzowatych. Przerosty mogą pojawiać się na czole, brodzie, powiekach, uszach oraz nosie. Ten ostatni reprezentuje najcięższą postać choroby, która określania jest mianem rhinophyma. Potocznie nazywany jest kalafiorowym lub, całkowicie niesłusznie, pijackim nosem.

Trądzik różowaty – leki

Trądzik różowaty to choroba przewlekła, która ma charakter nawracający. Niestety, wszystkie terapie polecane przy tym schorzeniu mają na celu jedynie wyciszyć nieprzyjemne objawy. Osoby borykające się ze schorzeniem powinny natomiast przestrzegać diety – nie spożywać gorących i ostrych pokarmów, nie pić alkoholu, w miarę możliwości unikać wahań temperatur czy wystawiania się na słońce. Wszystkie wspomniane czynniki mogą podrażnić skórę i zaostrzyć trądzik różowaty.

Leki zewnętrzne, które może przepisać Ci dermatolog,niezależnie od powodów nasilenia objawów, to najczęściej iwermektyna, kwas azaleinowy czy metronidazol. Ta pierwsza nierzadko jest przepisywana w przypadku nużeńca. Co to takiego? To pasożytnicze roztocze, który bytuje najczęściej w okolicach oczu, nosa, w bruździe nosowo-wargowej czy brodzie, ale można go spotkać na całym ciele. U większości osób nie prowadzi do żadnych objawów, jednak u niektórych powoduje świąd, łuszczenie skóry, grudki, krostki czy wypryski.

Nużeniec a trądzik różowaty? Co ma wspólnego z tym schorzeniem? Nużeniec może towarzyszyć lub zaostrzać trądzik różowaty. Gdy jest go za dużo sprzyja rozwojowi stanu zapalnego wokół mieszków włosowych na twarzy i powstawaniu zapalnych wykwitów.

Co jeszcze może zalecić dermatolog na trądzik różowaty? Antybiotyk taki jak limecyklina czy erytromycyna. Oba działają bakteriobójczo oraz przeciwzapalnie, dzięki czemu pozwalają wyciszyć trądzik różowaty. Współczesne podejście do leczenia trądziku różowatego obejmuje także podawanie doustnych retinoidów.

Trądzik różowaty u mężczyzn

Trądzik różowaty – jakie kosmetyki stosować?

Co zrobić, aby zredukować rumień? Jak złagodzić trądzik różowaty? Pielęgnacja w tym przypadku odgrywa niezwykle ważną rolę. To właśnie dzięki niej możesz wyciszyć trądzik różowaty. Jakie kosmetyki sprawdzą się najlepiej w tym zadaniu? Przede wszystkim postaw na delikatne kosmetyki do twarzy i do ciała. Zwracaj uwagę na produkty, w składach których znajdziesz pantenol. Ten doskonale łagodzi podrażnienia i redukuje zaczerwienienia wywołane przez trądzik różowaty. Kosmetyki wzbogacone w witaminy PP i B2redukują natomiast nadmierny łojotok, który sprzyja wypryskom.

Pamiętaj, aby nie używać wysuszających mydeł czy środków o działaniu ściągającym. W tym przypadku sprawdzi się bezalkoholowy żel do mycia twarzy, który pozostawi skórę oczyszczoną, ale nieprzesuszoną. Codzienną pielęgnację warto również wzbogacić o delikatny płyn micelarny lub mleczko do demakijażu, a także tonik do twarzy, ale tylko dla skór wrażliwych. Ten ostatni zaleca się stosować po każdym myciu, bowiem poza nawilżeniem przywraca również skórze naturalne pH.

W liniach do pielęgnacji cery z trądzikem różowatym, a także tej ze skłonnością do rumienia jako składników aktywnych używa się najczęściej substancji kojących pochodzenia roślinnego, m.in. ekstrakty z nagietka, lotosu, arniki, męczennicy, lukrecji, winorośli czy miłorzębu. Produkty tych linii zawierają zazwyczaj odpowiednio dobrane składniki regenerujące (np. prowitamina B5) i uzupełniające naturalny płaszcz wodno-lipidowy (NNKT, składniki NMF); do minimum ogranicza się środki konserwujące i zapachowe (w niektórych liniach w ogóle się z nich rezygnuje).

W pielęgnacji cery naczynkowej dodatkowo zwraca się uwagę na zawartość specjalnych pigmentów odbijających światło czy wykorzystujących nakładanie się barw (np. zielonej na czerwoną), tak aby zniwelować „rumiany” kolor twarzy. W przypadku pękających naczynek zaleca się wybieranie kosmetyków z zawartością arniki, witaminy C, miłorzębu czy witaminy K.

Trądzik różowaty – leki

Trądzik różowaty – krem z filtrem to podstawa!

Poza odpowiednią pielęgnacją na trądzik różowaty ważne jest stosowanie kremu z filtrem. Promienie słoneczne nie tylko przesuszają czy powodują przebarwienia, ale przede wszystkim zaostrzają trądzik różowaty. Krem z filtrem zabezpiecza skórę przed podrażnieniami i fotostarzeniem, a także chroni naczynia krwionośne przed ich rozszerzaniem i reaktywnością. Dzięki temu łagodzisz rumień i redukujesz trądzik różowaty.

Trądzik różowaty – dieta

Odpowiednia pielęgnacja domowa, która bazuje na delikatnych produktach kosmetycznych, okresowe włączanie leczenia, a także dbanie o właściwą ochronę przeciwsłoneczną – to tylko nieliczne sposoby na złagodzenie i wyciszenie objawów trądziku różowatego.

W przypadku tego schorzenia do problemu należy podejść kompleksowego, dlatego poza wspomnianymi elementami ważna jest również właściwa dieta. Dzięki niej zredukujesz wystąpienie stanów zapalnych, rumienia, przyspieszysz procesy regeneracyjne, a nawet możesz doprowadzić do znacznej reemisji choroby i tym samym zredukowaćtrądzik różowaty. Dieta powinna być bogata w pełnowartościowe białko, zdrowe tłuszcze i pełnoziarniste węglowodany. Nie powinno w niej zabraknąć antyoksydantów, kwasów tłuszczowych, a także witamin i minerałów. Dieta w trądziku różowatym powinna być też wypełniona warzywami i owocami o niskim indeksie glikemicznym.

Okazuje się, ze układ pokarmowy jest niezwykle wrażliwy, a każde jego podrażnienie odbija się na naszym wyglądzie. Codzienny jadłospis odgrywa zatem bardzo ważną w powodzeniu kuracji i pozwala skutecznie złagodzić trądzik różowaty. Co jeść? Pożądane są tutaj brokuły, czerwona papryka, marchew, awokado, śliwki, jagody, maliny, borówki, dynia, szpinak, sałata, orzechy, oliwa z oliwek olej z ostropestu, pełnoziarniste makarony czy chleb. W przypadku trądziku niezwykle ważne są pierwiastki, takie jak: w cynk, magnez, potas, fosfor, krzem, selen czy cynk, a także witaminy A, B, C, D i E. Wszystko to znajdziesz we wspomnianych warzywach, owocach czy pestkach. Korzystnie wpływają one na regenerację naskórka, przeciwdziałają stanom zapalnym oraz wykazują się działaniem antyoksydacyjnym. Dietę warto też wzbogacić o ziołowe napary z szałwii lekarskiej, mięty, rumianku, skrzypu polnego czy bratka.

Nabiał a trądzik różowaty? Niestety produkty mleczne mogą wywoływać stany zapalne, a co za tym idzie, pogarszać stan i wygląd skóry, a także zaostrzać trądzik różowaty. Czego unikać ponad to? Ostrych przypraw, gorących potraw, tłustych i ciężkostrawnych dań, przetworzonej żywności, słodyczy, a także alkoholu i papierosów.

Trądzik różowaty – jakie kosmetyki stosować?