Regularne (ale rozmyślne) stosowanie witaminy A na twarz to doskonały pomysł nie tylko na zaawansowaną pielęgnację anti-aging. Dobrze dobrane stężenie retinolu do potrzeb cery może również zadbać o jej zdrowie. Serum i kremy z tym składnikiem normalizują funkcjonowanie skóry. Oprócz tego, że witamina A pomaga skórze wyglądać jak najlepiej, może być również wykorzystywana do radzenia sobie z różnymi chorobami skóry (zwłaszcza trądzikiem) oraz do walki z przebarwieniami posłonecznymi.
Wszystko dlatego, że retinoidy wykazują działanie przeciwzapalne. Są uważane za skuteczne w leczeniu i kontrolowaniu trądziku. Pomagają regulować złuszczanie się komórek skóry oraz zmniejszają występowanie zatkanych porów. Pamiętaj jednak, że pochodne czystej witaminy A na twarz możesz stosować miejscowo. Preparaty z retinoidami przepisywane przez lekarza działają znacznie silniej niż ich wersje dostępne na półkach drogerii, więc powinny być stosowane tyko na uciążliwe zmiany skórne.
Jakie jeszcze działanie witaminy A na skórę warto wyróżnić? Wiele osób stosujących kosmetyki z retinolem sądzi, że ich skóra stanie się przez to cieńsza. Jest wręcz przeciwnie! Ponieważ retinoidy stymulują produkcję kolagenu, faktycznie pomagają zagęszczać skórę. To bardzo korzystny efekt witaminy A na twarz: jedną z naturalnych oznak starzenia się skóry jest utrata wiotkości i drastyczne obniżenie ilości włókien kolagenowych.
W aptece znajdziesz jeszcze jeden produkt z pochodną retinoidów. Mowa o popularnej i bardzo taniej maści z witaminą A na twarz. Chociaż nie możesz spodziewać się po niej efektów odmładzających, stosowana miejscowo będzie doskonałym remedium na otarcia i przesuszenia naskórka. Pamiętaj jednak, że maść tego typu ma bardzo treściwą konsystencję (często w jej składzie znajdziesz też lanolinę), która nie nadaje się do codziennego nakładania na twarz: na dłuższą metę może zapchać pory.