Żywokost jest jedną z najstarszych roślin znanych ze swoich leczniczych właściwości. Co ciekawe, występuje w aż 35 różnych odmianach, które spotkać można niemal na całym świecie. Żywokost uplandzki, bulwiasty czy szorstki to tylko nieliczne z nich. Najpopularniejszy jest żywokost lekarski, który wykorzystuje się w celach leczniczych – głównie w zakresie stawów, kości czy zwichnięć. W ziołolecznictwie używany jest korzeń żywokostu. Jak wygląda ta roślina?
To niewielka roślina wieloletnia o niebieskich lub fioletowych, niewielkich kwiatach. Charakteryzuje się wzniosłym pokrojem i ma owoce w postaci czarnej lśniącej rozłupki. Liście żywokostu są podłużne, lancetowate i pokryte delikatnymi włoskami. Bylina żywokostu może osiągnąć 30-80 centymetrów wysokości i około 40 centymetrów szerokości.
Gdzie rośnie żywokost? Samoistnie występuje na ziemiach wilgotnych i podmokłych, dlatego najczęściej można go spotkać w sąsiedztwie rzek, stawów lub jezior. Znajdziesz go również na skraju lasu czy terenach skalistych. Roślina bywa chętnie uprawiana także jako ozdoba ogrodu lub w celach leczniczych.