top

Rutyna na dobranoc

Poprawa snu dziecka

Zgaś światło, wyjdź na palcach z pokoju, zostaw lekko uchylone drzwi i zrób wydech: ""Małe kochanie śpi"" - myślimy z ulgą. Ale wtedy słyszymy pojękiwanie, które zamienia się w płacz. Nie ma wątpliwości: Sen dziecka jest wyzwaniem dla większości rodziców i wymaga nauki - zarówno ze strony malucha, jak i rodziców. Dowiedz się, ile snu potrzebuje Twoje dziecko, jak pomóc mu najlepiej zasnąć i co składa się na dobrą nocną rutyną.

graf3

Jak śpią dzieci i co radzą eksperci

Sen niemowląt i dzieci różni się pod wieloma względami od snu dorosłych:
 
  • Cykl snu: Sekwencja cykli snu ma decydujący wpływ na jakość snu. Podczas cyklu występują naprzemiennie tak zwane fazy REM (Rapid Eye Movements) i nie-REM, w tym fazy zasypiania, snu lekkiego i głębokiego. U dorosłych cykl snu trwa od 90 do 110 minut, podczas gdy u niemowląt jest to tylko 45 do 60 minut. Dzieci przechodzą przez znacznie więcej faz REM - sny doświadczane w tej fazie są związane z tworzeniem pamięci emocjonalnej i samokontrolą. Wraz z krótkim cyklem snu, nie jest zaskakujące, że dzieci wydają dźwięki i budzą się częściej.
graf2

CO SKŁADA SIĘ NA DOBRĄ RUTYNĘ SNU I JAK POMAGA ONA DZIECIOM

Odpowiednie do wieku pory snu i dobra rutyna przed zaśnięciem są warunkami koniecznymi dla prawidłowego snu dziecka, a tym samym dla jego zdrowego rozwoju emocjonalnego i fizycznego. Nocna rutyna oznacza, że Ty i Twoje maleństwo wykonujecie te same czynności każdego dnia przed pójściem spać, o tej samej porze, w tej samej kolejności. Pomaga to dziecku przyzwyczaić się do rytmu dzień-noc. Eksperci stwierdzili, że nocna rutyna powinna być przestrzegana co najmniej 5 razy w tygodniu, aby poprawić sen niemowlaka.

Pokażemy Ci, co jest ważne w wieczornym rytuale. Aby wprowadzić malucha w nastrój snu, musi on być spokojny i zrelaksowany. Można to osiągnąć na różne sposoby:


Przygotowanie
  • Usypianie: Karmienie piersią lub butelką usypia wiele dzieci. Jednak nie zawsze to działa. Dlatego zmęczenie należy wywoływać możliwie niezależnie od karmienia.
  • Otoczenie: Przed ułożeniem dziecka do snu należy zapewnić mu komfortową temperaturę i zaciemnić pomieszczenie.

 

graf4

Rytuał przed snem

Wyciszenie: 

  • Rozpocznij uspokajające czynności na około godzinę przed snem: delikatnie dotykaj dziecko, trzymaj je lub kołysz.
  • Nuć i śpiewaj lub opowiadaj bajki. Badania pokazują, że wesołe, przyjazne mówienie relaksuje dzieci. Kiedy maluchy słyszą piosenkę, pozostają spokojne dwa razy dłużej, nawet jeśli nie znają utworu.

Kąpiel: Ciepła, przytulna kąpiel może również ułatwić dziecku zasypianie. 

  • Ciepła woda utrzymuje temperaturę ciała i sprawia, że dzieci stają się senne.
  • Nie należy zachęcać dziecka do nadmiernego pluskania się. Stwórz spokojną atmosferę z kołysankami i zrelaksowanym, przyjaznym tonem.

Dotykanie: Niemowlęta potrzebują bliskości, przytulności i bezpieczeństwa, zwłaszcza przed snem. 

  • Delikatny dotyk jako część rutyny przed snem pomaga dziecku zrelaksować się i szybciej zasnąć.
  • Niezależnie od tego, czy nawilżasz dziecko po kąpieli, czy planujesz masaż dziecka: Kieruj się intuicją, wykonuj wszystkie ruchy delikatnie i spokojnie oraz zwracaj uwagę na to, co lubi Twoje maleństwo.
graf1

Układanie do łóżeczka

Układanie: Układanie dziecka w łóżeczku to punkt krytyczny, ponieważ niemowlęta nie lubią, gdy ciepło rodzicielskiego ciała zostaje im nagle odebrane.

  • Najlepiej jest wcześniej trzymać malucha poziomo, unikając kontaktu wzrokowego, ponieważ może to stymulować zwłaszcza starsze dzieci.
  • Nawet w pozycji leżącej trzymaj dziecko blisko swojego ciała. Kolejność: Najpierw stópki dotykają materaca, potem nóżki, bioderka, górna część ciała, a na końcu dziecko powoli przetaczane jest na brzuch/plecy, przy czym ręka pozostaje przez chwilę na ciele dziecka.
topc

WSKAZÓWKA: DODAJ LINIĘ NIVEA BABY NA DOBRANOC DO WASZEJ RUTYNY PRZED SNEM

Wprowadź linię NIVEA BABY Na Dobranoc jako jeden z elementów Waszej rutyny przed snem. Naukowo udowodniono uspokajające i relaksujące działanie owocowych, świeżych i ciepłych zapachów. Formuła opartra na naturalnych składnikach, takich jak olejek migdałowy, a także witaminy B5, C i E, nawilża skórę dziecka, zapewniając jej elastyczność i przyjemne uczucie.


- NIVEA BABY Żel 2w1 do mycia ciała i włosów na dobranoc. Delikatnie myje ciało i włosy od 1. dnia życia. Nie szczypie w oczy. Wspomaga relaks przed snem dzięki technologii SleepEssence™.
- NIVEA BABY Mleczko Nawilżające na dobranoc. Wspomaga relaks dziecka przed snem dzięki technologii SleepEssence™. Chroni i koi skórę od 1. dnia życia. 

Linia NIVEA BABY Na Dobranoc jest zatwierdzona przez Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki.

 

topc
zdj1

Porada eksperta

Rodzice nie powinni natychmiast podnosić i karmić dziecka, gdy się obudzi, ale dać mu możliwość uspokojenia się i powrotu do snu. Sprzyja to zdolności malucha do samoregulacji.

  • Fazy snu i czuwania: W ciągu pierwszych 6 miesięcy niemowlęta nie potrafią rozróżniać bodźców świetlnych. Ich rytm snu i czuwania jest zatem całkowicie niezależny od światła dziennego lub ciemności. Gdy dziecko jest w stanie dostrzec przejście między dniem a nocą, wzorzec wypoczynku zmienia się: faza snu nocnego wydłuża się, a faza snu dziennego skraca.
zdj3

Porada eksperta

Pierwsze 6 miesięcy jest uważane przez ekspertów za okres rozwoju i stabilizacji snu. Termin ""problemy ze snem"" jest rzadko używany u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Nie przejmuj się, jeśli w tym czasie wypoczynek Twojego malucha nie będzie przebiegał zgodnie z ustalonym rytmem. Możesz jednak już teraz pozytywnie wpłynąć na przyszły rytm snu dziecka, ustalając rutynę przed zaśnięciem od samego początku.

  • Czas trwania snu: Niemowlęta potrzebują znacznie więcej odpoczynku niż dorośli. Podczas snu małe dzieci tworzą liczne połączenia neuronowe niezbędne do radzenia sobie z poważnymi wyzwaniami związanymi z adaptacją i nauką. Różne fazy snu pełnią różne funkcje, na przykład hormon wzrostu jest uwalniany podczas głębokiego snu.
zdj2

Porada eksperta

Rodzice mogą nie być w stanie oszacować, ile snu potrzebuje ich dziecko. Zapotrzebowanie niemowląt na odpoczynek zmniejsza się wraz z wiekiem. W oparciu o wiedzę naukową WHO wydała zalecenia. Dobrej jakości sen, w tym drzemki w ciągu jednej doby czyli 24 godzin powinien trwać:

  • Dla dzieci w wieku od 0 do 3 miesięcy: 14-17 godzin
  • Dla dzieci w wieku od 4 do 11 miesięcy: 12-16 godzin
  • Dla dzieci w wieku 1-2 lata: 11-14 godzin
  • Dla dzieci w wieku 3-4 lata: 10-13 godzin

Wniosek

Odpowiednie do wieku pory snu i właściwa rutyna przed to warunki konieczne dobrego wypoczynku. Przestrzeganie wypracowanych praktyk związanych z zasypianiem sprawi, że stanie się ono harmonijnym i pełnym miłości wydarzeniem dla Twojego dziecka i Ciebie.

 
Źródła
1. Deutsche Gesellschaft für Schlafforschung und Schlafmedizin (DGSM). Patientenratgeber Schlaf- und Schlafstörungen bei Säuglingen, Kleinkindern, Kindern und Jugendlichen. Stoisko: 10.08.2022.
2. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, zachowań siedzących i snu dla dzieci poniżej 5 roku życia. 2019.
3. Tsai SY i in. Rutynowe czynności związane z zasypianiem i obiektywnie oceniany sen u niemowląt. SJ Adw. Pielęgniarki. 2022; 78(1):154-164.
4. Adams EL i in. Czas do łóżka! Wcześniejsze zasypianie wiąże się z dłuższym czasem snu w nocy w okresie niemowlęcym. Medycyna snu. 2020; 73:238-245.
5. Sadeh A i in. Sen i ekologia snu w ciągu pierwszych 3 lat: badanie internetowe. J Rozdzielczość snu 2009; 18(1):60-73.