top

Pielęgnacja sezonowa

PIELĘGNACJA SKÓRY DZIECKA W ZMIENIAJĄCYCH SIĘ PORACH ROKU

W trakcie trwania ciąży dziecko jest nieustannie przygotowywane do życia poza łonem matki: układ nerwowy, szkielet, mięśnie, narządy i skóra — wszystko rozwija się zgodnie z planem. Skóra jednak potrzebuje co najmniej kolejnego roku, aby osiągnąć pełną funkcjonalność. W tym czasie jest ona szczególnie podatna na zmiany w środowisku. Skóra dziecka musi sprostać wielu wyzwaniom, takim jak przejście z domu na zewnątrz, warunki klimatyczne zimą i latem lub upał czy wysoka wilgotność. Dlatego szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja w zależności od warunków sezonowych.
graf3

Dobra ochrona w temperaturach poniżej zera

Miesiące zimowe stanowią wyzwanie nawet dla zdrowej cery osób dorosłych. W niskich temperaturach i przy niskiej wilgotności skóra traci dużo wilgoci. U niemowląt w tych warunkach skóra jest szczególnie narażona na trudne warunki, ponieważ brakuje jej niezbędnych elementów budulcowych prawidłowego funkcjonowania bariery ochronnej. Dlatego zatrzymuje mniej wilgoci, traci dużo wody i może być sucha. Zimą wzrasta ryzyko pojawienia się suchej, łuszczącej się skóry u dziecka. Początkowe oznaki są głównie widoczne na twarzy, która jest szczególnie narażona na wyzwania klimatyczne. Wahania temperatury, takie jak zmiana z zimnego powietrza na zewnątrz na suche, ogrzewane powietrze w pomieszczeniach, również obciążają skórę dziecka.

  • Regularnie stosuj balsam: Skóra dziecka wymaga teraz dodatkowej dawki pielęgnacji. Ważne jest, aby produkty były opracowane specjalnie dla niemowląt. Szczególnie odpowiednie są kosmetyki, które zapobiega utracie wody i pomagają chronić delikatną skórę dziecka przed wysuszeniem. Godne polecenia są kremy przeznaczone zarówno do twarzy, jak i do ciała, ponieważ nawet obszary nienarażone bezpośrednio na zimno, stają się bardziej suche.
  • Specjalne kremy do twarzy: Na zewnątrz podczas niskich temperatur twarz dziecka powinna być szczególnie chroniona. Zimno i wiatr znacznie wysuszają skórę. Specjalne kremy na wiatr i niepogodę mają wyższą zawartość tłuszczu, tworząc lekką warstwę ochronną na powierzchni skóry i zapobiegając zwiększonej utracie wilgoci. Najlepiej sprawdzą się kremy na niepogodę z zawartością naturalnych olejów roślinnych takich jak olej migdałowy.
  • Wybieraj delikatne produkty myjące: Niezależnie od tego, czy chodzi o chusteczki nawilżane, czy żel pod prysznic, produkty do mycia malucha powinny być zdecydowanie łagodne i utrzymywać nawilżenie skóry.
  • Unikaj suchego, gorącego powietrza: Z jednej strony chcesz, aby Twojemu dziecku było komfortowo ciepło, z drugiej strony wyższe temperatury w pomieszczeniu prowadzą do wysuszenia i zwiększonej utraty wilgoci przez skórę. W suchym, sztucznie ogrzewanym pomieszczeniu skóra traci więcej wilgoci. Możesz temu zaradzić, kładąc mokre ręczniki na kaloryferze.
  • Wybierz odpowiednią odzież: Za ciepło czy za zimno? Zimą nie jest łatwo znaleźć odpowiednią odzież dla malucha. Najlepiej ubierać dziecko w kilka warstw odzieży termoregulacyjnej, np. wykonanej z wełny merynosa lub innych naturalnych materiałów, aby uniknąć przegrzania. Zimą ważne jest również, aby już i tak wrażliwa skóra nie była podrażniana przez drapiące materiały.
 
graf4

WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA LATEM

Miesiące letnie przynoszą wiele radości i zabawy, ale także wyzwań dla wrażliwej skóry dziecka. O tej porze roku szczególnie ważna jest ochrona malucha przed słońcem i upałem. W zależności od strefy klimatycznej, latem może również panować niska wilgotność. Powoduje to, że skóra dziecka traci dużo wilgoci, którą można uzupełnić odpowiednią pielęgnacją. Strefy klimatyczne o wysokich temperaturach i wilgotności stanowią inne wyzwanie dla skóry maluszka.

  • Ochrona przed światłem słonecznym
    Niemowlęta są jeszcze bardziej podatne na szkodliwe działanie promieniowania UV niż dorośli. Zawartość melaniny — naturalnego barwnika, który tworzy naturalny filtr dla promieniowania słonecznego w skórze, jest u maluszków bardzo niski. Pediatrzy i dermatolodzy zalecają zatem ochronę niemowląt przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Odzież z długimi rękawami i kapelusze z szerokim rondem również chronią przed promieniowaniem UV. Nieosłonięte obszary skóry należy chronić specjalnymi kremami przeciwsłonecznymi dla niemowląt o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF 50). Nie zapomnij nałożyć kremu na kark, uszy, a także na twarz. Krem z filtrem należy nakładać na około 15 do 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Warto jednak wiedzieć, że do 6. miesiąca życia odradza się bezpośredniej ekspozycji skóry dziecka na działanie słońca — wózek powinien być z budką, a także gwarantować cień.
  • Pielęgnacja nawilżająca
    Latem skóra dziecka może tracić wilgoć z powodu pocenia się i suchego powietrza. Regularne nawilżanie zapobiega wysuszaniu skóry. Krem nie powinien być zbyt tłusty, aby nie zatykać delikatnych porów. Odpowiednie mają lekką konsystencję i zawierają naturalne czynniki nawilżające. Produkt należy nakładać cienką warstwą na skórę dziecka.
  • Właściwy czas
    Pediatrzy i dermatolodzy dziecięcy zalecają stosowanie kremu dla niemowląt co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Badania pokazują, że regularne stosowanie kremów dla niemowląt poprawia poziom nawilżenia skóry i jej funkcję barierową. Zaleca się nakładanie kremu po każdej kąpieli i za każdym razem, gdy skóra wydaje się sucha. Najlepszą porą na to jest czas po kąpieli, gdy naskórek jest jeszcze lekko wilgotny, a składniki nawilżające mogą być dobrze wchłaniane. Latem kąpiel dziecka może być letnia, tj. nieco chłodniejsza niż w zimnych porach roku. Należy jednak upewnić się, że maluchowi nie jest zbyt zimno po kąpieli.
  • Unikaj nagrzewania się skóry
    Podczas letnich upałów oraz w gorącym i wilgotnym klimacie, drobne pory skóry dziecka mogą zostać zablokowane, co sprzyja powstawaniu zmian zapalnych. Z kolei wzmożona potliwość i tarcie mogą prowadzić do podrażnień. Szczególnie narażone są fałdy skóry, np. na szyi, ramionach, rękach i nogach, a także w okolicy pieluszki. Jak przed nimi chronić: Preferuj luźne, lekkie ubrania wykonane z bawełny dla swojego maleństwa. Pozostaw niektóre części ciała odkryte. Planuj przytulanie i zabawę tak często, jak to możliwe, gdy dziecko ma na sobie tylko pieluszkę.
  • Zwracaj szczególną uwagę na okolice pieluszkowe
    Obszar pieluszkowy wymaga szczególnej uwagi w ciepłym i tropikalnym klimacie. Temperatury zewnętrzne i wysoka wilgotność intensyfikują wilgotne środowisko w pieluszce. Zwiększa to prawdopodobieństwo podrażnienia skóry z powodu moczu i potu, zaostrzonego przez ciepłe i wilgotne warunki, skutkuje podwyższonym poziomem pH w obszarze pieluchy. Nie w pełni ukształtowana bariera ochronna jest dodatkowo obciążona, a skóra staje się bardziej przepuszczalna dla substancji drażniących z moczu i kału. Przeczytaj również nasze wskazówki dotyczące zapobiegania i leczenia pieluszkowego zapalenia skóry.
top2

PORADA: ZADBAJ O ZDROWIE DZIECKA PRZEZ CAŁY ROK DZIĘKI NOWEJ LINII PRODUKTÓW NIVEA BABY

graf2

PIERWSZA WSKAZÓWKA EKSPERTA

Zimą przy niskich temperaturach i niskiej wilgotności

  • Twarz i ciało:
    NIVEA BABY Mój Pierwszy Krem do buzi, rączek i całego ciała wspiera naturalny proces rozwoju skóry i chroni ją od 1. dnia życia. Formuła zawiera 98% składników pochodzenia naturalnego. Zawiera w 100% naturalny olejek migdałowy i witaminy B5, C i E.
    NIVEA BABY Krem Pielęgnacyjny do twarzy i ciała ma lekką, delikatną formułę, która zapobiega utracie wody i pomaga chronić delikatną skórę dziecka przed wysuszeniem już od 1. dnia życia. Krem składa się w 96% z naturalnych składników. Zawiera w 100% naturalny olejek migdałowy i witaminy B5, C i E.
  • Twarz:
    NIVEA BABY Krem Ochronny na każdą pogodę chroni skórę przed wiatrem i zimnem oraz zawiera w 100% naturalny olejek migdałowy i witaminy B5, C i E. Nasza nowa formuła składa się w 97% ze składników pochodzenia naturalnego.
graf1

DRUGA WSKAZÓWKA EKSPERTA

Latem przy wyższych temperaturach i/lub wysokiej wilgotności

  • Twarz i ciało:
    NIVEA BABY Krem Pielęgnacyjny do twarzy i ciała pozwala skórze oddychać. Formuła ze 100% naturalnym olejem migdałowym, witaminami B5, C i E chroni i wzmacnia delikatną skórę dziecka.
  • Obszar pieluszki
    NIVEA BABY Krem Kojący przeciw odparzeniom z tlenkiem cynku chroni przed odparzeniami pieluszkowymi. Formuła składa się w 96% ze składników pochodzenia naturalnego. Łagodzi i koi wysypki na pupie, zapewnia natychmiastową ulgę i regenerację.

Wnioski

Pory roku i warunki klimatyczne mogą stanowić duże obciążenie dla bariery skórnej niemowląt, która nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Dzięki odpowiednim środkom i produktom dostosowanym do różnych potrzeb można skutecznie chronić skórę dziecka i cieszyć się pięknymi chwilami o każdej porze roku ze swoim maluchem.

 

Źródła
1. Blume-Peytavi et al. Zalecenia z Europejskiego Spotkania Okrągłego Stołu w sprawie Najlepszych Praktyk Zdrowej Pielęgnacji Skóry Niemowląt. Pediatric Dermatology. 2016; 33 (3):311-321.
2. Garcia Bartels N, et al. Effect of standardized skin care regimens on neonatal skin barrier function in different body areas. PediatrDermatol. 2010 Jan-Feb;27(1):1-8.5 / 5
3. Blume-Peytavi et al. Recommendations from a European Roundtable Meeting on Best Practice Healthy Infant Skin Care. Pediatric Dermatology. 2016; 33 (3):311-321.
4. Mack MC et al. Water-Holding and Transport Properties of Skin Stratum Corneum of Infants and Toddlers Are Different from Those of Adults: Studies in Three Geographical Regions and Four Ethnic Groups. Pediatr Dermatol. 2016 May;33(3):275-82.
5. Kikuchi K et al. The Winter Season Affects More Severely the Facial Skin than the Forearm Skin: Comparative Biophysical Studies Conducted in the Same Japanese Females in Later Summer and Winter. Exogenous Dermatology. 2002; 1 (1): 32-38.
6. Healthy children.org. Heat Rash.
https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/bathing-skin care/Pages/Heat-Rash.aspx. Ostatnia aktualizacja 4/18/32013. Ostatni dostęp 1/22/202